Anekoik Ekojenite Ne Demektir?

Ekojenite bir bölgedeki yoğunluk anlamına gelmektedir. Bu yoğunluk artabildiği gibi azala da bilir. Anekoik ekojenite vücudun bir bölgesindeki doku yada oluşumlardaki azalmış ekojeniteyi tarif eder. Yani eğer vücudun bir bölgesindeki doku yada oluşumlar(Taş, kitle vb) azalan bir yoğunluk gösteriyorsa bu anakoik ekojenite diye tarif edilir.

Ekojenite tıp bilimi içerisinde görüntüleme tekniklerinde kullanılan bir terimdir. Bu terim artan yada azalan yoğunluk anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer ekojeniteyi derecelendirirsek anakoik ekojenite en düşük yoğunluğa denk gelir.

Anekoik Ekojenite Tehlikeli mİdir?

Bu tam olarak bilinemez ekojenitenin hangi dokuda azaldığıyla alakalıdır. Örneğim vücuttaki bir kıkırdak dokusunun ekojenitesi anekoik ise bu iyiye işaret değildir. Yada hastalıklı bir dokunun örneğin olağan dışı yağ bezelerinin ekojenitesindeki azalış iyiye işaret olarak algılanabilir.

Anekoik ekojenite tanısını radyografi uzmanı doktorlar koyar fakat bu tanının iyi mi kötü mü olduğuna muayene olduğunuz doktor karar verecektir.

Bu konuda bazı terimler kullanılmaktadır. Aşağıdaki linklerden bu terimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu başlıklarına tıklayarak açılan sayfalardan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ekojenite Ne Demektir?

Hipoekoik Ekojenite Ne Demektir?

İzoekoik Ekojenite Ne Demektir?

Hiperekoik Ekojenite Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ekojenite Nedir
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Sağ Kolum Ağrıyor
Parkinson Neden Olur
Hamilelik ve Ürtiker
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.