Aneminin Nedenleri:

Anemi kansızlık olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Vücutta kan hücreleri olan alyuvarların eksikliği anemi olarak tarif edilir. Kansızlığın birçok sebebi vardır. Genel olarak bakıldığında ise aneminin üç tane nedeni vardır. Bunlar;

  • Kan kaybı,
  • Alyuvar hücrelerinin eksikliği,
  • Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması

Olarak sıralanabilir.

Anemiye neden olan faktörler nelerdir?

Demir Eksikliği: Vücuttaki demir eksikliği günümüzde anemiye neden olan en önemli olgudur. Demir eksikliği durumunda kan hücrelerinin yapımı hızla düşer ve sonuç olarak kansızlık baş gösterir. Tedavisi vücuttan eksilen demirin yerine konmasıdır. Demir vücuda yiyecek içeceklerden alınabildiği gibi çeşitli ilaçlar yardımıyla da alınabilir. İlaçlar iki şekilde etki eder bunlardan ilki doğrudan demir ihtiva eden ilaçlardır. Bu ilaçlar yapısında bulunan demir minerali sayesinde vücudu takviye eder. İkinci tip ilaçlar ise vücudun demir bağlama kapasitesini artıran ilaçlardır. Bu tip ilaçlar yediğimiz-içtiğimiz besinlerden vücudun demir almasını kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalıtsal Hastalıklar: Ailemizden gelen bazı kalıtsal hastalıklar anemiye neden olabilir. Akdeniz anemisi ve aplastik Anemi  bu tür anemik karakterli kalıtsal hastalıklardan bazılarıdır. Bu hastalıkların iyileştirilmesi mümkün değildir. Bu hastalıkların bastırılması amacıyla kişi özel diyetlere tabii tutulur. Bazı durumlarda ise kişinin kanı değiştirilerek tahrip olmuş kan hücreleri yerine konulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeme İçme Davranışları: Yediğimiz ve içtiğimiz besinler vasıtasıyla günlük demir ve mineral ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabilmekteyiz. Vücudumuz bu şekilde özelleşmiş ve hayatımızı devam noktasında değişmiştir. Ancak bazı davranışlarımız bu mekanizmayı bozar. Örneğin kilo alımını yavaşlatma ya da alınmış kiloların atılması gibi amaçlara hizmet eden diyetler anemiye neden olabilir. Çünkü diyetler genellikle agresif bir şekilde yeme içme davranışını değiştirir. Bu durumda vücut yeterli miktarda demir, folik asit, B12 vitamini, C Vitamini, Riboflavin ve bakır gibi maddeler açısından zayıflar. Bütün bu etkenler anemiye neden olurlar.

Hormonal Dengesizlik: EritroProtein hormonu kan yapımı için gerekli olan eritrositlerin oluşumunu tetikler. Eritrositler kırmızı kan hücreleridir ve bunlar kanın en temel yapı taşlarından birisidirler. Eritrosit oluşumunun durması ya da yavaşlaması kansızlığı da beraberinde getirir. Bu durumun tedavisi ancak eritroprotein düzeyinin artırılmasıyla mümkündür.

Hastalıklar ya da Bu Hastalıklara Karşı Uygulanan Tedaviler: Hastalıklar ve hastalıklara karşı uygulanan tedaviler. Vücudun mineral alımını olumsuz etkileyebilir. İkinci durumda ise bu tedavi veya ilaçlar doğrudan kan hücrelerini tahrip edebilir. Örneğin bazı kanser tedavileri, kemik iliğine zarar veren bazı ilaçlar, bazı antibiyotikler ve birçok enfeksiyon bastırıcı ilaçlar şiddetli anemiye neden olur. Bu durumdaki bir insana anemi tedavisi ilacın alınımının durdurulmasıyla mümkündür.

Hamilelik: Gebeliğin özellikle ilk aylarında anne adayı değişen oranlarda kansızlık çeker. Bunun nedeni annenin yiyip içmesindeki sorunlar olabilir. İkinci durumda ise kan sıvısının hızla yükselmesi ve kan hücrelerinin yetersiz kalmasıdır. Bu durumun tedavisi genellikle demir ve folik asit ihtiva eden ilaçlardır.

Kan Hücrelerinin Hızla Yok Edilmesi: Vücut her daim birçok kan hücresi oluşturur. Bu hücreler kemik iğlinde oluşur ve damar yoluyla vücuda yayılır. Dalak gibi bazı organlarımız ise kanımızı parçalar ve hücreleri yok eder. İliklerde üretilen kan hücreleri bazı organlarda yok edilir. Böylece kan sürekli olarak yenilenmiş olur. Bu üretilme ve yok edilme olayları sağlıklı bir insanda orantılıdır. Ancak bazı durumlarda yok edilen kan üretilen kandan fazla olur. Bu durumda kişi kansızlık çekecektir.

Bazı Hastalıklar: Özellikle sivrisineklerden bulaşan sıtma kansızlığa neden olur. Sıtma mikrobu kan hücrelerine girer ve daha sonra çoğalarak kan hücrelerini parçalar bu durumda kişide kansızlık kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı
Göz Kanlanması
Onu gerçekten seviyor muyum?
Kas Ağrısı, Nedenleri, Nasıl Geçer?
Zemzem
Tiroid Bezi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.