Anemi kansızlık hastalığı olarak da bilinir. Kanımızın büyük bir bölümünü su oluşturur geriye kalan küçük bölüm ise mineraller, vitaminler, çeşitli organik maddeler ve kan hücrelerinden oluşur. Kırmızı kan hücreleri bu kan hücrelerinden birisidir. Kırmızı kan hücrelerinin belirli bir oranda bulunması sağlığımız için şarttır. Bu kan hücrelerinin yokluğu anemiyi yani kansızlığı oluşturur. Anemi tedavisi için bu kan hücrelerinin yerine konması gereklidir.

Anemi Tedavisi:

Kansızlığı yani kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini meydana getiren birçok neden vardır. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması anemi tedavisinin temelini oluşturur. Aşağıda kansızlığa neden olan faktörler ve bu faktörlere bağlı tedavi yöntemlerini ele alacağız. İlgili linklere tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Demir eksikliği: Kırmızı kan hücrelerinin yapımında başrol oyuncusu demir mineralidir. Eğer vücutta demir eksik ise kan hücreleri yapılamaz ve anemi baş gösterir. Vücuda demir minerali takviyesi demir eksikliğine bağlı aneminin tedavisi için gerekli bir yoldur. Demir genellikle demir bakımından zengin besinler ve demir ilaçları yardımıyla tamamlanır. Doktorunuz gerekli tedaviyi anemi teşhisinden sonra uygulayacaktır. Genellikle basit bir tedavidir.

DİKKAT: Demir eksikliğine neden olan faktörler belirlenirse kesin tedavi uygulanabilir. Genellikle hamilelerde demir eksikliği sıkça gözlenen bir durumdur. Geçici bir kansızlığa neden olan bu durum, demir ihtiva eden ilaçlarla tedavi edilebilir.

Vitamin Eksikliği: Folik asit ve B-12 gibi vitaminler kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılan önemli vitaminlerdir. Bu vitaminlerin vücutta eksilmesi de kansızlığa neden olur. Bu vitaminlerin yerine konması aneminin tedavisinde kullanılan önemli bir yoldur. Vitaminler vücuda yiyecekler ve çeşitli vitamin haplarıyla alınır ve kan yapımında kullanılır. İlaçla tedavi de doktorunuzun size tavsiyeleri önemlidir. Bunlara uyduğunuz sürece kansızlık çekmezsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik Hastalıklara Bağlı Anemi: Bazı hastalıklar anemiye neden olabilir. Sizde meydana gelen kansızlığın nedeni olan hastalığın tedavisi kansızlığı da tedavi etmiş olacaktır. Hangi hastalığın anemiye neden olduğu iyi bir araştırma sonucunda teşhis edilmelidir. Bunun için de uzman bir doktorun gözetimi altında olmanız gerekir.

Kronik hastalık anemisinde bazen kansızlık şiddetlenir. Bu durumda Kan Transfüzyonu(hastaya kan verme yâda hastaya kan ürünlerini verme demektir)  veya sentetik eritroprotein tedavisi uygulanır. Böylece hastanın kan kaybından doğan kan eksikliği tamamlanmış olur.

Kemik İliğine Bağlı Kansızlık: Kemik iliği vücudumuzda kan yapan dokulardır. Eğer kemik iliğine bağlı bir hastalık çekiyorsanız kansızlık baş gösterir. Bu durumda meydana gelen aneminin tedavisi iki yolludur. Birinci yol kemik iliği hasrının onarılmasıdır. İkinci yol ise kan vermedir. Hastaya yapılan kan transfüzyonu geçici olarak eksilen kanı yerine koyacak ve böylece kansızlık geçici olarak tedavi edilmiş olacaktır.

Hemolitik Anemi: Anlamı kan hücrelerinin yıkımıyla meydana gelen kansızlıktır. Bu kansızlık türünde oluşturulmuş olan kan hücreleri hızla parçalanır ve sonuçta kansızlık meydana gelir. Hemolitik anemide baş şüpheli her zaman kullanılan ilaçlardır. Bu anemi türünün tedavisi şüphelenilen ilacın kullanımının bırakılmasıdır.

Orak Hücre Anemisi: Bu anemi türü asla tam olarak iyileştirilemez. Çünkü bu anemi türü genetik bir hastalıktır. Kan hücrelerinin orak şeklinde olması sonucu orak hücre anemisi meydana gelecektir. Bu anemi türünün etkileri yavaşlatılabilir. Hastaya oksijen verme, ağrı kesici ilaçlar, çeşitli kan ürünleri içren sıvılar, folik asit ve anti bakteriyel ilaçlar orak hücre anemisinin etkilerini azaltacak ürünlerdir.

Ayrıca bazı vakalarda kemik iliği nakli de hastaya yardımcı olacaktır.

Talasemi: Kemik iliğinin kan yapmaması sonucunda oluşan bir tür anemi şeklidir. Bu hastalığın tedavisi genellikle Kan transfüzyonu, folik asit takviyesi, dalakların çıkartılması ve ya kemik iliği kök hücre nakliyle mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gül Hastalığı
Eklem Ağrısı
Kanseri artıran nedenler
Enfeksiyon Hastalıkların Tedavisi
Ev Tozu Alerjisi
Avuç İçi Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.