Beyin Anevrizması Nedir?Anevrizma (Beyin)

Beynin içerisinde yer alan damarların yapısında bulunan tabakaların bozulması nedeniyle meydana gelen balonlaşma durumuna tıp dilinde beyin anevrizması denmektedir. Ortaya çıkan balonlaşma durumu damarların duvar bölgesinde zamanla incelmeye ve güçsüzleşmeye sebep olur. Zamanla işlevselliğini kaybetmeye başlayan bu damarlar tedavi edilmediği taktirde yırtılarak beyin içerisinde kanamanın meydana gelmesine neden olur. Subaraknoid kanamalar olarak isimlendirilen bu durum insanlar için oldukça ciddi bir durumdur. Hızlı bir şekilde müdahale edilmediği taktirde kişiyi inme, koma hatta ölüme kadar götürebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin Anevrizması Neden Olur?

Beyin anevrizmasına neden olan sebepler ne yazık ki günümüzde kesin olarak bilinmemekte ve tanısı konulamamaktadır. Fakat uzun süren gözlemler neticesinde bazı durumların anevrizmaya neden olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir. Özellikle; genetik yatkınlığı bulunan, düzenli olarak sigara tüketen, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan, kan damarlarında deformasyon meydana gelmiş ve çeşitli enfeksiyonlara sahip olan kişilerde beyin anevrizması görülme olasılığı daha yüksektir.

Anevrizmaların kanama konusu oldukça önemlidir. Burada bilinmesi gereken nokta beyinde bulunan anevrizmaların hepsinin kanama zorunluluğu olmadığıdır. Çeşitli durumlarda anevrizmalar ufak bir damar zedelenmesinden dolayı kanayabilir. Bu gibi durumlarda beyin içerisinde gerçekleşen kanama çok ciddi olmayacağından dolayı telaş etmeye gerek yoktur. Fakat bu damarlarda ki yırtıklar ne kadar genişse o kadar kanama miktarı da fazla olacağından dolayı hastanın zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmesi önemlidir. İhmal edildiği zaman kişiyi ölüme götürebileceği asla unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Subaraknoid Kanamaların Belirtileri Nelerdir?

Beyinde anevrizmanın kanadığı durumlara subaraknoid kanamalar denilmektedir. Bu durumda en çok karşılaşılan belirti ani bir şekilde kendisini gösteren baş ağrısıdır. Ağrının şiddeti dolayısıyla genellikle hastalar bugüne kadar daha önceden hiç bu kadar şiddetli bir baş ağrısı yaşamadım şikayetiyle doktora başvururlar. Ağrı başlamadan önce beyin içerisinde bir şey patlamış duygusu hissedilebilir. Kafanın tamamında kendisini gösteren bu baş ağrısı arka bölgede daha çok fazladır. Baş ağrılarına şiddetli bulantı ve kusma durumları da eklenebilir. Bazı hastalarda kanama başladıktan sonra dikkat seviyesinde azalma, konsantrasyon problemleri ve koma durumu görülebilir. Tüm bu belirtilerin ardından kişi hastaneye götürülmediği taktirde zamanla bedenini hareket ettiremeyecek duruma kadar gelebilir. Aşırı sinirlilik, kişilik problemleri, görme sorunları ve boyun ağrısı subaraknoid kanamalarının birer göstergesi olabilir.

Beyin Anevrizması Tedavi Yöntemleri

Günümüzde beyin anevrizmasının tedavisi tıbbi, endovasküler ve cerrahi olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Beyin Anevrizması Tıbbi Tedavi :

Yırtılma meydana gelmiş olan anevrizma durumunda tıbbi tedavi uygulanması tek seçenektir. Tedavinin temel amacı hastanın kesin olarak sigarayı bırakması, sigara içilen ortamlardan uzak durması ve kan basınç seviyesinin kontrol altına alınmasıyla gerçekleşmektedir. Beyinde bulunan anevrizmaların meydana gelmesinde, zamanla gelişmesinde ve son aşaması olan yırtılmasında kendisini gösteren etkenler bunlardır. Hastanın sigara içmeyi bırakmasının ardından kan basınç seviyesinin doktor tarafından kontrol altında tutulabilmesi için çeşitli diyet programlarıyla birlikte spor tavsiye edilmektedir. Ayrıca kan basıncının istenilen seviyeye getirilemediği durumlarda çeşitli yardımcı ilaçlardan faydalanılması anevrizmalarda yırtık oluşumunun önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Tıbbi tedavi boyunca beyinde bulunan anevrizmalarının büyüyüp büyümediğinin takip edilmesi için MRI, CT ve Anjiyografi yöntemlerinden yardım alınmalıdır.

Beyin Anevrizması Cerrahi Tedavi :

Beyin anevrizmalarının cerrahi tedavilerinde klips uygulaması oldukça önemlidir. Bu uygulama ilk olarak dünyada 1937 senesinde uygulanmıştır. 1960 yıllardan sonra teknolojide hızlı ilerlemeyle birlikte faydalanılan klips miktarının artması ve beyin cerrahisinde uygulanan mikrocerrahinin öneminin artmaya başlamasıyla birlikte, beyin anevrizması hastalığında uygulanan cerrahi tedavi yönteminde çok büyük gelişme sağlanmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen cerrahi tedavi yöntemi oldukça dikkatli yapılması gereken zor bir ameliyattır ve alanında uzmanlaşmış bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Cerrahi tedavide kullanılan klipsler beyin içerisine kafatasının ufak bir parçası çıkartılarak gerçekleştirilir. Kraniotomi yöntemiyle açılan delik sayesinde beyin damarları arasında anevrizma bulunan bölge araştırılır. Anevrizmanın bulunduğu bölgeye ulaşıldıktan sonra etrafındaki beyin dokusundan dikkatli bir şekilde kesilir. Bu esnada anevrizmalı bölgenin tabanına ufak bir titanyumdan yapılmış klips yerleştirilir. Yaylı bir mekanizmaya sahip olan bu klipsler, koyuldukları bölgedeki anevrizmanın içerisindeki kan akımını durdurmayı hedefler.

Beyin Anevrizması Endovasküler Tedavi :

Bu tedavi yönteminde de amaç cerrahi ve tıbbi tedavi yöntemlerinde olduğu gibi anevrizmanın beyin içerisinden yok edilmesini sağlamaktır. Diğer iki tedavi seçeneğine göre daha başarılı olan bu yöntemde tedavi edilen bölgede anevrizma oluşma riski olukça azdır. Tekrardan oluşum meydana gelen hastalarda ise tedavi başarısızlığı nedeni gösterilebilir. Yöntem için platin maddesinden üretilmiş elastik bir yaydan faydalanılır. Kullanılan yay beyinde bulunan büyük atardamarın birisi sayesinde hassas bir şekilde beyin içerisine kadar gönderilir ve anevrizma bulunan bölgeye konumlandırılır. Anevrizmalı bölgeye koyulmuş olan yay burada gerçekleşen kan akımını engeller. Ardından akım engellendiği için zamanla geniş bir kan pıhtısı meydana gelir. Meydana gelen bu pıhtı sayesinde anevrizma kapanır ve yırtılıp kanama riski ortadan kaldırılmış olur. Bu tedavi yöntemi her ne kadar başarılı olsa da bütün anevrizma çeşitlerinde ne yazık ki uygulanamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
Döküntü
EL ŞİŞMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Gebeliğin 10. Haftası
sağlıklı besinler
Aşil Tendonu Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.