ANJİNA İÇİN YAPILACAK TESTLER VE TEŞHİS

Anjinayı teşhis etmek için, doktorunuz fiziksel bir muayene yaparak ve belirtileri hakkında sorarak başlayacaktır. Ayrıca kalp hastalığı aile öykünüzün olup olmadığı da dahil olmak üzere herhangi bir risk faktörü hakkında sorular sorulabilir.

Doktorunuz angina olup olmadığını onaylamaya yardımcı olmak için çeşitli testler yapılmasını isteyecektir:

Elektrokardiyogram (EKG). Kalbin her atışı kalpteki özel hücrelerden üretilen bir elektrik akımı ile harekete geçirilir. Elektrokardiyogram, sanki kalp boyunca geziyormuş gibi bu elektrik akımlarını kaydeder. Doktorunuz, kalp krizi yaşıyorsanız yada kalbiniz boyunca kan akımı yavaş yada kesintiye uğrayıp uğramadığını belirleyebilmek için kalp atışları arasındaki deseni takip edecektir.
Stres testi. Bazen anjinayı kalbin zor çalıştığı durumlarda teşhis etmek kolaydır. Bir stres yada efor testi sırasında, koşu bandı üzerinde yürürken veya sabit bir bisiklet pedal ile egzersiz yapılır. Egzersiz yaparken, kan basıncı izlenir ve EKG okumaları takip edilir. Stres testi uygulanıyorken diğer testler de yapılabilir. Eğer egzersiz yapamıyorsanız, egzersiz benzeri çalışmaları sağlayan ilaçlar verilerek uygulanabilir.
Göğüs röntgeni. Bu test, kalp ve akciğerlerin görüntüleri elde etmektedir. Bu test, genişlemiş bir kalbe sahip olduğunuzu görmek yada yaşadığınız belirtileri açıklayabilmek için uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekokardiyogram. Ekokardiyografi, kalbin görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz anjina ile ilgili sorunları tanımlamak için bu görüntüleri kullanabilir. Bu test ile ayrıca kalbinize yeterli kan gelmeyen alanların olup olmadığını yada zayıf kan akımının kalp kasına hasar verdiği bölgeler belirlenebilir. Ekokardiyogram bazen stres testi ile birlikte uygulanabilir.
Nükleer stres testi. Nükleer stres testi ile istirahat ve stres sırasında kalp kasınıza gelen kanın ölçümüne yardımcı olur. Test, rutin bir stres testine benzer, ancak bir nükleer stres testi sırasında, bir radyoaktif madde kan dolaşımına enjekte edilir. Bu madde kana karışır ve kalbe gider. Özel tarayıcı – kalpteki radyoaktif maddeyi  tespit edebilen – kalp kasının görüntülerini oluşturur. Kalbin herhangi bir bölümüne yetersiz kan akımı görüntü üzerinde hafif bir leke olarak görünecektir.
Koroner Anjiyografi. Koroner anjiyografi, kalbin kan damarlarının iç kısmını incelemek için X-ray görüntüleme kullanır. Bu test, kardiyak kateterizasyon olarak bilinen prosedür grubunun genel bir parçasıdır. Koroner anjiyografi sırasında X-ray makinesi tarafından görülebilen bir tür boya kalp damar içine enjekte edilir. X-ray makinesi hızla bir dizi görüntü (anjiyogramlar) elde eder, bu görüntüler kan damarlarının içinin detaylarını sunar.
Kan testleri. Eğer bir kalp krizi nedeni ile kalbiniz zarar görmüş ise bazı kalp enzimleri yavaş bir şekilde kan içine salınır. Kan örnekleri bu enzimlerin varlığını test edebilir.
Kardiyak bilgisayarlı tomografi (BT). Kardiyak BT’ de, masa üzerine yatılarak çörek şeklindeki makinenin içine girilir. Makinenin içindeki X-ray tüpü vücudunuzun etrafında döner, varsa sizdeki kalp büyümelerini yada kalp damarlarındaki herhangi bir daralmayı gösterebilir. Kısacası kalp ve göğüsün görüntülerini toplar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ekojenite Nedir
Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Oluşur?
Boğazdan Kulaklara doğru Çıkan Kaşıntılı Durum neye İşarettir?
Adet Kanaması Belirtileri Beyaz Akıntı
Göğüs sıkışması
4. sezeryanı yapmayı düşünüyorum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.