ANJİNA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? İLAÇLARI NELERDİR?

Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, anjiyoplasti ve stent veya koroner bypass cerrahisi dahil olmak üzere anjin tedavisi için birçok seçenek vardır. Tedavinin hedefleri belirtilerin sıklığı ve şiddetini azaltmak ayrıca kalp krizi ve ölüm riskini azaltmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer, kararsız angina veya her zamanki olağandan farklı örneğin dinlenirken oluşuyorsa gibi anjina ağrıları yaşıyorsanız bir hastanede acil tedavi gereklidir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ
Sizde meydana gelen anjina hafif ise, belki de hayatınızdaki bir takım şeyleri değiştirmeniz yapmanız gereken tek şey olabilir. Sizin anjinanız ciddi olsa bile, yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız size yine de yardımcı olabilir.

Değişiklikler şunlardır:

 • Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak.
 • Eğer kilolu iseniz, kilo verme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmak.
 • Eğer diyabetiniz varsa iyi kontrol ettiğinizden emin olun. Varsa optimal beslenme ve egzersiz planınızı takip edin.
 • Anjina genellikle efor gerektiren durumlarda oluyor ise yürüyüş yada dinlenme molaları yararlı olur.
 • Büyük öğün kaçının.
 • Stresten kaçının demek kolay ama dinlenmek için yollar bulmaya çalışın. Stres azaltma teknikleri konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Doymuş yağ sınırlı miktarda içeren, bol kepekli tahıllar, birçok meyve ve sebze içeren sağlıklı yemekler yiyin.
 • Güvenli bir egzersiz planına başlayıp başlamama konusunda doktorunuzla konuşun.

ANJİNA İLAÇLARI NELERDİR?
Yaptığınız yaşam tarzı değişiklikleri sizin anjinanıza yardımcı olmaz ise ilaç kullanmanız gerekebilir. Kullanacağınız ilaçlar büyük olasılıkla aşağıdaki gibi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aspirin. Aspirin, daralmış kalp damarlarında kanın pıhtılaşma olasılığını azaltarak kanın akmasını kolaylaştırır. Kan pıhtılaşmasının önlenmesi aynı zamanda kalp krizi riskini azaltabilir. Ama önce doktorunuzla konuşun ve daha sonra günlük aspirin almaya başlayın.
Nitratlar. Nitrat çoğu kez anjin tedavisinde kullanılır. Nitratlar, kan damarlarını dinlendirip genişleterek daha fazla kanın kalp kaslarına akmasına olanak sağlamaktadır. Eğer angina ile ilgili göğüs rahatsızlığınız olduğunda normal aktivite yada fiziksel efor gibi anjinanızı tetikleyen herhangi bir şey yapmadan önce bir nitrat alabilirsiniz. Angina tedavisinde kullanılan nitratın kullanılan en yaygın biçimi dil altına alınarak tablet şeklinde kullanılmasıdır.
Beta blokerler. Beta blokerler, adrenalin olarak da bilinen hormon olan epinefrin hormnunun etkilerini bloke ederek çalışır. Sonuç olarak, kalp atışlarını yavaşlatır ve böylece kan basıncı düşer. Beta blokerler aynı zamanda kan damarlarını dinlendirme ve kan akışını artırmak için damarları açam özelliği vardır. Bu sayede angina riskini azaltmaya veya engellemeye yardımcı olur.
Statinler. Statinler kandaki kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlardır. Statinler, vücudunuzun kolesterol yapması için gereken bir maddeyi engelleyerek etki gösterir. Ayrıca kan damarlarınızın içindeki plaklarda birikmiş olan kolesterolün geri emilimine yardımcı olur. Bu sayede de kan damarlarınızın içinde daha fazla koesterol birikmesine izin vermez. Statinler ayrıca kalp damarlarını üzerine birçok yararlı etkileri vardır.
Kalsiyum kanal blokerleri. Kalsiyum kanal blokerleri kalsiyum antagonistleri olarak da adlandırılmaktadır. Bu ilaçlar, arter duvarlarındaki kas hücreleri etkileyerek kan damarlarının dinlenmesini ve genişlemesini sağlar. Bu etkiler de anjina riskinin azaltılması veya önlenmesi sağlayarak kalbe kan akışını artırır.
Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri. Bu ilaçlar kan damarlarının rahatlamasını sağlar.
Ranolazin (Ranexa). Ranexa tek başına ya da kalsiyum kanal blokerleri, beta blokerler veya nitrogliserin gibi diğer anjin ilaçları ile birlikte de kullanılabilir. Eğer oral erektil disfonksiyon ilaçları alıyorsanız da Ranexa kullanılabilir.

TIBBİ PROSEDÜRLER VE CERRAHİ
Yaşamınızdaki bazı değişiklikler ve kullanılan ilaçlar sıklıkla stabil anjin tedavisinde kullanılır. Fakat anjiyoplasti, stent ve koroner arter bypass cerrahisi gibi tıbbi işlemler de angina tedavisinde kullanılır.

Anjiyoplasti ve stent. Anjiyoplasti – aynı zamanda bir perkütan koroner girişim adı da verilir- sırasında küçük bir balon daralmış olan atardamara yerleştirilir. Balon, atardamarı genişletmek üzere şişirilir ve daha sonra küçük bir hasır rulo (stent) genellikle arteri açık tutmak için eklenir. Bu prosedür, anjinanın azaltılması veya ortadan kaldırılmasını sağlayarak kalbe kan akışını artırır. Anjiyoplasti ve stent, eğer kararsız anginanız varsa ya da yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç etkili olmamışsa kronik stabil angina tedavisinde iyi bir tedavi seçeneğidir.
Koroner arter bypass cerrahisi. Koroner arter bypass cerrahisi sırasında, başka bir yerde vücudunuzda bir ven veya arter tıkalı veya daralmış kalp damar atlamak için kullanılır. Kalbe ameliyatı kan akışını artırdığını Bypass ve azaltır veya angina ortadan kaldırır. Hem kararsız angina yanı sıra diğer tedavilere yanıt vermeyen stabil angina için bir tedavi seçeneği bulunuyor.

ANJİNALI KİMSELERİN NASIL BİR YAŞAM TARZI OLMALI?

Kalp hastalığı sıklıkla anginanın çoğu çeşidine neden olduğundan, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya çalışarak anjinayı azaltabilir veya önleyebilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri yapma atabileceğiniz en önemli adımdır.

 • Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın.
 • Sınırlı miktarda Doymuş yağ içeren besinler, kepekli tahıllar, meyve ve sebze içeren sağlıklı yemekler yiyin.
 • Güvenli bir egzersiz planı başlayıp başlamama konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Eğer kilolu iseniz, kilo verme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Reçete edilen anti-anjina ilaçlarınızı alın ve doktorunuzun talimatlarınızı izleyin.
 • Diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kan kolesterol gibi anjina riskini artırabilen hastalıklar veya koşullar ile ilgili tedavi olun.
 • Anjina genellikle efor gerektiren durumlarda ortaya çıktığından hızınızı ayarlayın ve sık sık dinlenme molaları alın.
 • Kendinizi aşırı dolu hissettirecek büyük öğünlerden kaçının.
 • Dinlenmek için yollar bulmaya çalışın. Stresinizi azaltma teknikleri konusunda doktorunuzla konuşun.

ANTERNATİF TIP

Sizin anjina tedavi iyileştirmek için size yardımcı olabilir. Takviyeler şunlardır:

L-arginin
L-karnitin
Bu takviyelerin her ikisi de yüksek tansiyon ve göğüs ağrılarınızın azalmasına katkıda bulunur. Tedaviniz için bu takviyelerden birini kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Takviyeler daha tehlikeli yan etkilere neden olan diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eski ve Yeni Oluşmuş Akne İzleri Nasıl Geçer
Endometriozis
Ayak Mantarında Bitkisel Tedavi
Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kafa Derisi Kaşıntısı
Vücudun Susuz Kalması (Dehidratasyon)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.