ANGİNA PEKTORİS NEDENLERİ NELERDİR?
Anjina pektoris, kalp kasına kan getiren damarlarda kan akışının yavaş olmasından kaynaklanır. Kalp kaslarının canlılığını sürdürebilmesi sağlıklı çalışabilmesi için oksijene gereksinimi vardır. Kan ise oksijen taşır. Kan akımının yavaş olması oksijenin de az olacağı anlamına gelir. Kalp kası yeterli miktarda oksijen alamadığı zaman iskemi adı verilen bir duruma neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp kasına kan akımının azalmasının en sık nedeni koroner arter hastalığı (KAH) ‘dir. Kalbin (koroner) arterleri plak denilen yağ birikintileri ile daralmış olabilir. Buna ateroskleroz denir.

Bu, kan akımının azalması ise kalbin yeteri kadar oksijen bakımından zengin kan alamadığı anlamına gelir ve sorunun kaynağını teşkil eder. Eğer kalp damarlarınız yağ birikimi nedeniyle daralmış ise niçin anjina geçirmediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü, vücudunuz düşük oksijen gereksinimi olduğunda meydana gelmez. Örneğin dinlenme yada aşırı efor sarf etmediğiniz işlerde bu meydana gelmez. Yani, anjina belirtileri oluşmadan kan akışının miktarındaki azalma konusunda kalp kasları dayanma yeteneğinde olabilir. Ama egzersiz yaparken artan oksijen talebi nedeni ile bu anjinaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

STABİL ANGİNA: Stabil anjina genellikle fiziksel efor tarafından tetiklenir. Merdiven inip – çıkma, egzersiz veya yürüyüş kalbin kan ihtiyacının artmasına neden olur. Sizin arterleriniz de daraldığı zaman kalp kaslarınızın yeterince kan alması zorlaşır. Fiziksel aktivite yanı sıra duygusal stres, soğuk, ağır yemekler ve sigara gibi faktörler de damarları daraltabilir ve anjinayı tetikleyebilir.

STABİL OLMAYAN ANGİNA (Kararsız angina): Bir kan damarı yırtılmasındaki yağ birikintileri (plaklar) ya da bir kan pıhtısı hızlı bir şekilde kan akımını kesebilir yada daralmış arterlerden kan akımını azaltabilir. Anlatılan bu olay, aniden ve şiddetli bir şekilde kalp kaslarınıza kan akışını azaltır. Kararsız angina, özellikle koroner damar daralması koşuluna sahipseniz yada şiddetli anemi gibi şikayetiniz varsa bu gibi sebeplerden dolayı tetiklenebilir.

Kararsız angina kötüleşir ve istirahat ve her zamanki ilaçlarınızı kullanmanız ile giderilmez. Eğer kan akımınızdaki düzensizlik düzeltilmez yada iyileştirilmez ise kalp kasları oksijen yetersizliğinden ölecektir. Yani bu bir KALP KRİZİ demektir. Kararsız angina tehlikelidir ve acil tedavi gerektirir.

DEĞİŞKEN ANGİNA NEDENLERİ (Varyant angina): Ayrıca Prinzmetal angina da denilen varyant angina, arterde geçici daralmalardan ötürü bir koroner arterde spazmlara neden olur. Bu daralma ise kalbin kalp kasına kan akımını azaltarak göğüs ağrısına neden olur,  Anjin vakalarının yaklaşık yüzde 2′ lik bir oranını varyant angina oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bakteriyel Hastalıklar
ARTRİT NEDİR?
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hipotiroidi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Yeşil Dışkı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.