ANİ KALP DURMASI

Ani kalp durması, kalp ve solunum fonksiyonları ile bilincin ani ve beklenmedik şekilde kaybedilmesidir. Ani kalp durması, meydana gelen bir elektriksel sorun nedeniyle kalbin kan pompalamaması ve dolayısıyla vücuda kan gitmemesi ile gelişir.

Ani kalp durması kalpte tıkanma olduğu için oluşan kalp krizinden farklıdır. Ancak, meydana gelen kalp krizleri de bazen ani kalp durmasına yol açan bir elektriksel kesintiyi tetikleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ani kalp durması acil müdahale gerektiren tıbbi bir durumdur. Müdahalenin hemen yapılmaması ani ölümlere neden olabilir. Kalp durduktan sonraki 3-5 dakika içinde göğüs bölgesine kalp masajı yapılması ya da elektroşok makinesi ile müdahalede bulunulması hayatta kalma şansını arttırır.

BELİRTİLER

Ani kalp durması belirtileri de ani ve şiddetlidir:

• Aniden düşme
• Nabız durması
• Solunum durması
• Bilinç kaybı gibi belirtiler verir.

Bazen ortaya çıkan diğer belirti ve bulgular ani kalp durmasından önce gerçekleşir. Bu belirtiler yorgunluk, bayılma, göz kararması, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı veya kusma şeklindedir. Ancak ani kalp durması genellikle herhangi bir belirti vermeden gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer göğüste ağrı ya da rahatsızlık, kalp çarpıntısı, düzensiz ya da hızlı kalp atışları, açıklanamayan hırıltılı solunum veya nefes darlığı, bayılma veya bayılır gibi olma ve baş dönmesi gibi şikâyetler yaşıyorsanız derhal doktora başvurunuz. Bu belirtilerin devam etmesi halinde ise 112’ yi aramalı ya da bir acil servise ulaşmalısınız.

Kalp durduğunda, kandaki oksijen eksikliği sadece birkaç dakika içinde beyin hasarına yol açabilir. Hatta beyin ölümü bile gerçekleşebilir. Bu nedenle ani kalp durmasında hızlı müdahale hayati önem taşır. Nefes alamayan bilinçsiz birine yardım ederken saniyelerin bile önemi büyüktür.  Yukarıda sayılan ciddi belirtileri gösteren biri ile karşılaşırsanız ve ilgilenmeniz gerekiyorsa;

• Öncelikle 112 acil servis numarasını arayınız. Eğer bilinci yerinde olmayan kişi bir çocuksa ve yalnız iseniz, 112 acil yardım çağırmadan veya taşınabilir defibrilatör cihazı kullanmadan önce iki dakika boyunca CPR (kalp masajı ve suni teneffüs) uygulamaları yapılmalıdır.

• Hasta bilinçsiz ise nefes alışverişini kontrol ediniz. Eğer normal şekilde nefes almıyorsa, CPR işlemine başlanır. Bunun için hastanın göğsüne sert ve hızlı şekilde kalp masajı uygulanır. Kalp masajı işlemi dakikada yaklaşık 100 defa tekrarlanır. Eğer CPR(yaşam desteği) konusunda eğitimli iseniz, her 30 kalp masajından sonra bir suni teneffüs yapınız. Eğer herhangi bir eğitim almamışsanız,  sadece kalp masajı yapmaya devam ediniz. Masajlar arasında göğüs kafesinin tamamen yükselmesine izin veriniz. Kalp masajı işlemlerini taşınabilir bir defibrilatör(elektroşok) cihazı bulununcaya kadar ya da acil servis ekibi gelene kadar devam ediniz.

• Yanınızda taşınabilir defibrilatör (elektroşok) cihazı mevcutsa kullanınız. Ancak cihazı kullanmayı bilmiyorsanız acil servis ekibinin gelmesini beklemeniz önerilir. Cihaz kullanılacaksa, cihaz üzerinde belirtilen prosedüre göre şok uygulandıktan hemen sonra iki dakika boyunca kalp masajı uygulanır. Defibrilatör kullandıktan sonra kişinin kalp ritmini kontrol ediniz. Daha sonra hastanın kalp ritmi kontrol edilerek gerekirse bir şok daha uygulanır. Kişinin bilinci açılana kadar ya da acil servis ekibi gelinceye kadar bu döngüye devam ediniz.

Bazı ülkelerde taşınabilir otomatik eksternal defibrilatörler hava alanları, alışveriş merkezleri ve eğlence yerleri gibi yerlerde bulundurulmaktadır. Ev için de alınabilir. Kullanma talimatları cihaz üzerinde gelir.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR…TIKLAYINIZ!!!

Ani Kalp Durması Nedenleri Nelerdir?

Ani Kalp Durmasında Acil İlk Yardım ve Tedavi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesinin Çaresi
B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri
Metabolizma
Geçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı
Ergenlik çağı
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.