TEDAVİ VE İLAÇLAR

Ani kalp durması vakalarında kişinin hayatta kalması için acil müdahale yapılması şarttır.

CPR

CPR (yaşam desteği), ani kalp durması tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Uzman ekip tarafından tıbbi destek alınıncaya kadar, vücudun hayati organlarına oksijence zengin kan taşınması için CPR yapılması hayati önem taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ani kalp durması vakası yaşayan biri ile karşılaşır ve CPR uygulamayı bilmiyorsanız, hemen 112 yi aramalısınız ve eğer kişi nefes alışverişi yapmıyorsa göğsüne kalp masajı yapmaya başlamalısınız. Kalp masajını sert ve uygun hızda yapmalısınız. Dakikada yaklaşık 100 defa kalp masajı uygulamalı ve göğsün masaj aralarında yükselmesine izin vermelisiniz. Kalp masajına bir defibrilatör (elektroşok cihazı) gelinceye veya acil yardım ulaşana kadar devam ediniz.

CPR işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar;

• Kişi bilinçli mi bilinçsiz mi?
• Eğer bilinçsiz görünürse, omzuna dokunun ve yüksek sesle “İyi misin?” diye sorun.
• Kişi yanıt vermiyorsa iki kişilik yardıma ihtiyaç var demektir. Bunlardan biri 112 acil yardımı aramalı, diğeri ise CPR işlemine başlanmalıdır.
• Eğer yalnız başınıza iseniz, önce 112 yi arayın, daha sonra CPR ye başlayın. Ancak kişi boğulma gibi bir nedenden dolayı yanıt vermiyorsa, bir dakikalık bir CPR işleminden sonra 112 yi aramanız daha iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

• Yalnız iseniz ve bir çocuğu kurtarmanız söz konusu ise, 112 acil servisi aramadan önce iki dakika boyunca CPR uygulayın.
• Bulunduğunuz ortamda taşınabilir elektroşok cihazı varsa ve kullanmayı biliyorsanız, bir defa uyguladıktan hemen sonra CPR ye başlayın.
• Kalp masajı sırasında elleriniz üst üste gelsin ve dirseklerinizi tutun. Vücut ağırlığınız ile hastanın göğüs kafesine doğru hızlı ve sert şekilde bastırın. Dakikada yaklaşık 100 defa kalp masajı uygulayınız. Çocuklar için, yalnızca bir elinizi kullanmanız gerekebilir.
• CPR eğitimi almamış iseniz acil servis gelinceye kadar sadece kalp masajı yapınız.

• Eğer CPR eğitimi almış iseniz, her 30 masajdan sonra, hastanın yavaşça başını yavaşça arkaya doğru eğin ve nefes yolunu açmak için çeneyi yukarı doğru kaldırın. 10 saniyeyi geçmeyecek şekilde normal şekilde nefes alınıp alınmadığını kontrol ediniz. Eğer kişi nefes almıyorsa, burun deliklerini kapatın ve iki defa ağızdan suni teneffüs yapın. Nefesten sonra göğsünün yükseldiğinden emin olun. Göğüste hareketlenme olmadıysa ikinci nefesi veriniz.

• Kişinin bilinci yerine gelinceye, normal şekilde nefes alıncaya kadar ya da acil sağlık personeli yetişinceye kadar kalp masajı ve CPR ye devam edilmelidir

Defibrilasyon

Ani kalp durmasının ana nedenlerinden biri olan “Ventriküler fibrilasyon” aritmi türü için gelişmiş bir tedavi seçeneği göğüs bölgesine uygulanan elektroşok işlemidir. Defibrilasyon adı verilen işlem sırasında, kalp ve düzensiz ritim bir an için durdurulur. Bu işlem genellikle normal kalp ritminin tekrar kazanılmasını sağlar.

Şok makinesinin diğer bir ismi de defibrilatördür. Taşınabilir ev tipi olanları da vardır. 112 acil servis ambulanslarında da yer alır. Bazı toplu yaşam alanlarında da hazır bulundurulur.

Acil serviste müdahale

Acil servise ulaşıldığında, sağlık personeli hastada olası bir kalp krizi, kalp yetmezliği veya mineral dengesizliğini tedavi etmeye ve vücudu stabil hale getirmeye çalışacaktır. Kalp ritmini düzenlemek için ilaçlar verilebilir.

Ani kalp durması sonrası prognoz(tahmin) kişiye göre değişmektedir. Bazı insanlar günler, haftalar hatta aylarca komada kalabilirler. Bazı hastalar içinse sadece kısmi tedavi yürütülür. Eğer hasta geri döndürülür ve kurtarılırsa,  kalp durmasının altında yatan nedenin belirlenmesi için test ve tahliller yapılacaktır. Ayrıca gelecek başka bir kalp durması vakasını önlemek için önleyici tedaviler uygulanacaktır. Bu tedavi seçenekleri şunlardır:

İlaç kullanımı: Acil veya uzun vadeli aritmilerin tedavisi için veya aritmilerin potansiyel komplikasyonlarını önlemek için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Beta bloker adı verilen ilaç sınıfı ani kalp durması riski taşıyan insanlarda kullanılır. Diğer olası ilaçlar ise anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, kalsiyum kanal blokerleri ve amiodaron (Cordarone) adı verilen ilaçlardır.

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, anti-aritmik ilaçların da olası yan etkileri olabilir. Örneğin, bir anti-aritmik ilaç hastada görülen belirli bir aritminin daha sık oluşmasına neden olabilir, hatta daha da kötüye götürebilir.

İmplante kardiyoverter-defibrilatör(ICD): Hastanın durumu stabil hale geldikten sonra bir ICD implantasyonun tavsiye edilmesi muhtemeldir. ICD, sol köprücük kemiğine yakın bir yere yerleştirilir ve pille çalışan bir birimdir. Bu aygıttan çıkan bir veya daha fazla elektrot uçlu tel, kalpteki damarlara bağlıdır.

ICD cihazı sürekli olarak kalp ritminizi izler. Tıpkı kalp pillerinde olduğu gibi, kalp ritminin çok düşük olduğu algılanırsa devreye girer. Eğer tehlikeli olabilecek boyutta bir kalp ritmi değişikliği algılanırsa, kalbi normal ritmine sıfırlamak için düşük ya da yüksek enerjili şoklar gönderir. ICD ölümcül bir aritmi ihtimaline karşı önleyici ilaçlardan daha etkili olmaktadır.

Koroner anjiyoplasti: Bu işlem ile kalpteki tıkalı damarlar açılarak ciddi aritmi riski azaltabilir. Tıkalı kalp damarlarına ulaşmak için kasık bölgesindeki büyük bir damardan girilerek ince esnek bir kateter ile kalbe ulaşılır. Kullanılan kateter tıkalı damarı açmak için özel bir balon şişirir. Gerekli durumlarda tekrar tıkanmayı önlemek üzere damar içine çelik kafes(stent) takılabilir. Koroner anjiyoplasti işlemi, koroner (anjiyografi) işlemi sırasında yapılabilir. Anjiyografi damarları görmeyi sağlarken, anjiyoplasti müdahalede bulunur.

Koroner bypass cerrahisi: Kalpteki kan akışını düzeltmek için uygulanan başka bir işlem de koroner bypass ameliyatıdır. Bypass sırasında, tıkalı olan damar atlanarak (bypass edilerek) yanına yeni bir damar eklenir. Eklenen damar bacak veya göğüs bölgesinden alınır. Bypass işlemi kan akışını devam ettirerek kalp krizi oluşma riskini azaltır.

Radyofrekans kateter ablasyonu: Bu işlem ile anormal elektrik iletimi yapan yollardan biri engellenir. Kateter ablasyonu sırasında, kasık veya kol toplardamarı aracılığıyla kalp içine kateter ilerletilir. Kateterin kalbin neresinde olduğu “floroskopi” ile izlenebilir. Kateterlerin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içine ait EKG kayıtları alınır ve aritmiye neden olan odaklar tespit edilir. Daha sonra kateter yardımıyla radyofrekans enerjisi verilerek bu bölgeler tahrip edilerek sorunlu odaklar ortadan kaldırılır. Odakların tahrip edilmesinde çoğunlukla radyofrekans enerjisi kullanılır.

Düzeltici kalp ameliyatları: Doğuştan gelen kalp şekil bozukluğu, kapak sorunları veya “kardiyomiyopati” nedeniyle oluşan kalp kası sorunlarının düzeltilmesi için ameliyatlar yapılması, ölümcül aritmi riskini azaltır, kalp hızı ve kan akışını artırabilir.

Kalp nakli: Ağır kalp yetmezliği çeken kişiler için kalp nakli yapılması da bir çözüm seçeneğidir ancak donör kalplerin eksikliği göz önüne alındığında, bu seçenek sınırlıdır.

ÖNLEME

Ani kalp durması riskini azaltmanın en iyi yolu, risk faktörlerini azaltmaya çalışmaktır. Kalp için düzenli kontroller ve taramalar yapılarak kalpteki anormallikler tespit edilebilir ve uygun tedaviler uygulanır. Ayrıca aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

• Sigara içilmemeli ve alkol tüketimi en aza indirilmelidir.
• Dengeli ve yeterli şekilde beslenmelidir.
• Fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Eğer kalbinizde bir hastalık ve anormallik ya da kalp sağlığınızı olumsuz etkileyecek başka bir koşul varsa bunlara yönelik tedaviler yapılır. Örneğin kolesterol için ilaç alınması veya şeker hastalığının kontrol altına alınması gibi tedbirler alınabilir.

Ani kalp durması riski yüksek olan kişiler için antiaritmik ilaçlar veya kardiyoverter-defibrilatör (ICD) implantasyonu birincil önlem olarak önerilebilir.

Ayrıca ani kalp durması riski yüksek kişiler için evde kullanılmak üzere bir otomatik defibrilatör (elektroşok cihazı) satın alınması gerekebilir.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR…TIKLAYINIZ!!!

Ani Kalp Durması Nedenleri Nelerdir?

Ani Kalp Durması Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Donmalarda İlk Yardım
Güneş Yanığına Karşı Önlem Alın
Yılan Isırması Sokması İlk Yardım
Kalp Krizi Belirtileri
Hayvan Issırması
Kene Issırığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.