ANİ KİLO KAYBI VE YORGUNLUKAni Kilo Kaybı ve Yorgunluk

Ani kilo kaybı ve yorgunluk, anormal ve bir doktor ile görüşülmesi gereken bir durumdur. Bu durumun en büyük nedenleri arasında kanser gelmektedir ve bunun diğer dışında viral enfeksiyon ve diğer bazı hastalıklar da bu duruma neden olabilir. Kilo kaybetmeyi durdurmak ve belirtileri hafifletmek için çeşitli tedaviler kullanılabilir fakat esas nedenine inilmedikçe bu durumun önlenmesi zor olabilir. Bu nedenle tam bir tıbbi işlem yapılmalı bu durumun nedeni ortaya çıkarılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorgunluk genellikle 3 kategori altında incelenebilir; genel zayıflık, bir göreve başladıktan sonra kolay yorulma ve zihinsel yorgunluk, ya da konsantrasyon güçlüğü. Kilo kaybetmenin ise genellikle 2 türü bulunmaktadır. İsteğe bağlı diyet ve egzersize bağlı olan, tıbbi bir koşula bağlı olmayan kilo kaybetme bir de istemsiz, tıbbi bir koşula bağlı olan ve 6 ayda kişinin vücut ağırlığının en az %5’ i kadar meydana gelen ağırlık kaybetmedir.

Kanser varlığında kilo kaybı yorgunluk yavaş başlangıçlı ve ani belirtilerin yerine kronik iken hızlı gelişen belirtiler bir enfeksiyon kaynaklı olabilir. özellikle hepatit ve HIV gibi bir enfeksiyon kansere göre çok daha hızlı kilo kaybı ve yorgunluğa neden olabilir.

DİĞER NEDENLER

Mayo Clinic göre, özellikle şiddetli durumdaki kronik bir hastalık kilo kaybı ve yorgunluğa neden olabilir. Örneğin Crohn ve çölyak hastalığı gibi mide-bağırsak bozukluklarıdiyabet ve hipertiroidizm gibi bazı metabolik sorunların bunun nedenleri arasında yer alabilir. Depresyon ve demans gibi psikiyatrik hastalıklar da kilo kaybı ve yorgunluğa yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ani Kilo Verme ve YorgunlukTANI NASIL KONUR?

İlk adım bu kilo kaybının gerçekten varlığının ortaya konmasıdır. Bu, giyilen giysilerin daha bol geldiği yada önceden  toplanan ağırlık ölçümleri takip edilerek belirlenebilir. Fiziksel ve tıbbi geçmişinize dayanılarak kilo kaybetmenin nedeni üzerine odaklanılır. Özellikle kronik hastalıklar, enfeksiyonlar, kanser, metabolik bozukluklar veya bunun gibi nedenler belirlenmelidir. Laboratuar testleri, tam kan sayımı, tiroid testi ve idrar tahlili de kilo kaybetmenin nedenini belirlemek için yapılabilir.

TEDAVİ

Ani kilo kaybı ve yorgunluk tedavisi koşulun nedenine bağlı olarak yapılır. Eğer kanserli bir durum söz konusu ise tedavi genellikle kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile birlikte cerrahi olarak ilgili organın çıkarılması olabilir. Bunun aksine kilo kaybı ve yorgunluk viral bir enfeksiyon nedeni ile gelişiyorsa tedavide buna uygun antiviral ilaçlar kullanılır. Ruhsal bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan bir durum tedavide bu hastalığı değiştirmeyi amaçlayan farmakolojik ve davranışsal terapi kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Psikoloji
Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü ?
Aritmi Çeşitleri (Türleri) Nelerdir?
Geçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı
Naylon Poşetler
Kozmetik Ürünler Ne Kadar Sağlıklı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.