ANKİLOZAN SPONDİLİTAnkilozan Spondilit

“Ankilozan spondilit” omurganın kaynaşmasına neden olan iltihabi bir hastalıktır. Bu kaynaşma omurganın daha az esnek olmasına ve kambur bir duruşa neden olabilir. Eğer kaburga da etkilenmişse derin nefes alınması zor olabilir.

Ankilozan spondilit, erkeklerde bayanlara göre daha sık görülür. Belirti ve şikayetler tipik olarak erken erişkinlik döneminde başlar. Enfesksiyon ayrıca göz gibi diğer vücut bölgelerinde de ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ankilozan spondilit tedavisi yoktur ancak tedaviler ağrıyı ve belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Belirtileri

Ankilozan spondilit’in erken belirtileri arasında bel ve kalça bölgelerinde ağrı ve sertliktir. Bu şikayetler özellikle sabahları veya bir iş yaptıktan sonra daha belirgindir. Zamanla belirtiler daha da kötüye gidebilir veya düzensiz aralıklarla tamamen durabilir.

En çok etkilenen vücut bölgeleri şunlardır:

 • Omurga ve pelvis tabanı arasındaki eklemler
 • Bel hizasındaki omurlar
 • Tendonlar ve bağların kemiklere bağlandığı omurga ve topuk gibi yerler
 • Göğüs ve kaburga arasındaki kıkırdaklar
 • Kalça ve omuz eklemleri

Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ankilozan spondilit’in bilinen hiçbir özel nedeni yoktur. Genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle “HLA-B27” denen bir gene sahip kişilerde ankilozan spondilitin gelişme riskinde belirgin bir artış görüşmüştür.

Tedaviler ve ilaçlar

Tedavinin amacı ağrı ve sertliği rahatlatmak, önlemek veya komplikasyonları ve spinal deformiteleri geciktirmektir. Hastalığın eklemlerde geri dönüşümsüz hasara neden olmasından önce tedavisi daha başarılı olur.

İlaçlar

Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID) -naproksen (Naprosyn) ve indometasin (Indocin) gibi ilaçlar doktorların ankilozan spondilit için en sık önerdiği ilaçlardır. İnflamasyon, ağrı ve sertliğin rahatlatılmasında etkilidir. Ancak bu tür ilaçların aynı zamanda gastrointestinal kanamaya da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Eğer NSAID gurubundaki ilaçlar faydalı olmadıysa, doktorunuz tümör nekroz faktörü (TNF) blokerlerini önerebilir. TNF, romatizmal artrit enflamatuar bir ajan olarak görev yapan bir hücre proteinidir. TNF blokerleri eklemlerdeki ağrı, tutukluk, hassasiyet veya şişmeye neden olan proteini hedefler. Bu ilaçlar cilt altına veya damar yoluyla enjekte edilmek suretiyle uygulanır.Ankilozan Spondilit Nedir

TNF antagonist örnekleri şunlardır:

 • Adalimumab (Humira)
 • Etanersept (Enbrel)
 • Golimumab (Simponi)
 • Infliksimab (Remisad)

TNF blokerleri gizli tüberkülozu aktive edebilir ve bazı nörolojik sorunlara da yol açabilir.

Terapiler

Fizik tedavi, ağrıların azaltılmasından hastanın fiziksel güç ve esneklik kazanmasına kadar çeşitli faydalar sağlayabilir. Doktorunuz sizi sevk edeceği fizyoterapist ihtiyaçlarınıza uygun egzersizler önerecektir.

Germe hareketleri ve diğer egzersizler eklemlerinizin esnekliğinin artmasına yardımcı olacak ve duruşunuzu korumanızı sağlayacaktır. Uygun uyku ve yürüyüş pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri dik duruşunuzu korumanıza yardımcı olur.

Ameliayat

Ankilozan spondiliti olan çoğu kişi için ameliyat gerekmez. Eğer kalça ekleminiz ameliyat edilmesi gerekecek kadar hasar görmüşse ya da şiddetli ağrı veya eklem hasarlarınız varsa doktorunuz ameliyat önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  cok güzel yazmışsınız

  Sağlık

  gögüs ile ilgili birşey yazsaydınız daha güzel
  olurdu

  Sağlık

  52 yaşındayım ankulozonsipondilit agrılarından nasıl kurtulurum

  Sağlık

  ellerinize saglık cok yararlı oldu.eyer evde yapılacak egzersizleri de goruntulu sekilde ekliyebilseydiniz daha yararlı olacagı kanısındayım.

  Sağlık

  Ankilozan spindilit hastasiyim agzimda aft cikiyo ve bacaklatimda kizarikliklar var tam olarak kizarukliklarn neyin belurtisidir iyilesme sansim varmi yoksa gercekten tedavisi yokmu

  DİDEM A.Y.

  Merhaba hocam ,eşim yaklaşık 5 aydır düzenli olarak günde 4 adet salazopyrin kullanıyor ve doktorunun söylediğine göre ömür boyu kullanması gerekiyormuş,çocuk düşünüyoruz bu ilacın herhangi bir sakıncası varmıdır?Cevaplarsanız sevinirim.
  İlginiz için şimdiden teşekkürler…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Guatr
Otizm Tedavisi
Zatürre Belirtileri
Kekemelik ve Tedavisi
Sinir Hastalıkları
Burun Kırılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.