ANNE SÜTÜ EMEN ÇOCUĞA SU VERMEK GEREKİR Mİ?

Bu önemli bir konudur. Çoğu anne bebeğin menüsüne ek gıdalar dahil edildikten sonra su verilebileceğini bilir. Peki ya ek gıdalara geçmeden önce ? Anne sütü yada inek sütü ile beslenen çocuğa su verilebilir mi?

Anne sütü alan bebek, anne sütü ile birlikte gerekli olan su dahil tüm gıdaları alabilir ve anne sütü bebeğin tüm taleplerini karşılar. Fakat yapay süt ile beslenen bebeklere su vermek gerekir. Ancak bazı durumlarda bile, sadece anne sütü ile beslenen çocukta suya talep oluşabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Karşı Ne yapmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Birincil olarak bir annenin sütü kişisel özelliklere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin, bazı annelerin sütü nispeten yağlı veya tatlı olabilir ki, bu da neticesinde çocukta yangı hissiyatı oluşabilir.

İkincisi hava sıcaklığı yüksek olduğunda bebekler terleyebilir ve belli miktarda su kaybettiği için elbette ki o zaman suya olan ihtiyacı da artmış olacaktır.

Anne Sütü Almayan Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Üçüncüsü ise yangı hissi, çocuğun hararetinin artması, ishal veya kabızlığın olması nedenleri ile de susuzluk hasıl olabilir. Bu sıralanan nedenlerden dolayı bebeklere mutlaka su içirtmek gerekebilir, ancak onu buna mecbur etmek de olmaz.

Çocuk kendini rahatsız hissettiğinde yada sürekli ağladığında ona ek olarak su teklif edilmesi gerekebilir. Bebek konuşmayı bilmediği için su isteyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Hatta çoğu durumda çocuğa biraz su verilirse, bu, onun karnındaki ağrıların azalmasına da yardımcı olur.

Anne sütü almasa dahi bebek için kullanılan hazır mamalar bebeğin susamasına ve ağlamasında etkili olan bir faktördür. Tüm bunlar bebek akımında göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuğun alabileceği sıvılara bir göz atalım:

**** Su. Emen çocuklara su verilebilir ve bunun 2 yolu vardır: haşlanmış adi su veya plastik kaplarda satılan ve kaynatılması talep edilmeyen özel çocuk suları. Bu tür sulara şeker ilavesi yapılması uygun görülmemektedir.

**** Çocuk çayları. Bitkisel çaylar şeklinde verilebilir. Bu tür çaylar papatya, rezene, anason, kimyon ve nane gibi şifalı bitkilerden hazırlanabilir. Bu tür çaylar yangı hissini ortadan kaldırır ve susuzluğu da giderir. Sadece bu kadar da değil. Spazm ve sancı giderici, bağırsak gazlarının ve dışkı ifrazının daha iyi yapılmasını sağlayarak mutlu bebekler ve tatlı gülücükler ortaya çıkarır. Ek olarak bağışıklığı yükseltir ve sinir sistemini de rahatlatır. Olağan şifalı bitki çayları çocuklara 1 yaşından sonra verilebilir ( çay koyu olmamalıdır ! ).

**** Kompostolar, meyve suları. Bebek 3 aylıkken başlanabilir. Kayısı, erik veya diğer meyve kurularıdan da istifade edebilirsiniz. Fakat aşırıya kaçılmamalı zayıf konsantre damlalar halinde verilmelidir. 5 aylıktan sonra ise normal komposto şeklinde verilebilir.

Bebeklerin Süt Annesi: Keçi Sütü

Çocuğa sıvı verilecek ise genel bir kural şudur; vermeyi düşündüğünüz sıvı gıdayı yavaş yavaş vermelisiniz. Yeni içecekler yada gıda vermeden önce yada iki öğün arasında verilmeli ve ılık olmalıdır. Sıvılar çocuğa yemekler arasında verilmelidir. Yemeklerden önce verilmesi, çocuğun diğer gıdaları daha az almasında neden olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Altını Islatan Çocuk
Gebeliğin 27. Haftası
Topuk Kanı
Bebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirim
Göğüs Ucu Çatlakları
Bebeklerde Beslenme Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.