ANNE SÜTÜanne sütü

Emzirmeye karar verme, bireysel bir karar vermeyi gerektirir. Aynı zamanda yakınlar ve arkadaşlar tarafından de çoğunlukla önerilir. Büyük ve önemli sağlık otoritelerinin hepsi emzirmeyi önermektedir.

Ama siz ve bebeğiniz benzersiz bir değere sahip olduğunuz için bu kararı vermek elbette ki size kalmıştır. Aşağıda vereceğimiz bilgiler bu kararı vermenizde size yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne sütünün bebeğe faydaları nelerdir?

Anne sütü bebekler için ideal bir beslenme sağlar. İçinde bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan vitamin, protein ve yağ açısından mükemmel bir karışımdır. Ve bu zengin karışım bebeğin kolay şekilde sindirebileceği bir formdadır. Anne sütünün içinde ayrıca bebeğin virüsler ve bakterilerden korunmasına yardımcı olan antikorlar da bulunmaktadır. Emzirme bebekte astım veya alerji riskini düşürür. Ayrıca ilk 6 ay boyunca anne sütü ile emzirilen bebeklerde daha az kulak enfeksiyonları, solunum hastalıkları ve ishal nöbetleri görülmektedir. Hastaneye götürülme ihtiyaçları daha az olmaktadır.

Emzirme bazı çalışmalarda daha sonraki çocukluk dönemleri için daha yüksek IQ puanları ile ilişkili bulunmuştur. Dahası, fiziksel yakınlık, cildin cilde temas etmesi ve göz teması gibi davranışlar da bebeğin kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Anne sütüyle beslenen bebekler büyüdükçe diğer bebeklere göre daha dengeli şekilde kilo alırlar. Tıp verileri emzirilen bebeklerde SIDS (ani bebek ölümü sendromu) riskinin de daha düşük olduğunu göstermektedir. Diyabet, obezite ve bazı kanser risklerini de düşürdüğü düşünülmektedir ama bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirmenin anne için de faydaları var mıdır?

Emzirme fazla kaloriler yakar, bu yüzden gebelik zamanında alınan fazla kilolar daha hızlı şekilde verilebilir. Oksitosin hormonun salgılanmasını sağlar. Böylece rahim boyutunun gebelik öncesi boyutuna dönüşüne yardımcı olur ve doğumdan sonra oluşan rahim kanamasını azaltabilir. Emzirme ayrıca meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır. Osteoporoz (kemik erimesi) riskini de aynı şekilde düşürür.

Bebek maması ve biberonlarla uğraşmayacağınızdan dolayı zaman ve para tasarrufu sağlar. Ayrıca size yeni doğan bebeğinizle beraber yatma ve dinlenme fırsatı sağlar. Bu da anne bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Emzirme için yeterli miktarda süt sağlayabilecek miyim?

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, göğüsleriniz ideal ilk sütü üretecektir. Buna “kolostrum” denir. Kolostrum, yoğun, sarımsı ve yetersiz olmakla birlikte bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilen süttür. Kolostrum, yeni doğanın sindirim sisteminin gelişmesine ve anne sütünü sindirebilmesi için hazırlanmasına yardımcı olur.

Bebeklerin çoğu doğumdan sonraki ilk 3 ile 5 gün içinde az bir miktar ağırlık kaybeder. Bunun emzirme ile bir ilgisi yoktur.

Bebeğiniz daha fazla süte ve emzirmeye ihtiyaç duydukça göğüslerinizin de daha fazla süt üreterek buna cevap verecektir. Uzmanlar 6 ay boyunca hiçbir mama, meyve suyu veya su olmadan sadece anne sütü ile beslenmesini tavsiye etmektedir. Eğer anne sütünün yanı sıra mama falan da verirseniz, göğüsleriniz daha az süt üretmeye başlayacaktır.

Önerilen 6 aydan daha kısa emzirseniz bile yine de hiç emzirmemiş olmaktan çok daha iyidir. 6 aylık süre içinde sütle birlikte katı gıdalar da ekleyebilirsiniz ama süt üretiminin devam etmesi için emzirmeye de devam etmeniz gerekir.

Emzirmenin ABC’si nelerdir?

A (Awareness=Farkındalık): Bebeğinizin açlığını takip edin ve acıktığını fark ettiğinizde emzirin. Bu tür emzirmeye “talep üzerine” denir. İlk birkaç hafta, 24 saatlik dilimde 8 ile 12 kez emzirmeniz gerekebilir. Acıkan bebekler ellerini ağızlarının etrafında gezdirmeye, ağız hareketleri yapmaya ve emmeye çalışırlar. Bebeğinizin ağlamasını beklemeyin. Eğer ağlıyorsa bu çok aç olduğuna bir işarettir.

B (Be patient = sabırlı olun). Bebeğiniz istediği sürece emzirmeye devam ediniz. Emzirme sırasında bebeğinizi acele ettirmeyin. Bebeklerin emzirmesi her seferinde yaklaşık 10 ile 20 dakika sürmektedir.

C (Comfort = Rahatlık): Bu da emzirme açısından önemli bir anahtardır. Emzirme sırasında rahat olmanız, sütün daha kolay gelmesini ve daha akışkan olmasını sağlar. Emzirmeye başlamadan önce kollarınızı, baş, boyun ve bacaklarınızı desteklemek ve rahat ettirmek için yastık kullanabilirsiniz.

Emzirme ile ilgili tıbbi hususlar nelerdir?

Bazı durumlarda emzirme bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda emzirme yapılmamalıdır:

  • HIV pozitif iseniz: HIV virüsü anne sütü ile bebeğe de geçebilir.
  • Aktif, tedavi edilmemiş bir tüberküloz varsa
  • Kanser için kemoterapi görüyorsanız
  • Kokain ve marihuana gibi yasadışı uyuşturucular kullanıyorsanız
  • Bebeklerde nadir görülen bir durum olan “galaktozemi” varlığında, anne sütünde galaktoz denilen doğal şekere tahammül edemezler.
  • Migren tipi baş ağrısı, Parkinson hastalığı ya da artrit için bazı reçeteli ilaçlar alıyorsanız emzirmeden önce bir doktorla konuşmanız önerilir. Doktorunuz kullandığınız ilaçları inceleyerek emzirmenizin güvenli olup olmayacağı konusunda bilgi verecektir.
  • Soğuk algınlığı veya grip emzirme engel olmamalıdır. Anne sütü bebeğinize soğuk algınlığı hastalığını aktarmaz, hatta hastalığı defetmesine yardımcı olacak antikorlar verecektir.

Ayrıca demir seviyelerinin de bir yaşından itibaren kontrol edilmesi gerekir. Çocuk doktorunuza bebeğiniz için demir ve D vitamini takviyesi için danışabilirsiniz. Hem bebeğiniz hem de sizin için uygun başlama dozları, zamanı için ve ne sıklıkta almanız konusunda önerilerde bulunacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Klinefelter Sendromu
Kuranda Kısırlık Tedavisi
Emzik Hakkında Bazı Gerçekler
Bebeklerde Pamukçuk
Bebek Banyosu
Hamilelik Döneminde Sigara İçmek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.