Milas 5. Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri kapsamında düzenlenen konferansta anneler ve anne adaylarına anne sütü, beslenme, talesemi, hijyen, aile tutumları, ağız ve diş sağlığı konularında bilgiler verildi.

Milas 5. Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri kapsamında Milas Belediye Evlendirme Salonu’nda düzenlenen konferansta İlçe Sağlık Grup Başkanlığı doktorlarından Dr. Funda Özağaç tarafından “anne sütü, beslenme, talesemi ve hijyen” konularında; 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Yasemin Deniz ve Eğitim Hemşiresi Ayşe Çek tarafından “Aile Tutumları” konusunda; 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Asuman Alkaya tarafından “Ağız ve Diş Sağlığı, beslenme bozuklukları, kreş çağında sık görülen çocuk hastalıkları, ev kazaları” konusunda bilgiler verildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Dr. Funda Özağaç, anne sütünün inek sütünden daha iyi olduğunu belirterek, annelerin çocuklarına ilk 6 ay anne sütü vermesi, ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar emzirmesi gerektiği söyledi. Dr. Özağaç, “Çocuklarda beslenme; 1-5 yaşları arasında beslenme alışkanlığı kazanması, 6-14 yaşları arası ise erişkinliğe geçiş bakımından önemli. Yemek yemeyen çocuklara ödül vermek, ısrar etmek ya da ceza vermek önerilmiyor. 1 yaşından itibaren kaşık kullanmalı. Besin çeşitliliği yüksek olmalı, az yiyecek verilmeli. Beslenmede oyun olmamalı sadece yemek olmalı. Çocuğa abur cubur yedirilmeli. Yetersiz beslenme, hastalıklara ve başarısızlığa neden olabilir” dedi.

Beslenme grupları hakkında da bilgiler veren Dr. Özağaç, hijyen konusunda da el temizliğinin önemli olduğunu ve sabunla iyice yıkanması gerektiğini, dişlerin ise günde en az 2 tercihen 3 kez fırçalanmasının iyi olacağını ifade etti. Talesemi (Akdeniz Anemisi) hakkında da bilgi veren Dr. Özağaç, hastalık hakkında şunları söyledi: “Anne babadan çocuğa geçen kalıtsal bir hastalıktır. Talesemide 1- Taşıyıcılık 2- Hastalık vardır. Taşıyıcılık; hastalık değildir, hafif kansızlık olabilir, başkalarına geçmez. Hastalıkta ise; iki taşıyıcı evlenirse çocukta hastalık riski vardır. Çocukta kan üretiminde sorun oluyor. Çocuk kansız kalıyor, her ay 1 ünite kan alıyor ve demir durumunu dengelemek için iğne ve hap kullanılıyor”

Sponsorlu Bağlantılar

Dr. Özağaç, Milas’ta 20, Muğla’da ise 100 talesemi hastasının olduğunu tedavilerinin Muğla’da yapıldığını ve Milas’ta talesemi tedavilerinin yapılması için merkez kurma çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : Mynet Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Ağrısı Nedenleri
Taşikardi (Kalbin Hızlı Atması) ve Nedenleri
Makat Çıkması
Midede Dolgunluk Hissi Nedenleri
Mantar Enfeksiyonları
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.