ANOREKTAL KANAL NEDİR?anorektal kanal nedir

Anal kanal aşağıda perine (anüs ile seks organı arasındaki bölüm ) ve yukarıda rektum içinde anal sınır (anal delik, anüs) arasında uzanan kalın bağırsağın en son kısmıdır. Bu bölge klinik incelenmelerde sıklıkla başvurulan bölgelerden biridir. 
Pigmentleşmiş ve keratinleşmiş anal bölge civarında bol miktarda kıl, ter bezleri ve yağ bezleri gibi cilt uzantıları bulunmaktadır. Bu cilt uzantıları anal kanalda bulunmamaktadır. Burada bulunan bezler kaygan mukus üreterek dışkının daha kolay bir şekilde vücut dışına atılmasına yardımcı olur. Bu bölge aynı zamanda kan damarı bakımından da zengindir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Burada meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıklar şunlardır;

  • Anal Fissür
  • Anorektal Abseler
  • Anorektal Fistüller
  • Pilonidal sinüs
  • Perianal hidradenitis süpirativa

Yaklaşık 4 cm civarında olan anorektal kanal çeşitli hastalıkların meydana geldiği yer olduğundan önem taşımaktadır. Düzenli olarak dışkılamanın sağlanması ve yapısındaki kaslar sayesinde dışkının dışarı çıkmaması için tutulması açısından önemlidir. Kaslar iç ve dışta olmak üzere iki çeşittir. Dıştaki kaslar kişinin isteği ile çalışan çizgili kaslardan oluşurken, içtekiler ise otomatik olarak çalışan düz kaslardan yapılmıştır.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sıcak Su Oturma Banyosu
Hemoroidlerde Tanı Nasıl Konur ?
Anorektal Kanal Nedir ?
Basur tedavisi
Hemoroid İçin Evde Yapılabilecek 8 Bakım
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.