ANTİBAKTERİYEL SABUNLAR SAĞLIĞA ZARARLI MI?Antibakteriyel Sabunlar Sağlığa Zararlı Mı

Antibakteriyel sabunlar oldukça yaygın şekilde piyasada bulunmakta ve sıklıkla da kullanılmakta. Antibakteriyel sabunların mikropları öldürdüğü doğru ama hangi dereceye kadar.

Sponsorlu Bağlantılar

Antibakteriyel etiketi, virüslere karşı koruma sağlayan ve sağlıklı tuttuğuna inanan tüketiciler için yanıltıcı olduğu ileri sürülen, çeşitli katı ve sıvı sabunlar üzerinde yaygın olarak kullanıldığı dikkati çekmektedir.

FDA, şu an piyasada olan çeşitli antibakteriyel ürünlerden kaçınmayı, su ve sabunla ellerin yıkanmasın öneriyor. Su ve sabunun bulunmadığı durumlarda ise en az %60 alkol içeren alkol bazlı dezenfektan ile temizlik yapılmasını öneriyor.

Antibakteriyel ürünler, bakteriyel hastalıklara yol açabilen tehlikeli mikroplardan korunmak için ellerini sürekli temizleyen tüketiciler için tehlike arz edebilir. Çoğu mikrop türü ellerin yüz, göz ve burun gibi organlara dokunmak ile yayılma gösterir. Ellerin sabun ve su ile yıkanması da eşit derecede etkilidir. Antibakteriyel sabunların aşırı kullanımı, bir antibiyotiğin gereksiz alımı ile karşılaştırılabilir. Bu ürünler bazı bakterilerin sürekli olarak ölmesine yol açarak, daha güçlü bakterilerin birikimi ve gelişmesine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı hijyenik olmak aslında yararlı bakterileri sonuna kadar öldürmek demektir ve bu da alerji, astım gibi sorunların gelişim olasılığını artması anlamına gelmektedir. Daha fazla kir ve mikropla haşir neşir olan çocukların, temiz bir çevrede yetişen çocuklar ile kıyaslandığında yetişkinlikte daha az alerji deneyimi görüldüğü belirlenmiştir.

Antibakteriyel sabunlarda bulunan triklosan gibi antibakteriyel ajanların aşırı kullanımı, endokrin (hormon) bozulmasına yol açabilir. Triklosan, antibakteriyel ürünlerde çok sık kullanılan sentetik maddelerden biridir ve bireyin hormon sistemini etkileyebilmektedir. Uzmanlar triklosanın, özellikle tiroid hormonları, testosteron ve östrojen gibi üreme hormonlarının düzeylerinin değişimine neden olduğunu belirtiyorlar.

ÖZETLE: El ve vücut temizliğinde su ve sabun yeterlidir. Antibakteriyel sabunlar adından da anlaşılacağı üzere sadece bakterilere etki etmektedir, virüsler üzerine herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır.

  • Sürekli olarak antibakteriyel sabunlar çeşitli vücut sistemlerinize zarar verebilir. Mutlaka iyi bir dezenfektan kullanmayı düşünüyorsanız %60- 80 oranında alkol kullanabilirsiniz.
  • Özellikle triklosan içeren sabun, diş macunu ve jellerden uzak durun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anemi Nedenleri
Onu gerçekten seviyor muyum?
Boşaltım Sistemi
Gülmenin Faydaları
Doğal Yollardan Tansiyon Düşürme
Anüste Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.