ANTİDEPRESAN İLAÇLAR KİLO ALDIRIR MI?

Çağımızın geldiği son noktada antidepresan ilaç kullanımı bir moda haline geldi. Çocuklarda görülen her üzgün durumdan tutunda iş yada sosyal hayatta karşılaşılabilen üstesinden gelinebilecek problemlere kadar herkes çareyi pskiyatristlerde ve antidepresan ilaçlarda bulmaya çalışıyor. Antidepresan ilaç kullanımı bir noktada kullanılabilir hatta zorunlu bulunduğu durumlar da vardır. Fakat üzgün yada can sıkıntısı olma durumunu depresyondan ayırmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unutmamalıdır ki vücuda giren her kimyasal yabancıdır ve yararları ile birlikte yan etkilerini de beraberinde getirir. Kişi “Bunalımdan kurtulayım”, “şu dertleri bir unutabilsem” maksatlı ilaç kullanıldığında kullanılan antidepresan ilaçların yan etkilerini de peşinen kabul etmiş sayılır. Bu ilaçların yan etkilerinden belki de en masumu söz konusu kilo alımıdır.

Antidepresan ilaçlar kendi içinde birkaç gruba ayrılır. Bu gruplar içinde iştahı keserek kilo kaybettiren ilaçlar olduğu gibi iştahı artırarak kilo aldıran antidepresan ilaçlar da bulunmaktadır. Antidepresan ilaçlar arasında serotonin geri alım inhibitörleri adı verilen ilaç grubu serotonin adı verilen maddenin miktarını artırdığı için iştahı azaltmakta ve kilo alınmasını engellemektedir.

Daha eskiden tercih edilen ve bazı özel durumlarda depresyon tedavisinde tercih edilen trisiklik antidepresan grubu ilaçlar ise serotonini artırmakla birlikte onun etkilerini de kısmen azalttığı için iştahı artırabilmekte ve kilo aldırabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Gevşetici İlaçlar
Apireks 100 Ml Pediatrik Şurup
Asetazolamid
Asetaminofen
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.