ANTİDEPRESAN KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Can sıkıntısını dindirmek amaçlı günümüzde küçükten büyüğe kadar çoğu kimse çareyi antidepresanlarda aramaktadır. Her şeyi unutmak ve bir an olsun kafa dinleyebilmek için türüne ve yan etkilerine bakılmaksızın tüketilen antidepresanları kullanırken dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Öncelikle bu ilaçlar arkadaş tavsiyesi olarak kullanılmamalı mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından önerilmelidir. Doktorunuz size antidepresan reçete etmiş ise ihtiyaç duyduğunuzda yada miktarı artırılarak kullanılmamalıdır. Kullanım zamanlarına özenle dikkat edilmeli ve doz alımı kaçırılmamalıdır. Kaçırılması durumunda hatırınıza geldiğinde derhal alınmalı, yine önerilen zamanlarda alınmasına devam edilmelidir. Şayet sabah ve akşam içmeniz gereken bir ilaç ise sabah içilmemiş ise akşam 2 doz kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlaç kullanımı aniden kesilmemelidir. Bu durum sizde sinirlilik, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi yan etkiler meydana getirebilir. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bunu doktorunuza bildiriniz. Olası ilaç etkileşimlerini önlemek amacı ile bunun bilinmesi gerekir.

ANTİDEPRESANLAR NE ZAMAN ETKİ EDER?

Antidepresanlar genellikle 2-3 hafta içerisinde etki eder. Gerçek etkisini ise 1-1,5 hafta gibi bir sürede göstermektedir. En az üç ay kadar bir süre kullanılmaya devam edilmelidir. Normal kullanım süresi ise 9 ay kadardır. Kendinizi iyi hissediyorum diye ilaçlar bırakılmamalıdır. İlacın önerilen süreden evvel bırakılması istenmeyen bir sonuç olan depresyonun tekrarlamasına yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Depresyonunuz iyileşmeye başladıktan ve hatta belirtiler tamamen kaybolsa bile önerilen süre kadar antidepresanlar kullanılmalıdır. İlacın kesilme süreci aniden değil kademeli olarak bırakılmalıdır.

ANTİDEPRESAN İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Antidepresan ilaçların çok çeşitli grupları mevcuttur. Farklı gruplardaki ilaçların ise farklı yan etkileri bulunmaktadır. Trisiklik antidepresan ilaçlar adı verilen ilaç grubunda çok daha fazla yan etki bulunmaktadır. Bunları kullanan hastalarda ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı, idrar birikmesi, kabızlık, uykuya eğilim

 ve sersemlik gibi şikayetler ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Diğer grup olan ve doktorların daha sıklıkla önerdiği gruplarda ise yan etkiler fazla olmamaktadır. Yine benzer yan etkiler olabilmekte fakat trisiklik antidepresanlar kadar şiddetli olmamaktadır. Bu grup ilaçlar arasında özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri sayılabilir. Bu tür ilaçlarda serotonin hormonu adı verilen maddenin miktarının artmasından kaynaklanan iştah kaybı ve kilo kaybı gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Elbette ilaç grupları içerisinde her birinin özgün olarak farklı ilaç kimyasalları bulunduğundan hepsi için farklı yan etkiler bildirmek mümkündür.

Antidepresan ilaçların yan etkileri genellikle kullanmanızı müteakip başlar. Bu nedenle bu yan etkiler görüldüğünde “ Bu ilaç bana iyi gelmedi” gibi nedenlerden dolayı ilaç bırakılmamalıdır. Şayet sizi çok aciz ediyorsa bu konuyu doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz gereken ne ise yapacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Apireks 100 Ml Pediatrik Şurup
Asetazolamid
Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Reçeteli Zayıflama İlaçları
Kas Gevşetici İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.