ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLER NELERDİR?

Vücut hücrelerine zarar veren serbest radikalleri, antioksidanlar adı verilen ve örneğin meyve, sebze ve çayda bulunan bileşikler yok etme yeteneğinde olan bileşiklerdir. Yani kısaca antioksidanların “sağlık” demek olduğunu söyleyebiliriz.

Vücuttaki serbest radikaller, oksidasyon yada oksijenli solunum sonucu oluşan yan ürünlerdir. Bilindiği gibi her hücre kendini yaşam faaliyetlerini gerçekleştirmek ve sürdürebilmek için enerjiye ihtiyacı vardır, ve bu enerji üretme sürecinde serbest radikal adı verilen yan ürünler oluşmaktadır. Bir şekilde bu bileşiklerin bedenden uzaklaştırılamaması sonucu sadece hücre zarı değil, proteinler, yağlar ve kanseri tetikleyebilen DNA hasarı meydana gelir ve yaşlanma süreci hızlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

SERBEST RADİKALLER NE YAPAR?

Vücudumuz bazı serbest radikaller ile başa çıkabilir; aslında, enfeksiyonla mücadele, büyüyen tümör hücrelerini durdurmak ve dokuların onarılmasına yardımcı için onlara ihtiyacımız var. Yaşlandıkça yerleşik antioksidan savunma sistemi zayıflar ve bu da vücutta çok fazla serbest radikal birikimine yol açar. Stres, güneş ışığı, alkol ve kirlilik de vücudumuzun bunlar ile mücadelesini zorlaştırır. Mesela sigara akciğerlerde serbest radikal birikimini sağlar ve buradan da kan dolaşımına katılım söz konusu olur. Serbest radikaller eklem inflamasyonu ve ya artrit, beyindeki sinir hücrelerinin hasarı ve göz lensinin bozulmasına neden olabilir.

Aynı zamanda kalp hastalığı gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır. Oksijen kötü kolesterole (LDL) ilave edildiğinde, arter duvarlarında yağlı plaklar birikebilir. Ateroskleroz adı verilen bu sağlık sorunu sonucunda kalbe kan akışı engellenebilir. Kalp hastalıklarını önlemek için en iyi yol, serbest radikalleri sınırlamaktır. Sigarayı bırakma, stres ve atmosferik kirleticilerden kaçınmak ve antioksidan içeren gıdalar tüketmek serbest radikaller ile mücadelede en etkili yoldur.

Sponsorlu Bağlantılar

ANTİOKSİDANLAR VE SAĞLIK

A, C ve E vitaminleri|bakır, çinko ve selenyum gibi mineraller ­|antosiyaninler, likopen ve flavonoidler gibi bitkilerden elde edilen fitokimyasallar ve hayvansal ürünlerden elde edilen zookimyasallar gibi çeşitli antioksidan türleri vardır. Antioksidanlar parlak renkli meyve ve sebzelerde üretilir, çay, kahve ve sızma zeytinyağı gibi gıdalarda lezzet verir ve koyu çikolatada acı tat katar.

Biz daha, yeni yeni, hayatımızda neden antioksidanların artırılması gerektiğin anlıyoruz. Bu duruma bir örnek olarak bilhassa bol meyve ve sebzelerin tüketildiği toplumlarda sağlık seviyesinin üst sınırda olması ve daha uzun yaşamalarını söyleyebiliriz. Yeşil çayda bulunan flavonoidler Japonya’da kardiyovasküler hastalık oranının düşük olmasının altında yatan en önemli nedendir. Ve lutein (ıspanak ve mısır gibi sebzelerde bulunur) göz lensindeki bozulmalara karşı önemli düzeyde koruma sağlamaktadır.

Gıdalarda mı yoksa takviyeler ile mi antioksidan alınmalı?

Elbette birinci kaynak beslenme yolu ile alınmasıdır. Fakat yaşlanma sürecinde olduğu gibi yada yetersiz antioksidan alındığının bilindiği durumlarda tercihen takviyelere başvurulabilir. Yetersiz alınım dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Her menünüze antioksidan ilave edebilirsiniz. Koyu renkli sebzelerin yanı sıra turuncu ve kırmızı renkli olanlar ve meyvelerden tüketmek size yeterli hizmeti verecektir. Her yemeğin yanına yapacağınız salatalar ve yemek sonrası meyve tüketilmesini alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Mümkünse günde bir parça bitter çikolata yemek, çay yada kahve yerine tercihinizi yeşil çaydan yana kullanmak da antioksidan deponuza katkı sağlayacaktır.

Antioksidanlar bakımından yüksek içeriğe sahip 40 gıda yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. İsteğinize bağlı olarak diyetinizdeki bu antioksidan gıdaların tüketimini artırabilir ve daha uzun, sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Allium kükürt bileşikler: Pırasa, soğan, sarımsak

Antosiyaninler: Patlıcan, üzüm, çilek

Beta karoten: Kabak, mango, kayısı, havuç, ıspanak, maydanoz

Kateşinler: Kırmızı şarap, çay

Bakır: Deniz ürünleri, yağsız et, süt, fındık, baklagiller

Cryptoxanthins: Kırmızı biber, kabak, mango

Flavonoidler: Çay, yeşil çay, kırmızı şarap, turunçgiller, soğan, elma

İndoller: Brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler

Lignanlar: Susam tohumu, kepek, kepekli tahıllar, sebzeler

Lutein: Mısır, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler

Likopen: Domates, pembe greyfurt, karpuz

Manganez: Deniz ürünleri, yağsız et, süt, fındık

Polifenoller: Dağ kekiği, kekik

Selenyum: Deniz mahsülleri, sakatat, yağsız et, kepekli tahıllar

C vitamini: Portakal, çilek, kivi, mango, brokoli, ıspanak, biber

E vitamini: Bitkisel yağlar, fındık, avokado, tohumlar, tam tahıllılar

Çinko: Deniz ürünleri, yağsız et, süt, fındık

Zoochemicals: Kırmızı et, sakatat, balık

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vitamin B6
Erkeklere Özel 16 Beslenme Takviyesi
FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİ
Hodan Kapsülü
SİTOSTANOL
Bu Besinler Cildi Güzelleştiriyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.