Antioksidan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Vücudumuzda herhangi bir fiziksel ya da kimyasal reaksiyon gerçekleştiğinde oksijen kullanıldığı için ortaya serbest radikaller dediğimiz atık maddeler çıkmaktadır. Bu radikaller önemli bir oranda deformasyon yapıcı özelliğe sahiptirler. Sağlıklı olan dokularla karşılaştığı zaman dokunun yapısında deformasyona neden olabilecek etki gösterebilir. Vücut dokularında meydana gelen çeşitli kimyasal reaksiyonlar, bazı durumlarda serbest radikalleri oluşturur, metabolik bir takım problemlere sebep olur ve dokularda deformasyon oluşmasına neden olmaktadır. Bu radikaller kısa süre içerisinde vücut bileşenleriyle birlikte tepkimeye girerek ortaya singlet oksijen, hidrojen peroksit ve süperoksit gibi maddelerin çıkmasına neden olur. Bu maddelerin ortak özelliği ise hücrelerde tahribat yapıcı bir takım etkilere sahip olmalarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta meydana gelen herhangi bir işlem neticesinde serbest radikallerin ortaya çıkması normal bir durumdur ve doğal bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir hastalık neticesinde bu durum görülmez. Antioksidan maddeler ise bu noktada devreye girmektedir. Sağlıklı bir kişinin vücudunda ortaya çıkmış serbest radikaller yine vücudun oluşturduğu antioksidan hücreler tarafından yok edilmekte ve bu maddelerin sağlıklı dokulara zarar vermesini engellemektedir. Antioksidan savunma sistemi çok sağlıklı değilse ya da yeteri kadar antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketilmiyorsa veya çeşitli destekleyici vitaminler tüketilmiyorsa zamanla vücuttaki antioksidan miktarı azalarak bu serbest radikallerin önüne geçememeye başlar. Bu durumda başta erken yaşlanma belirtileri olmak üzere çeşitli hastalıkların görülmesine zemin hazırlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta aktioksidan maddelerden çok serbest radikaller bulunuyorsa bu durumda zaman içerisinde deformasyon meydana gelerek dokularda oksidatif tahribat gerçekleşir. Kişinin yaşı ilerledikçe vücutta doğal olarak üretilen antioksidan hücrelerde azalma meydana gelir. Kişi 25 yaşına geldikten sonra her geçen dönem düzenli olarak bir azalma söz konusudur. Sürekli olarak serbest radikallerin zararlarına maruz kalan vücut dokularını koruyabilmek için bu dönemden sonra ek antioksidan takviyesi almak oldukça önemlidir. Bütün sebze ve meyveler antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için kişinin günlük beslenme programında yer alması kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Havada bulunan bir takım kimyasal etkisi bulunan maddeler, günlük hayatımızda tükettiğimiz besinlerin içerisinde bulunan katkı maddeleri ve tarım ilaçları bir çok farklı etken maddeye sahip olan bir takım kanserojen maddelerden korunmak için antioksidan hücrelere ihtiyaç duyarız. Bu antioksidan hücreler vücudumuzda eksik veya az olduğu durumlarda ise ilerleyen dönemlerde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma riskinde önemli artış olmaktadır.

Antioksidan Bulunan Besinler ve Vitaminler Nelerdir?

Antioksidan açısından zengin olan vitaminler A, C ve E vitaminleridir. Ayrıca çinko ve selenyum minerallerinin içerisinde oldukça zengin miktarda antioksidan bulunmaktadır. Yeşil çay, üzüm çekirdeği, mürdüm eriği, çilek, kivi, kuşburnu, yaban mersini, Brüksel lahanası, semiz otu, domates, kereviz, havuç, brokoli, sarımsak, fındık, ay çekirdeği, badem ve ceviz antioksidan bakımdan oldukça zengin besinlerdir.

Anti oksidanlar hakkında bir video.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Ağrısı
Bonzai Sentetik Uyuşturucu Tehlikesine Dikkat
Bel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat
Taksoplazmozis
Öksürükle Kan Gelmesi Nedeni
Kas sistemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.