ANTİOKSİDANLARIN ÖNLEDİĞİ 7 SAĞLIK SORUNU

Vücudun tümü oksijenli solunum yaparak enerji üretir. Bu metabolik olay sonucunda serbest radikaller adı verilen ve hücreleri için sağlıklı olmayan zararlı bileşikler ortaya çıkar.  Devamlı oluşturulan bu bileşiklerden, antioksidan adı verilen bileşikler hücreleri korumaktadır. Her ne kadar tüketilen gıdalar (bakınız: antioksidan içeren 20 besin) ile antioksidanlar alınsa da, özellikle de ilerleyen yaşlarda antioksidan takviyesi alınması gerekebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Antioksidanlar ile ilgili yapılan son araştırmalar onların bilhassa kalp hastalığı, astım ve alerji gibi bazı hastalıklar ve koşullar üzerine son derece önemli etkileri olduğunu söylüyor. İşte yapılan araştırmalardan önemli bir kısmı;

Kardiyovasküler Hastalıklar: Meyve, sebze, tam tahıllar, fındık ve çay bakımından yüksek diyetler kalp hastalıkları riskini azaltır. Resveratrol içeren besinler de aynı zamanda kalp hastalıklarını azaltmaktadır. İlaveten bitter çikolata kalp için iyi olabilir, ama onun yağ ve kalori içermesinin farkında olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğurganlık: Antioksidanlar üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yeni bir çalışma ise likopen ile ilgili. Likopen, E ve C vitaminleri, çinko, selenyum, folat ve sarımsak takviyesi alan erkeklerin almayan diğer erkeklere göre çocuk sahibi olma konusunda iki kat daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Spermlere serbest radikal hasarı kısırlığın önemli bir nedenidir.

Makula Dejenerasyonu: Lutein ve zeaksantin antioksidanları ile yapılan bir araştırmada onların retina dejenerasyonu karşı daha iyi koruma yaptığı belirlenmiştir.

Kistik fibrozis: Vitamin A, D, E ve K ve glutatyon kullanarak yapılan antioksidan tedavisinin başarılı olduğu görülmüştür. Kistik fibrozis sorunu bulunan hastalar gıdaların sindiriminde sorun yaşarlar, bu yüzden bir inhaler ile yağda eriyen antioksidanlar verilmesine devam edilmektedir.

Alerjiler ve Astım: Domates, patlıcan, kabak ve yeşil fasulye gibi besinlerin sıklıkla tüketen çocuklarda astım görülme olasılığı çok düşüktür. Alfa karoten, beta karoten, C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar akciğer dokusu üzerine son derece önemli etkilere sahiptir.

Kanser: Her yıl kanser vakalarında artış yaşanıyor. Bunun önemli nedenleri arasında antioksidan bakımından fevkalade zengin olan meyve ve sebze kullanımının azalmış olması yer almaktadır. Kemoterapi gören kişiler için endişe oluşturmaktadır. Çünkü kemoterapi gören hastalarda tedaviyi engelleyebilmektedir.

Sağlıklı Kemikler: Yeni bir araştırmada çay içilmesinin yaşlandıkça daha güçlü kemikler oluşturacağı bildirilmektedir. Özellikle de yeşil çay, romatoid artritteki iltihap ve ağrıyı azaltabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
VİTAMİN E
Manganez Neye İyi Gelir
b2 vitamini
ROSEROOT-RHODİOLA
ASETİL-L KARNİTİN
INULİN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.