ANÜSTE KAŞINTI YADA ANAL KAŞINTI
Ayrıca pruritus ani olarak da bilinen anal kaşıntı, anüs (dışkının vücut dışına çıktığı delik) etrafında tahriş edici ve kaşıntı hissidir. Anal kaşıntı bir belirti değil, bir hastalıktır ve birçok farklı nedeni olabilir. Çoğu durumda, anal kaşıntısı olan kişinin anüs veya rektumunda bir hastalık yoktur. Bunun yerine, kaşıntı hissi, bir veya daha fazla bölgede cildin tahriş olmasının bir işaretidir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Anal açıklık çevresindeki deride dışkı: Anal bölge bir bağırsak hareketinden (tuvalet alışkanlığı) sonra düzgün temizlenmiş değilse yani küçük bir miktar dışkı deri üzerinde kalmışsa etkilenen alanda kaşıntıya neden olabilir. Daha az sıklıkta, sulu dışkı anal açıklıktan sızması sonucu da kaşıntıya neden olabilir. Bu bazen diyetlerine çok büyük miktarlarda sıvı alan sağlıklı kişilerde de olur.
 • Anüsü tahriş eden besin ve içeceklerin bulunduğu bir diyet: Beslenme alışkanlıkları anüste kaşıntıya yol açabilir. Bunlar arasında baharat ve baharatlı yiyecekler, kahve (hem kafeinli ve kafeinsiz), çay, kola, süt, alkollü içecekler (özellikle bira ve şarap), çikolata, turunçgiller, C vitamini tabletleri ve domates anüste tahrişe neden olabilir.
 • Antibiyotik tedavisi: Antibiyotikler bakteri düşmanıdırlar. Birçok farklı bakteri türüne karşı çalışan bazı güçlü antibiyotikler bağırsağın normal ekolojisini bozarak anal kaşıntıyı tetikleyebilir. Bu ilaçlara geniş spektrumlu antibiyotikler de denir ve tetrasiklinler, eritromisin (her ikisi de çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır) gibi ilaçlar sayılabilir.
 • Anal bölgede deri alerjisi veya kimyasal tahriş ediciler: Duyarlı kişilerde anal bölgeye uygulanan ilaçlar ve kimyasallar lokal tahriş veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunun bazı büyük suçluları arasında boyalı ve parfümlü tuvalet kağıtları, kadınsı hijyen spreyleri, kadın petleri, anüs veya genital organlar için kullanılan deodorantlar, ilaçlı talk pudrası ve ilaçlı cilt temizleyiciler ve sabunlar özellikle parfümlü sabunlar sayılabilir. Anal kaşıntı, anal problemleri tedavi etmek için tasarlanan over-the-counter (reçetesiz satılan ilaçlar) ilaçlar (fitiller, kremler, merhemler) tarafından tetiklenebilir.
 • Büyük tuvaletten sonra yoğun temizlik yapılması: Dışkılamadan sonra anal bölgenin temizlenmesi gerekir. Ancak bu temizlik nazik olmalı ve mümkünse su ile yapılmalıdır. Sürtünme ve özellikle sabunlar veya diğer cilt temizleyiciler ile fırçalama, agresif hareketler anal bölgeyi tahriş ederek anal kaşıntıyı tetikleyebilir. Bu nedenle tuvalet kağıdı kullanıyorsanız anal bölgenize nazik davranmalısınız.

Daha az sıklıkta, anal kaşıntı tek başına anal bölgeyi etkileyen bazı hastalık veya durumun bir belirtisi veya sindirim veya deri büyük alanlarındaki problemlerden kaynaklanabilir. Bazı örnekleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sindirim sisteminin alt kısımlarındaki hastalıklar ve koşullar: Bunlar hemoroid, rektal fistül, rektal çatlaklar ve nadiren anorektal kanser içerir.
 • Enfeksiyonlar ve parazitler: Bunlar kıl kurdu (özellikle çocuklarda), uyuz, bitlenme, kondiloma aküminata, Candida veya tinea mantar nedeniyle deri enfeksiyonları sayılabilir.
 • Cilt sorunları: Bu sedef, egzama ve sebore (derideki yağ bezlerinin çalışma bozukluğu sonucu meydana gelen deri hastalığı) sayılabilir. Pek çok durumda, bu koşullar anüs çevresinde değil, ayrıca deri yüzeyinin farklı alanlarda semptomlara neden olurlar.

Anal kaşıntı insanların hayatlarının bir döneminde karşılaştıkları bir sorundur. Yaygınlığı %45’ e kadar çıkabilir. Erkekler kadınlara göre iki dört kat daha sık etkilenir. Aşırı kilolu kişiler, terleme, ağır kaldırma veya rutin dar iç çamaşırı giymek anal kaşıntı olasılığını artırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  melek

  anal kasıntım var ıcten degıl dıs bolgede sıvılceye benzer kızarıklar var cok yardımcı olurmusnz uzn bır suredırde gecmıyor.

  cem

  melek hanım onlar tuvalet kagıdı veya cok sık tuvalete cıkıyorsanız temızlıkle alakalıdır ılac olarak hametan krem kullanabılırsınız

  samet

  İyi günler bağırsaklarim mikrop kapmis.ishal 1 hafta boyunca devam etti.sonra makat kenarında siyah misket gibi bişey çıktı. Acı ve kaşıntı yapıyor yardimci olursaniz sevinirim.kremi var mı bunun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anorektal Kanal Nedir ?
Anal fissür
Hemoroidlerde Tanı Nasıl Konur ?
Hemoroidsiz Bir Yaşam Neleri Gerektirir?
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
Sıcak Su Oturma Banyosu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.