AORT GENİŞLEMESİ

aort anvrizmasıAort kalpteki kanı vücuda pompalayan en büyük ve en fazla basınca sahip damarıdır. Aortta üzerinde çeşitli sebeplerle meydana gelen bozulmuş ve ya güçsüzleşmiş alanda oluşan genişlemelere Aort Anevrizması adı verilir.

Makalemizin konusunu aort anevrizmasının sebep, muhtemel sonuçları ve tedavisi oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aort Genişlemesinin Sebepleri Nelerdir?

 • Sigara,
 • • Ateroskleroz,
 • • Yüksek tansiyon ( %80 )
 • • Göğüs travması geçirilmesi,
 • • Genetik,
 • • Marfan sendromu ( bağ dokusu hastalığı)
 • • İlerlemiş yaş,
 • • Düzenli egzersiz yapmamak,
 • • Yağlı gıdalarla beslenme,

Aort Genişlemesinin Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Aort anevriması patlayıncaya kadar öyle belirgin, herhangi bir belirti vermez. Aort boyunca herhangi bir bölümde oluşabilen anevrizmanın genel belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • • Anevrizma alanında hissedilen kalp vuruşları,
 • • O bölgede ağrı,
 • • Sırt ağrısı,

Patladıktan sonraki belirtileri

 • • Ani, şiddetli ve kalıcı göğüs veya karın ağrısı,
 • • Sırt ya da bacaklara yansıyan şiddetli ağrı,
 • • Terleme, soğukluk, sersemlik,
 • • Tansiyon düşmesi, nabız sayısında artma,
 • • Bilinç kaybı, nefes alırken darlanma,

Aort Genişlemesi Tedavisi nasıl yapılır?

aortTedavi yapılamadığı durumlarda genişleyen yerden damar patlayacağı için kan kaybına bağlı olarak ölümler meydana gelebilir. Bu yüzden müdahale şart duruma gelmektedir. Küçük anevrizmalarda ilaçla tedavi edilebilir.

Büyük anevrizmalarda ise müdahale çoğu zaman cerrahidir. Günümüzde bu operasyon büyük kesiklere gerek kalmadan kasık bölgesinden açılan bir kesi ile stent konularak yapılabilmektedir. Bunun yanın da yapay damar nakli uygulaması da yapılabilmektedir. Süreç bakımından ise hasta yoğun bakımda 4–6 saat tutulup 2 gün sonra da taburcu edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  40 yaşındayım hafif aort genişlemesi teşhisi kondu. 4,4 cm olarak belirtildi. hiç sigara içmeyen birisiyim, tansiyonum genellikle 12/8 olarak çıkıyor. bundan sonraki yaşantımda nelere dikkat etmeliyim. endovasküler ameliyat belirli tipteki genişlemelerde uygulanabilen bir tedavi diye okudum. kendimdeki genişlemenin buna uygun olabileceğini nasıl bilebilirim.

  Sağlık

  merabalar annemde aort damarında 48 cm genişleme olduğu ortaya çıktı.tansiyonu hep düşük seyrederken yükselmeler başladı..doktor bir ilaç tedavisine başlamadı.tansiyonunu düşük tutması gerektiğini belitti ama bu konuda korkularımız var..halsizlik ve kol ağrıları var..ameliyat olsa bu şikayetleri geçermi yada olması şartmı?teşekkürler..

  Bu konuda bir fikir belirtemeyeceğiz. Ancak doktorunuza güvenmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Geçmiş olsun

  Sağlık

  Medicanada tomağrafi anjo oldum damar genişliği 4.6 cm olarak ölçüldü 6 aylı takip süresi verildi 5 olduğu taktirde Amaliyat deniliyor.Çevreden bol bol alıç yememi tavsiye ediyorlar bazı şifalı bitki satan firmalar yüzde 90 düzelirsin diyorlar.ilgilenen varsa önerilerini bekliyorum

  uğur

  anjo yapıldı aortta 55 genişlik tespit edildi ilaç tedavisi uygulanıyor 1 ay sonra koturol denildi tehlikesi çok büyükmü hasta 60 yaşında ne yapmam lazım

  haci

  hocam ben bir buçuk yaşında ameliyat oldum fallot tetrolojisi pace maker teli takıldı 18 yaşına gelince vücut teli istemedi ve delip dışarı çıktı tel alındı alınanı beş sene oldu kalp ile allaha şükür hiç bir sorunum yok bi konrole gittim geçenlerde değişik bi doktora öylesine bi kontroldü bana aort damarın genişlemiş dedi normali 3,5 cm olması lazım ama seninki 4,5 cm olmuş dedi sizce bi sakıncası varmı

  Kadriye

  saglikli gorunen biriydim. Kontroller yapilirken tansiyonumun surekli yukseledigi tespit eidldi. Uyku halinde yirmiye cikan bir tansiyon. Vucudum surekli sicaktir. Hic spor yapmam. Tuz yemem, sigara icmem agrilarim yoktur. AORT genislemesi var. 3.9cm denildi. Bir yerde yasim 62 bu durumda neler yapmaliyim. A.B.D bir kez de olsa muayene olsam mi, her yil zaten gidiyorum. Su an teshis asamasindayim.Imkanlarim Turkiyede saglik sorunlarimi cozmek, tansiyonum oncelikle kontrol altina alindi.Kendim icin neler yapabilirim.Su an tansiyonum kontrol altindatutuluyor ve biraz hareket edip yuruyusler yapiyorum. AMA HENUZ ne yapmam gerektigi soylenmedi.

  ahmet

  hocam babamda assenden aortada 5.6 ulaşan fuziform tarzında genişleme olduğu ve tıbbı müdahalenin yapılamayacağı söylendi doğrumu yapılabilecek bir cerrahi operasyon yokmu?

  ilknur

  hocam babam aort damar genişlemesinden ameliyat oldu 10 gün oldu fakar çok terleme oluo bu aceba ameliyattanmı kaynaklanıyor

  tahir

  hocam bedde aort kapağının değişmesi lazım dediler.birde aort damarında genişleme başlayıp kalp büyümeye başlamış.29 yaşındayım amaliyat risklimi.

  Yüksel

  Herkese geçmiş olsun.Ben assedan aort anevrizması nedeniyle açık ameliyat oldum.bu kunuda biraz bilgi sahibiyim.bunu paylaşmak istedim.hekim yada cerrah değilim..Aort anevrizması kalpten çıkan ana atardamar üzerinde genişlemedir.Ama bu damar kalpten çıkarak,kasıklara kadar gider ve orada kollara ayrılarak dağılır.Bu ana atardamar üzerindeki oluşan baloncuk veya genişleme zamanında fark edilirse cerrahi operasyonla rahatlıkla tedavi edilebiliyor.aortanın normal çapı 35 mm dir.genişleme başladıysa 51-52 mm’ye kadar düzenli kontrollar ihmal edilmeden takip edilir.Tansiyon mümkün olduğunca düşük tutulur ki , basınç genişlemeyi büyütmesin.Bunun için ayni zamanda anti hipertansif olan beta blocker grubu ilaçlar düzenli kullanılır.ot yemekle bir şey olmaz.anevrizma 5.5 olursa her an patlayabilir.hemen ameliyat gerekir.patlamanın sonucu % 98 kayıptır.çoğu kalp damar cerrahı 5.1 cm den sonra ameliyatı düşünmeye başlar.zamanında ameliyat edilirse % 98 oranında tam şifa bulunur.birazda ameliyat yapılırken yaş gençse ve başka sağlık sorunları yoksa o kadar başarı oranı artar.Türkiyede özellikle istanbul’da bu ameliyatları çok başarılı yapan,kalp damar cerrahisi ekipleri var.bence Amerikaya falan gitmeye gerek yoktur.yeterki zamanında fark edilsin ve gerektiği zamanda operasyon yapılsın.üstelik bu operasyonların masrafının tümünü SGK karşılıyor.Anlaşmalı özel hastaneler ve sağlık kurumları dahil.Paralarımızı Amerikalılara yedirmeye gerek yok bence.Ben ameliyat olalı 3 yılı geçti.Hiç bir sorun yok.yapılan tüm konrtollar ve tetkiklerde en ufak bir sıkıntı gözükmüyor.Zaten anevrizma yani genişleme kalp çıkışında değilse,lokal anesteziyle kasıktan girilerek operasyon yapılıyor.2 gün gözetimden sonra evinize gidip bir hafta sonra günlük yaşantınıza dönüyorsunuz.Benim anevrizma kalp çıkışında olduğundan göğüs kafesi açılarak operasyon yapıldı.3 ay istiratli kaldım.3 ay sonrada işime geri döndüm ve çalışmaya başladım.saygılarımla.

  bülent akbulak

  iyi günler hocam
  benim kayın pederimde damar genişliği var 9cm olduğunu bilirdiler Koşuyolu hastanesinde ameliyat olacaktı yapmayıp eve gönderdiler ne yapalım yardımlarınız rica.

  iyi çalışmalar.

  Taner

  Şuan 36 Yaşındayım Ege Üniversitesinde Tıp Fakültesinde Yapılan Tetkik : Toraks BT. Anjiografi. 3 Boyutlu BT Otomatik Enjektör ile kontrast madde verilerek Arterial ve venöz fazlarda 1mm’lik kesitler alınmıştır. Bu kesitler Leonardo iş istasyonunda kardiak ve vasküler morfoloji açısından SSD,MPR,MIP,VTR ve 3D hacim analizleri ile değerlendirilmiştir. Üç boyutlu rekonstrüksiyonlar PACS ta saklanmıştır.
  Üç boyutlu rekonstrüksiyonlarda asendan aorta sinus valsalva düzeyinde 51.8mm çapta ölçülmüştür. Bunun hemen proksimalinde aorta kısa sürede normal çapına dönmektedir. Asendan aorta 28mm çapta izlenmektedir. Akkus distalinde çap 24.8mm ve inen aortada 19.2mm olarak ölçülmüştür. Brakiosefalik ve mediastinal vasküler yapılar bunun dışında normaldir. Kalp normal büyüklükte ve konfigürasyondadır, pedikard normaldir. Mediastende kitle yada patolojik boyutlarda lenf bezi saptanmamıştır. Trakea ve özefagunus torasik seyri normaldir.
  Her iki akciğer hilusu, akciğer havalanma ve damarlanmaları normaldir. Akciğerlerde metastatik, neoplazik yada enfeksiyöz bulgu saptanmamıştır.
  Toraks duvarı kemik yapıları ve yumuşak dokuları normaldir.Abdominal organların kesit alanına giren bölümleri normaldir.
  (Sinus valsavada düzeyinde fokal aortik dilatasyon. Asendan aortanın dahadistal seyiri ve arkustan itibaren tüm aorta normaldir.)
  Sinus valsavada fokal dilatasyon.
  Saptanmıştır.

  (Eko Çekimi Sonucu 57mm)

  (Eko Çekimi Sonucu 55mm)

  İle Görüşmelerim Sonucunda Hepsinin Ortak Kararı Cerrahi Müdahele Olmuştur. Bu Durum Hakkında, Sizin Görüşlerinizi ve Bu Cerrahi Müdaheleyi İzmir’de Gerçekleştirebilecek Tavsiye Edebileceğiniz İsim Varsa Bana Bu Konularda Bilgi Aktarmanızı Rica Ediyorum.

  Beyefendi bizim doktolarınızın söylediğinden başka söyleyecek neyimiz olabilir ki. Ben sizin yerinizde olsam başka bir ile giderek orada tekrardan muayene olurum ve söylenenleri karşılaştırırım. Böylece kendime iyi bir yol çizerim.

  cem

  hocam bende Aort genişliği 42 çıktı kaç özel doktora gittim ilaç bile vermediler afınıza sığınarak sorma ihtiyacı hissetiğim bir sorum olacaktı gittiği o özel doktorlara da sordum ilgisi yok dediler bende sertleşme sorunu çıktı bunun Aort genişliğiyle bir ilgisinin olduğunu düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler iyi çalışmalar.

  Öncelikle geçmiş olsun. Değerli ziyaretçimiz, biz sorunun sizdeki hastalık psikolojisine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Yani damarlarınızdaki genişleme psikolojinizi etkilemiş ve bu durum da cinsel hayatınıza etki etmiş olabilir. Diğer yandan damar sorunları eğer cinsel organınızla alakalıysa ereksiyon sorunu doğurabilir. Bir üroloğa başvurmanız uygun olacaktır.

  fidan

  Merhabalar.. avuc icimde nabiz atmasi damar genislemesi var neyapmam lazim yardimci olabilirmisiniz? Simdiden tesekkur ederim.

  Ayse TIG

  Merhaba oncelikle hicbir saglik sorunum yok fakat yuz ustu yattigim vakit sanki kalbim kardimda atiyormus gibi hissediyorum sebebi ne olabilr

  Derya

  Merhabalar ben 31 yaşındayım biküspit aort ve orta aort darlığı ve yetmezliği var asendan 42 ben sadece beloc25 kullanıyorum doktorlar 6 aydabir kontrol birkaçyıl sonra ameliyat diyorlar ara ara göğsümde ağrı oluyor çabuk yoruluyorum merdiven çıkamıyorum nefessiz kalıyorum sırt üstü yatamıyorum daha doğrusu tedavi hakkında çok açıklayıcı olmuyorlar kötü olduğumda arayabileceğim düzenli bir doktorum yok benimle aynı durumda olan varmı tedavisini merak ediyorum hemen ameliyat olup kurtulsammı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  burcu

  İyi gunler annemde kalp koku aort damarinda 5.2 genisleme var kendisi 54 yasinda ameliyatin olasi riskleri nedir olursa tamamen sagligina kavusurmu bilgi verirseniz seviniriz yada bu ameliyati olanlar surec hakkinda bilgiye ihtiyacim var

  selo

  Aortum 4.4 ölçüldü tehlikelimi bitkisel ilaclarda dahil ilacla tedavisi varmidir?

  aysen turan

  eşiminyapılan akciğer tomografisinde asendan aort 5.2cm çıktı daha sonra yapılan toraksbt anjiyografi incelemesinde asendan aortkalibrasyonuyaklaşık 28.5mm desendanaort kalibrasyonu yaklaşık 22.5mm ebatlarında arkus aortave desandanaortacıdarlarında aterosklerotik plaklarizlenmekte dir buna göre ne yapabiliriz. ayrıca raporda insedental olarak her iki akciğer alanlarında paraseptal milimetrelik yaygın büllozoluşumlar sentrilobüler amfizematö alanlar izlenmekte her iki toraks ön ve arkaçapı artmış denilmekte bilgilendirirseniz seviniriz teşekkür ederim.

  aysun turan

  bir üstte eşim in yaşı 72dir

  Mehmet

  49 yaşındayım.Ekokardiyoloji sonucuna göre,sol ventrikül(LV) çap ve sistolik fonksiyonları Normal Sınırlarda.LV Sengmenter duvar hareket kusuru izlenmedi.Mitral Kapakkalın,fibrotik MPL açılımı ksıtlı,Hafif mitral kapak yetersizliği,Sağ Kalp Boşlukboşlukları normal sınırlarda.LVDd4,7 cm LVDs:3,2 cm LV EF:%60 Septum:1,0 cm Aort kökü:3,2cm La:3,5cm dir.gözleriimde zaman zaman kanlanma oluyor

  aslı

  Merhaba ,
  Eşimin kalbinde 9 yaşından beri üfürüm var dikkat edildiği takdirde hayatını engelleyen birşey söz konusu değil ancak son kontrolünde çok hafif damar genişlemesi olduğu söylenmiş bu durumda ne yapmamız gerekir ve ne derece korkmalıyız . dr korkmamız gerektiğini eşime sölemiş fakat ben buna inanmak yada yapmam gereken ne varsa bilmek istiyorum ne olur yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim

  Mehmet ali

  Doktor bey merhabalar ben gogüs yanması karnıMDA ve sırtımdaki arı nedeni yle doktora gittim ilaçlı temografi EKG ve eko sonuclarında aort damarımda 49,5cm genişleme oldugunu soyledi doktor 3 adet ilac verdi genişlemeyi durduracagını söyledi ama bu göğsümde sırtım da ve karnındaki arı beni rahatsız ediyor yas ım 45 sizce bu genişlik için ameliyat gerekli midir veya nasıl bir yol izlemeliyim yasıma göre bu genislik beni korkutuyor bir acıklama yaparsanız sevinirim.

  Tedavi süresinde bir zaman daha ağrılarınız ve yangılarınız devam edecektir. Bu süre sonunda iyileşme belirtilerini görmeye başlarsınız. Dikkat edilecek husus ise doktorun verdiği ilaçları zamanında ve dozunda almaktır. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği beslenme şekline bire bir riayet etmeniz de çok önemlidir. Doktorunuza güvenmek yapılabilecek en iyi davranış olacaktır. Geçmiş olsun.

  ali

  doktor bey benim aort 4.3 olculdu yasim 27 cok korkuyorun damar bitkisel veya kimyasal olaclarla genislemesi duzelir mi daralir mi ne olur yardim edin

  Cafer Akkuş

  en son yapılan tomografi görüntüsünde aort damar genişlenmesi 52 mm ulaştı. Her 6 ayda doktor kontrollerimi yaptırıyorum,ameliyat aşamasınına gelmişmidir.

  Tugce

  Merhaba benim anneanem dun anjo oldu aort damarında baloncuk olmus ve pazartesi ameliyat olucak patlama ihtimali oldugu icin doktor % 1 ihtimalle masadan kalkabilir dedi korkuyoruz gercekten bu ameliyat bu kadar rikslimi

  Birsen bagci

  Merheba benim yigenim 14 aylik aort damar genisligi tepit edildi damar şuanda 2.1 mml oldugu soyledin ameliyat edilmesi gerekiyormus damar degisilecek mis ben size Adıyaman dan yazıyorum bize hastane ve DR onere bilirimisiniz, Teşekkürler birsen@webkolay.net

  Cafer Akkuş

  70 yaşındayım asende Aort damarımda genişleme 50 mm, kapalı sistem ameliyet mümkünmü

  Cafer Akkuş

  65 yaşındayım çıkan aort çapı 52 mm kontrollerim eksiksiz yapılıyor kapalı sistem ameliyat olabilirmiyim. Başka sağlık sorunlarım yok

  Asiye çoban

  Oğlum 11 yasında 3 gundur bas dönmesi halsizlik ve bayılma sonrasında acilden cocuk kardiyolojine yonlendirildik ve cıkan sonuc Aort kökü hafif geniş Aort kapak gradienti 6 mm Aort anülüs 15 mm Aort kökü 22 mm cıkan Aorta18 mm yazıyor su an cok tedirgin oldum hiçbir net bilgi de verilmedi gönderildik bu degerler tehlikeli mi lütfen cvp

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Artroskopi
Sedef
AKUT BRONŞİT NEDENLERİ NELERDİR?
Kronik Günlük Baş Ağrısı
Böbrek İltihaplanması
2009 H1N1 İnfluenza Grip Belirtileri ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.