APANDİSİT

Apandisit, apandisin iltihaplanması ve irin ile dolması durumudur. Apandis, karnın sağ alt tarafında kolonun sonlandığı yerde parmak şeklinde bir torbacıktır. Bu küçük yapının bilinen hiçbir temel amacı yoktur ancak bu sorunlara neden olmayacağı anlamına gelmez.

Apandisit genellikle göbek etrafında başlayan ve ardından sağ alt karna geçen ağrı şeklinde kendini belli ettirir. Apandisit ağrısı tipik olarak 12 ile 18 saatlik bir süre boyunca artar ve sonuçta çok şiddetli hale gelir.
Apandisit herkesi etkileyebilir, ancak en sık 10 ile 30 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Standart apandisit tedavisi apandisin ameliyatla çıkarılması işlemidir.
BELİRTİLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Apandisitin belirtileri şunlardır:

  1. Ağrıların göbek etrafında başlayıp sağ alt karın bölgesinde yoğunlaşır.
  2. Birkaç saat boyunca daha şiddetli hale gelen ağrı,
  3. Karnın sağ alt bölgesine basınç uygulandığında hassaslık oluşması,
  4. Eğer öksürük varsa kötüleşir, yürürken veya diğer sarsıcı hareketler yaparken ağrı oluşur
  5. Bulantı, Kusma, İştah kaybı, Kabızlık, Gaz giderilememesi, İshal,
  6. Düşük dereceli ateş,
  7. Karın şişliği gibi belirtilerdir.

Ağrınızın konumu yaşınıza ve apandisin konumuna bağlı olarak değişebilir. Küçük çocuklar veya hamile kadınlarda özellikle farklı yerlerde apandisit ağrısı olabilir. Yukarıda sayılan belirtileri görmeniz halinde bir doktora görünmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ

Apandisitin nedeni her zaman açık değildir. Bazen, apandisit aşağıdakilerden birinin sonucunda meydana gelebilir:

Tıkanıklık. Besin atığı veya sert bir dışkı parçası apandis boşluğunu kapatarak çalışmasına mani olabilir.

Enfeksiyon. Apandisit, aynı zamanda bir mide-bağırsak virüs enfeksiyonu gibi, bir enfeksiyonun yada başka bir iltihapın sonucu da olabilir.
Her iki durumda da, apandis içindeki bakteriler çok hızlı çoğalırlar, apandisin iltihaplanmasına neden olurlar. Apandis şişer ve irin ile dolar. Derhal tedavi edilmediği takdirde, apandis patlayabilir.

Komplikasyonlar
Apandisit aşağıdaki gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

Apandis patlaması: Eğer apandisiniz patlarsa, bağırsakta yer alan bulaşıcı organizmalar karın boşluğunuza dağılabilir. Bu durum karın boşluğunuzda enfeksiyona (peritonit) neden olabilir.

Karın boşluğunda irin cebi yada birikintisi oluşur. Apandis patlaması durumunda, sızan enfeksiyon ve bağırsak içerikleri apandis çevresinde bir apse (apandisit apsesi) meydana getirebilir. Apandis apsesi karın boşluğunda yırtılmadan ve daha yaygın enfeksiyona neden olmadan tedavi gerektirir.

Testler ve teşhis

Apandisit nedeniyle meydana gelen ağrı zamanla değişebilir, bu nedenle tanısı da bazen zor olabilir. Buna ek olarak, karın ağrısı apandisitin dışında başka bir dizi sağlık sorunlarından dolayı da ortaya çıkabilir. Doktorunuz apandisit teşhisi koymak için büyük ihtimalle karnınızı muayene edecek ve ağrılarınıza ilişkin süreci size soracaktır.

Apandisit tanısında kullanılan testler ve uygulanan prosedürler şunlardır:

a. Oluşan ağrıyı değerlendirmek için fiziki muayene: Doktorunuz ağrılı bölgeye hafif bir basınç uygulayabilir. Apandisit ağrısında, basınç aniden serbest bırakıldığında genellikle kötü hissedersiniz, bu durum, karna yakın bölgelerin iltihaplı olduğunun sinyalini verir

b. Kan testi: Bu test ile doktorunuz beyaz kan hücrelerinin sayısına bakacaktır. Çünkü bu hücrelerin sayısının yüksek olması bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

c. İdrar testi: Doktorunuz bir idrar yolu enfeksiyonunun veya böbrek taşının ağrıya neden olup olmadığından emin olmak için idrar tahlili isteyebilir. Eğer ağrıya sebep olan bir böbrek taşı ise kırmızı kan hücreleri genellikle idrarın mikroskobik incelemesi sırasında görülür.

d. Görüntüleme testleri: Doktorunuz apandisiti onaylamak veya ağrıya neden olan başka etkenler varsa bunları tespit etmek için, karın röntgeni, ultrason veya BT taraması isteyebilir.

Tedaviler ve ilaçlar

Apandisit tedavisi genellikle iltihaplı apandisin çıkarılması için ameliyat gerektirir. Diğer tedaviler durumunuza bağlı olarak değişebilir.

Apandisin kaldırmak için ameliyat:
Apandis ameliyatı (Apendektomi) karın bölgesinde 5 ila 10 santimetre uzunluğunda bir yarık açılarak açık ameliyat şeklinde yapılur. Ya da apandisit ameliyatı karından açılan birkaç küçük kesiler içeren “laparoskopik ameliyat” olarak da yapılabilir. “Laparoskopik apendektomi” sırasında cerrah karnın içine özel cerrahi aletler ve bir video kamera ile apandisiti alır.

Genel olarak, laparoskopik cerrahide daha hızlı  ve daha az iz bırakarak iyileşme sağlanır. Ancak laparoskopik cerrahi herkes için uygun değildir. Apandisiniz patlamış ve enfeksiyon apandisin çevresine yayılmışsa ya da apse oluşmuşsa, açık apendektomi gerekebilir. Açık apendektomi cerrahın karın boşluğunu temizlemesine imkan verir. Apendektomi sonrası hastanede bir veya iki gün kalabilirsiniz.

Apandis ameliyat öncesi apse boşaltılması:
Apandisiniz patlamış ve çevresinde apse oluşmuşsa, deri altına yerleştirilen bir tüp ile apse boşaltılır. Enfeksiyon kontrol altına alındıktan sonra apandis ameliyatı (Appendektomi) birkaç hafta sonra gerçekleştirilebilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları
Apendektomi sonrası toparlanma birkaç hafta sürebiir. Apandis eğer patlamışsa iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Bu iyileşme süresi boyunca, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olacak aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

Yorucu aktivitelerden kaçının. Size laparoskopik apendektomi yapılırsa, ameliyat sonrası ilk üç ila beş gün aktiviteleri sınırlamanız gerekir. Eğer açık apendektomi olunmuşsa, cerrahi işlem sonrası ilk 10 ila 14 gün için aktiviteleri sınırlamak gerekir. Normal günlük aktivitelere ne zaman geri dönebileceğinizi doktorunuz belirleyecektir.
Öksürdüğünüz zaman karnınızı destekleyin. Öksürdüğünüzde, güldüğünüzde veya başka hareketleri yaptığınızda karın ağrısı çekebilirsiniz. Karnınızın üzerine bir yastık koyun ve bu ağrı yapıcı hareketleri yapmadan önce üzerine basınç uygulayınız. Ağrı kesici ilaçlara rağmen karın ağrısı devam ederse, doktorunuza danışın.
Uyandığınızda hazır olduğunuz zaman hareket edin. Aktivitelere yavaş yavaş başlayın ve kendinizi iyi hissettikçe hareketlerinizi arttırabilirsiniz. Kısa yürüyüşler ile başlayın.
Kendinizi yorgun hissettiğinizde uyuyun. Vücudunuzun iyileşmeye başladığında her zamankinden daha uykulu hissedebilirsiniz kendinizi. İhtiyaç duyduğunuzda uyuyun ve dinlenin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Sakatlanmaları
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
Kemik Kırıklarında İlk Yardım
Alkol Zehirlenmesinde Tedavi
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
Göz Morarması İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.