Aplastik anemi, kemik iliğinin tüm işlevlerini yapamaması sonucunda meydana gelen bir kan hastalığıdır. Kemik iliği sade eritrosit değil, trombosit ve lökosit de üretememektedir. Fonksiyonel kemik iliğinin yokluğu olarak tanımlanabilir.

Aplastik Anemi Nedenleri Nelerdir

Kalıtımsal nedenler, bazı kimyasal ajanlar, radyasyon ve ilaçlar, edinsel kemik yetersizliği, viral ajanlar neden olarak gösterilmektedir. Ancak, ilk neden olarak idiopatik nedenler; ikinci olarak ilaçlar gösterilmektedir. Aplastik anemi çok rastlanan bir anemi çeşididir.

Sponsorlu Bağlantılar

Radyoterapi ve kemoterapiye bağlı olarak gelişen kemik iliği yetersizliği geçicidir. Bir süre sonra, kemik iliği tekrar fonksiyon yapabilmektedir. Ancak, nükleer radyoaktiviteye maruz kalanlarda, yüksek gama ışınlarına uzun süre maruz kalanlarda kemik iliği tamamen harap olur, fonksiyonlarını tamamen kaybeder ve bir daha asla düzelmez.

Aplastik anemi belirtileri ve bulguları;

  • Anemi, halsizlik, yorgunluk,
  • Sık sık ve ağır enfeksiyonlar (lökosit eksikliğine bağlı olarak),
  • Oral ve rektal kanamalar, ciltte ekimoz, purpura (trombosit eksikliği sebebiyle)
  • Hepatomegali vardır.

Not=bu hastalıkta splenomegali yani dalak şişmesi ve lenfadenopati yani lenf düğümlerinin şişmesi halleri görülmez bu iki durum aplastik anemiyi ayırıcı özelliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aplastik anemi tedavisi:

Uygun ilik bulunması halinde ilik nakli ( kök hücre ) yapılır. Kök hücre; her üç hücreye  ( eritrosit, trombosit, lökosit ) dönüşebilme özelliğine sahip hücredir.  Bu aşamaya kadar hasta kişiye eritrosit ve trombosit transfüzyonu yapılır. Lökositlerin ortalama ömrü bir günden az olduğu için lökosit transfüzyonu yapılmaz. Bu nedenle hastalar enfeksiyondan korunmalı, yakından izlenmeli ve gerektiğinde antibiyotik başlanmalıdır.

Tedavide en çok kullanılan yöntem ise; immünosüpresif ve büyüme faktörü içeren ilaçlardır. Bunlara cevap zaman almakla birlikte yine de sonuç olarak ilik nakline kadar kullanılabilir yöntemdir.

İlaç ve transfüzyonlarda tedavi olan olguların sadece hafif olanlarında uzun süreli iyileşme olur. Diğerlerinde yaşam süresi oldukça kısadır. Tedavi yapılmayanlarda iyileşme süresi 3 – 6 aydır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Marveille

    Aplastik Anemide splenomegali kesinlikle görülmez,splenomegali varsa başka tanılar düşünülmelidir.Lütfen hatanızı düzeltip yazınızı gözden geçiriniz.İnsanlara yanlış bilgi vermeyiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İnci
Kafanızda Sivilce Mi Var?
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Mantar (Fungal) Enfeksiyonlar
Balın Faydaları
Sağlıklı Kalmak İçin Kolay Bir Yol: MASAJ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.