Apranax fort;  etken maddesi  naproxen sodyum (naproksen)

Apranax fort 550 mg nedir ne için kullanılır?

Etken maddesi naproksen sodyum olan apranax NSAİİ  ilaçtır. (steroidal olmayan bir anti-inflamatuar ilaç). Vücuttaki iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır. Apranax, artrit, ankilozan spondilit, tendinit, bursit, gut veya menstruel kramp gibi durumların yol açtığı ağrı veya iltihapları tedavi etmek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Apranax fort 550 mg;

Romatoid artrit

-Eklem iltihabı

Adet sancılarında

-Rahim içi operasyonlarından sonraki ağrıları kesmek amacıyla

Burkulma ağrılarında

Migren ağrılarında

Kas ağrılarında

-Ortopedik ve cerrahi müdahaleler sonrasında

Kullanılır.

Uyarılar ve Önlemler;

-Mideyle üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yemekten sonra veya birlikte alın.

-Yavaş salınan, uzun süreli salınımlı veya enterik kaplı tabletler tamamen yutulmalıdır, ezilmemeli veya çiğnenmemelidir.

-Günlük iki kez doz alınması önerilir;

-Apranax (NSAID’ler) gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır; hamilelikte ilaç kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

-Aspirin veya ibuprofen gibi diğer NSAID’leri aldıktan sonra astım öyküsü veya ürtiker öykünüz varsa Apranax kullanmaktan kaçının.

-Apranax ı kalp bypass ameliyatı (koroner arter baypas grefti veya CABG) için kullanmayın.

-Solunum da zorluk, açıklanamayan halsizlik veya yorgunluk, iştahsızlık, görme değişiklikleri, sıvı tutma veya anormal kanama yaşarsanız derhal bir doktora görünün.

-Mide veya bağırsak hastalığı geçirmişseniz veya yaşamakta iseniz bunu apranax kullanmadan önce doktorunuza söyleyin

-Yaşlılar en küçük dozda Apranax kullanmalıdırlar. ( mide ve bağırsak rahatsızlıklarını en aza indirmek için)

Çocuklarda Apranax Nasıl kullanılır?

Apranax fort 550 mg çocuklarda kullanımı önerilmez.Bu ilacın kullanımı 16 yaşın altındaki çocuklar için önerilmemektedir. İlacın kullanımı 16 yaşın üstündeki bireylerde doktor tavsiyesine bağlıdır.

Hamilelikte kullanımı Nasıldır?

Hamilelikte apranax kullanımından önce size sağlayacağı yarar ve risk göz önüne alınarak iyi bir değerlendirme yapılmalı ve çok gerekmedikçe apranax kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı

Apranax  baş dönmesi ve sersemlik yapabilir, uyku hali görülebilir.  Bu nedenle apranax kullanmışsanız araç ve makine kullanırken dikkatli olunuz.

Apranax Olası yan etkileri nelerdir?

Apranax kullanırken şu yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın ve bir hastanenin aciline başvurun :

Kalp krizi, göğüs ağrısı, inme, el ayak, bilek ve dudaklarda şişme,

Apranax Yaygın Olarak Aşağıdaki Yan Etkileri Gösterir.

Geğirme, morarma, zor nefes alma, hazımsızlık hissi, baş ağrısı, kaşıntılı cilt, ciltte büyük, düz, mavi veya morumsu yamalar, göğüs altındaki ağrı, deri döküntüleri, karın ağrısı, şişkinlik, göğüste sıkışma

Apranax ın Daha az yaygın Yan Etkileri Şunlardır.

Bulanık görme veya görme kaybı, üst karın veya midede yanma ve ağrı, bulutlu idrar, kabızlık, idrar çıkışında azalma veya idrar konsantrasyon yeteneğinde azalma, çift görme, hızlı, düzensiz kalp atışı veya nabız, Işıklar çevresinde haleler, hazımsızlık, iştah kaybı, mide bulantısı ya da kusma, gece körlüğü, Işıkların aşırı parlak görünüşü, deride kırmızı veya mor noktalar tespit edin, şiddetli ve devam eden mide bulantısı, şiddetli mide yanması, kramp veya ağrı, cilt döküntüsü, şişme veya ağız iltihabı, zorlu nefes alışverişi, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık

Apranax Çok Nadir Olarak Şu Yan Etkileri Gösterir

Kaygı, sırt veya bacak ağrıları, diş eti kanaması, körlük, idrar veya dışkıda kan, mavi dudaklar ve tırnaklar,

Renkleri, özellikle de mavi veya sarı renk görme kabiliyetinde değişiklik, göğüs ağrısı veya rahatsızlık, soğuk terler, koma, öksürük veya ses kısıklığı, bazen pembe köpüklü bir balgam çıkaran öksürük, deride çatlaklar, koyu renkli idrar, depresyon, ishal,

Zor, hızlı veya gürültülü nefes, yutma güçlüğü, baş dönmesi, kuru ağız, midede fazla hava veya gaz, aşırı yorgunluk, göz ağrısı, bayılma, eklem veya kas ağrısı

Aşırı Doz Alan Kişi Ne Yapmalıdır?

Aşırı doz alan biri ciddi şekilde semptomlar veya nefes darlığı gibi belirtilere sahipse derhal bir hastanenin acil servisine başvurmalıdır.

Apranax Nasıl Saklanmalıdır?

Apranax’ın ambalajında çocukların erişemeyeceği yerde ve oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilir. Işıktan ve nemden koruyunuz. 25 derecenin altında muhafaza ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Gevşetici İlaçlar
Vitamin
Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar
Metpamid Şurup Hakkında Her Şey
Apireks 100 Ml Pediatrik Şurup
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.