HAVUÇ SPERM PERFORMANSINI ARTIRIYOR

Kısırlık araştırmalarının yeni bir parçası havuç ile ilgili. Sarı –turuncu renkli sebze ve meyve tüketmek erkeklerde kısırlık sorunlarına karşı etkili bir çözüm ve yapılan araştırmalara göre havuç % 8 oranında sperm performansını (miktar+kalite) artırabiliyor. Ve doğurganlık konusunda sıkıntı yaşayan erkekler için iyi bir haber.

Günümüzde erkeğe bağlı kısırlık sorunların gözle görülen bir artış bulunmaktadır. Vücuttaki fizyolojik değişiklikler ve çevresel toksinlere yol açan cep telefonları,  su ve sütteki östrojen, sperm performansının azalmasının altta yatan nedeni olabileceği iddia edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Altta yatan neden ne olursa olsun meni hacmi, sperm sayısı ve sperm hareketliliğinde azalma olan erkekler doğal yöntemler sayesinde bu sorundan kurtulabiliyor.

Fertility and Sterility adlı dergide yayınlanan çalışmaya göre, Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, çeşitli meyve ve sebze içeren bir diyetin 200 sağlıklı genç üniversite çağındaki erkeklerin sperm üzerine olan etkilerini değerlendirdi.

Tatlı patates ve kavun tüketen katılımcıların sperm miktarı ve kalitesinin arttığı saptandı fakat havuç tüketicilerinde ise genel olarak daha iyi sonuçlar elde edildi. Araştırmacıların bulgularında göre bu artış % 6,5 – 8 oranında.

Yine çalışmada görev alan araştırmacılara göre, sağlıklı genç erkeklerde karotenoid alımının yüksek sperm hareketliliği ile ve likopen alımının ise daha iyi sperm morfolojisinin elde edilmesi ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Havucun sperm artırıcı özelliği, yapısında yer alan karotenoidlerden kaynaklanmaktadır. Karotenoidler ise havuca rengini veren kimyasaldır. İnsan vücudu karotenoidleri, serbest radikalleri nötralize eden ve sağlıklı sperm üretiminin sürdürülmesini sağlayan A vitamini gibi antioksidana dönüştürür. A vitamini aynı zamanda brokoli, tatlı patates ve yulaf ezmesinde bulunktadır.

Kırmızı renkli meyve ve sebzeler, özellikle de domates tüketen erkeklerde domateste yer alan antikanser madde likopen nedeni ile daha az anormal şekilli sperme rastlandığı belirlenmişti. Domatesin bebek sahibi olmayı deneyen çiftlerde, çarpıcı bir farklılık oluşturan % 8- 10 oranında normal sperm oluşumuna katkı sağladığı saptanmıştır.

Yapılan farklı bir araştırmada ise (Boston’da 2013 yılında yapılan  Reproductive Medicine senelik toplantısı), araştırmacılar pastırma gibi yüksek miktarda doymuş yağ içeren bir diyetin düşük sperm sayısına neden olabileceği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada işlenmiş ürünlerin sperm kalitesini düşürdüğü ve balık tüketiminin ise sperm kalitesini artırdığı tespit edilmiştir (Harvard School of Public Health- Dr. Myriam Afeiche). Balık, taze meyve ve sebze tüketen erkeklerin kendi muadillerine göre daha sağlıklı oldukları da bulunan sonuçlar arasında.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil biberin faydaları nelerdir
Kilo Verdiren Amino Asitler
Diyetinize Lif Posa Ekleme Yöntemleri
Diyet Yapmadan Kilo Verme
Kırmızı biberin faydaları nelerdir
Açık Yaralarda Hangi Besinler Yenmemeli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.