ARAŞTIRMA: ÜZÜM GÜNEŞE KARŞI KORUMA SAĞLARAraştırma Üzüm Güneşe Karşı Koruma Sağlar

Üzüm ile ilgili yapılan çok çeşitli araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Vitamin, mineral, fenoller ve antioksidan gibi çok çeşitli bileşenlere sahip olan üzüm adeta bir şifa tulumbacığı.

Sponsorlu Bağlantılar

Barselona Üniversitesi ve CSIC (İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi)’ deki araştırmacıların yaptıkları bir çalışmaya göre üzümde yer alan bileşikler, deri hücrelerini, güneşin zararlı ışınları olan ultraviyole ışınlara karşı koruma sağlıyor. Çalışmada üzüm ve onun türevleri yani üzüm ürünlerinin güneşten korunma amaçlı yapılan kozmetiklerde kullanılabileceğini desteklemektedir.

Güneş tarafından yayılan ultraviyole (UV) ışınları dermis ve epidermisin erken yaşlanmasının yanı sıra, güneş yanığı ve güneş eritemi, cilt kanserine neden olabilmekte ve bunların da önde gelen çevresel sebeplerinden biridir. İspanya’ da yapılan bir çalışmada üzümdeki bazı maddelerin radyasyona maruz kalan derideki hasarlı hücre miktarını azaltabildiği kanıtlanmıştır.

UV ışınlar “reaktif oksijen türleri” (ROS)’ ni aktive ederek cilt üzerine etki eder. Bu bileşik lipidler ve DNA gibi makro moleküllere oksitlenir. Bunlar ise hücre ölümüne neden olan enzim (JNK ve p38MAPK) ve belirli reaksiyonları uyarır.

Barcelona ve CSIC Üniversitesi‘nden bir grup bilim adamı üzümden çıkarılan bazı polifenolik maddelerin (flavonoidler),  orta dalga boylu (UVB) ve uzun dalga boylu (UVA) ultraviyole radyasyona maruz kalmış insan epidermis hücrelerinde ROS oluşumunu azalttığını göstermiştir. Laboratuarda gerçekleştirilen in vitro çalışma Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayımlanıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

üzüm UV ışınlarına karşı korumaÜZÜM BAZLI GÜNEŞTEN KORUNMA

Barselona (İspanya) Üniversitesi’nden bir biyokimyacı ve araştırma projesinin direktörü olan Marta Cascante, fenolik bileşiklerin JNK ve p38 enzimlerin sonraki aktivasyonunun bir sonucu olan ROS üretimini engellediğini ve bunun da güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedir.

Çalışmadaki bu cesaret verici sonuçların  bitki esaslı polifenolik özler kullanılarak yeni cilt ürünleri geliştirilmesi için klinik farmakolojide dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.

Üzüm bileşikleri içeren kozmetik ve ilaçlar zaten mevcuttur, ancak şimdiye kadar bunların hücreler üzerindeki etki mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, yapılan bu çalışma ile güneş ışınlarının neden olduğu hücre ölümlerinden ve hücre hasarından cildi korumak için bu ürünlerin kullanılması fikrini desteklenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayakta Deri Döküntüsü Neden Olur
Solunum Sistemi Hastalıkları
Kalın bağırsak iltihabı
Ayak Kokusu
Karaciğer için Faydalı Besinler
Şeker Hastalığı olanlar Oruç Tutabilir mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.