ARAŞTIRMA: ÜZÜM VE YÜKSEK TANSİYONAraştırma Üzüm ve Yüksek Tansiyon

Üzüm, topraktan bedenimize giden yolda şifalı bir aracıdır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişebilme, kolay bulunabilme, ekonomik ve sağlık hazinesi olma yönü ile çok özellikli bir meyvedir.

Gerek çekirdeği ve kendisi ve gerekse de yağı ile şifalar sunmaktadır. Yaş ve kuru üzüm olmak üzere çeşitli versiyonları vitamin ve mineral zenginidir. Doğadaki yirmi çeşit bulunabilen amino asitlerin de 15 tanesini ihtiva etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üzüm yanı sıra güçlü bir antioksidandır. Çekirdeğinden elde edilen özütte E vitamininden 50, C vitamininden 20 kat daha etkili bir antioksidan bulunmaktadır. Yazımızın konusu da daha çok antioksidan etkisi ile alakalı.

Michigan Health System Üniversitesi’ nde yapılan bir çalışmada, üzümün kronik hipertansiyon ile ilişkili kalp yetmezliğini azalttığı yapılan bir basın açıklamasında ifade ediliyor. Journal of Nutritional Biochemistry dergisinde yayınlanan çalışmada, üzümde yer alan polifenoller ve antioksidanların kalpteki bir takım genlerin (oksidatif stres ile mücadele eden genler) aktivitesini artırdığı belirtiliyor.

üzüm hipertansiyona etkili miHücresel antioksidan glutatyon eksikliği, düzenli olarak kalp yetmezliği muzdarip kişilerde görülmektedir ve antioksidan bakımından zengin diyetlerin hipertansiyonu azalttığı bilinmektedir. Yapılan bu çalışmada, araştırmacılar 18 hafta boyunca hipertansif sıçanları, üzüm bakımından zenginleştirilmiş bir diyetle beslemişler ve kalp işlevinin iyileşmesinin yanı sıra kalp kası genişlemesini azalttığını bulmuşlardır. Yanı sıra bu çalışmada, Nrf2 geni (glutatyon düzeylerini artıran) ve AhR geninin (antioksidan savunma ile ilgili kalp genleri) aktivitesini önemli oranda artırdığı saptanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bütün bunlar göz önünde tutulduğunda her yaştan kesime hitap eden üzümün mutfaklardan eksik edilmemesi öneriliyor. Çünkü yazımızda hipertansiyon yönünü ele aldığımız üzümün içerdiği diğer muhteviyat ile de diğer faydalarından istifade edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek İltihaplanması
Patates kızartılmadan önce !
Sağlıklı beslenme – yaşam
2013’ün EN İYİ BESLENME ÖĞELERİ
Ramazan Ayında Beslenme
Fazla kaloriden kurtulun
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.