ARI SÜTÜArı Sütü

Sağlık Açısından Faydaları

Kan basıncı:

Yapılan çalışmalar arı sütünde bulunan proteinlerin bazı insanlarda kan basıncı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu “hidrolasit proteini”  kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etki yaratabilir. Bu protein arı sütü içinde bulunan potasyum ile kombine edildiğinde, kan damarları ve kalp üzerindeki baskıyı azaltmak için damar genişletici gibi davranan arı sütünün kalp damar hastalıklarını önlemenin harika bir yolu olarak öne çıkmasını sağlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol düzeyleri:

Çoğu kişi kötü kolesterolü lezzetli ve tatlı besinler ile ilişkilendirmektedir ama bu durum arı sütü için geçerli değildir. Hatta yapılan bazı araştırmalar arı sütünün kötü kolesterol düzeylerinde belirgin bir düşüş sağlayarak damar sertleşmesi, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler sorunlarının önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Kısırlık sorunları:

Sponsorlu Bağlantılar

Arı sütünün doğurganlık sürecinde tam işlevi bilinmemekle birlikte, ana kraliçe’nin morfolojisini etkileyen “royalactin” proteinin insan doğurganlığı üzerinde olumlu etki yarattığına dair düşünceler vardır.  Arı sütünün kadınlarda doğurganlığı ve erkeklerde sperm hareketliliğini arttırdığı görülmüştür.

Kanserin önlenmesi:

Arı sütünün içerisinde bir dizi antioksidan madde bulunmaktadır. Ama özellikle BFA olarak da bilinen “Bisfenol A” yı önleme özelliği gösterir. Çevresel bir östrojen olan BPA, özellikle göğüs kanserlerinin düzeylerinde risk artışına neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla diyetlerinize arı sütü ekleyerek trajik sonuçları olan göğüs kanserinini görülme riskini düşürebilirsiniz.

İnflamasyon (iltihaplanma):

Arı sütünün içerisindeki vitamin ve aktif enzimler ona potansiyel bir anti-inflamatuar ajan özelliği kazandırmaktadır. Aşırı ısı, enzimatik özellikleri bastırdığı için söz konusu faydaları alınamayabilir. Bu nedenle topikal olarak uygulanarak iltihaplı bölgelere sürülebilir.

Erken yaşlanma:

Arı sütünün ana kraliçenin ömrünü önemli ölçüde uzatması gibi arı sütünde bulunan antioksidan bileşikler aynı zamanda normal insan hücrelerinde de erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar ciltteki kırışıklıkları yok ederek daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar, saç dökülmesini ve makula dejenerasyonu önler ve bunların yanında bazı kronik hastalıklara iyi gelir.

Kilo vermeye faydası:

Arı sütünün içinde bulunan “Lesitin” maddesi,  etkili şekilde vücutta kolesterolü düşürür, karaciğer fonksiyonlarını düzeltir ve sindirimin daha sağlıklı gerçekleştirmesini sağlar. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ise kilo vermeye yardımcı olur. Arı sütü protein takviyeleri ile birleştirildiğinde ise metabolizmada kesin bir kilo verme etkisi yaratır.

Metabolik aktivite:

Arı sütünün içerisinde insan vücudunda üretilemeyen 8 çeşit amino asidin bulunması onu çok önemli bir besin kaynağı yapar. Bu sekiz çeşit amino asiti elde etmek biraz zor olabilir ancak vücutta yeni proteinlerin üretilmesi ve metabolizmanın düzgün şekilde işlemesi için gereklidirler. Bu açıdan arı sütünün hücre rejenerasyonunu sağlaması, kasların gelişmesi ve büyümesini hızlandırması, kemiklerin daha güçlü hale gelmesi, hormonal ve enzimatik süreçlerin optimize edilmesi gibi bir düzine sağlık açısından faydalı görevleri vardır.

Son olarak bir uyarı:

Bir çok insanın bal, arı poleni ve arı sütüne alerjisi vardır. Hatta alerjik reaksiyonları daha şiddetlisi olan hızlı anafilaksi de görülebilir. Bu nedenle arı sütünü diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Boyun Tutulması Nasıl Giderilir?
Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
Sağlıklı Bir Yaşam Şekli
Fazla kaloriden kurtulun
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.