ARTRİT AĞRISI İÇİN ANTİ-ENFLAMATUAR KREM VE JELLERArtrit Ağrısı İçin Anti-Enflamatuar Krem ve Jeller

Osteoartrit Türkiye’ de kadın veya erkek olsun büyük çoğunluğu etkilemektedir. Osteoartrit için ağızdan alınan ilaçlar, injeksiyonlar veya cerrahi seçenekler dahil olmak üzere çeşitli tedaviler kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Topikal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) nelerdir?

İbuprofen veya naproksen gibi ağızdan alınan ilaçlar çoğu kişi için iyi bilinse de bu ilaçların topikal formları da mevcuttur. İbuprofen veya diklofenak gibi NSAID’ler osteoartrit ağrısını azaltmak için kullanılan ağrı giderici kremler ve jeller vardır ve bunlar bir eklem içine deri yoluyla sürülebilir. Bunların bazı formları bir doktor tarafından reçete gerektirir.

Bu ilaçlar etkili midir?

Bazı çalışmalar, bazı hastaların dizler, ayak bilekleri, eller, bilekler ve dirsek gibi osteoartrit ağrısı alanlarda faydalı olduğunu göstermektedir. Onların oral ilaçlardan daha etkili olup olmadığını belirlemek ise zordur.

Bu ilaçların faydaları nelerdir?

Oral anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID), gastrointestinal yan etkiler ve diğer tıbbi komplikasyon riskleri oluşturabilmektedir. Fakat deri yolu ile alınan ilaçlar deri yoluyla emildiğinden daha az miktarda hastanın kan dolaşımına girer.

Sponsorlu Bağlantılar

Riskleri nelerdir? Var mıdır?

Ağızdan alınan anti-inflamatuar ilaçların mide ülserleri, Gastro intestinal kanama, kalp krizi ve inme gibi yan etkileri olabilir. Topikal olarak kullanılan ilaçlar ise kan dolaşımına daha az katılmalarından dolayı daha az yan etkiye sahiptir. Onların nadiren karaciğer problemlerine neden olabileceği düşünülmektedir. Oral NSAID’lere ciddi alerjisi olan kişiler, bu ilaçların topikal formlarını da kullanmamalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Bu makalede, belirli tıbbi yardım sağlamak üzere tasarlanmamıştır. Osteoartriti olan her hasta, doktoru ile yaptığı görüşmenin sonucuna göre ilaç almalı yada almamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soğuk Algınlığı Nedenleri
Otizm Tedavisi
böbrek taşı tipleri
Kalp Kası İltihabı (Miyokardit)
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
Gizli Şeker
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.