ARTRİT NEDİR?
Artrit eklem iltihabı ağrı, sertlik ve şişliğe neden olan 100’den fazla hastalık için kullanılan genel bir terimdir. Bu belirtiler, özellikle parmak, diz ve kalça gibi uzuvlarda ortaya çıkabilir. Eklemlerde iltihap ve eklemlerin dejenere olması ile karakterizedir. Artrit hastalığının çeşitli türleri vardır. Bunlar şunlardır;

Osteoartrit: Kıkırdakların zamanla bozulmasına yol açarak eklemleri etkileyen ilerleyici bir hastalıktır. Osteoartrite aynı zamanda dejeneratif eklem hastalığı da denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Romatoid artrit: Eklemlerde ağrı ve inflamasyon atakları ile vücut eklemlerini etkileyen bir otoimmün bir hastalıktır. Romatoid artrit ayrıca vücudun diğer organlarını da etkileyerek eklem yıkımı, sakatlık ve ciddi vakalarda hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Kadınlarda daha sık görülmektedir.

Septik artrit: Bakteri veya mantar gibi mikroorganizma enfeksiyonu nedeniyle  eklemlerde oluşturulan artrit türüdür. Normalde eklemlerde mikroorganizma bulunmamasında karşın, vücuttaki herhangi bir yer yada açıklıktan bakterilerin girerek aklemlere ulaşması sonucu oluşur. Çoğunlukla kalça ve diz eklemlerinde meydana gelir.

Artrit her türlü komplikasyonları ciddi olabilir, eklem yıkımı içerdiğinden sakatlığa yol açabilir. Romatoid artrit ve septik artrit ayrıca vücutta hemen her organı etkileyebilir. Bunun sonucu hayati tehlike oluşturan komplikasyonlara yol açabilir.
Sizin de eklemlerinizde eklem iltihabı, ağrı, sertlik ve şişlik gibi artrit belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın. Erken tanı ve tedavi rahatsızlığı en aza indirmek ve ciddi komplikasyon riskini azaltmak için son derece önemlidir

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    barıs sah

    hocam merhaba .. benım yaş 26 sorunum şu boya yaptım saclarıma kafam komple şişti alerjim varmış gözümün kapakları bile şişti doktora gittim igne vurdu okadar ama gene sismiye devam ediyor ne yapmam lazım acil cvp lütfen

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Guatr Tedavisi
Kasık Fıtığı (İnguinal Herni)
Akdeniz Anemisi
Göğüs Ağrısı
Yemek Borusu Kanseri
HIV yada AIDS Nedenleri Nelerdir, Nasıl Teşhis Edilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.