ARTRİT İLE MÜCADELE 8 ÖNEMLİ BESİN

Artrit, romatizmal hastalık biçimidir ve vücudun bazı kısımlarında inflamasyon ve fonksiyon kaybı ile karakterize edilir. Osteoartrit ise kıkırdak, eklem ve kemiklere zarar veren artritin en yaygın türüdür.

Romatoid artrit ise eklemlerin sinovyal astarını bozan artritin başka bir şeklidir ve ağrı, tutukluk, şişlik ve fonksiyon kaybına neden olur. Diyet değişiklikleri ile ilgili yapılan araştırmalar bu durum ile ilgili kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aşağıdaki beslenme öğelerine dikkat;

Sponsorlu Bağlantılar

1- Omega- 3

Araştırmalar omega -3 yağ asitlerinin, vücuttaki iltihabı önlediği ve artrit ile ilişkili semptomları azalttığını göstermektedir. Genetik, Beslenme ve Sağlık Merkezi’ndeki araştırmacılar, eklem iltihabına neden COX – 2 enzimlerinin omega 3 yerine omega 6 bakımından daha yüksek beslenildiğinde daha aktif olduğunu göstermektedir.

Omega- 6 yağ asitleri et, mısır, çerez ve ayçiçeği yağında mevcuttur. Bunun yerine somon, sardalye, uskumru, alabalık, keten tohumu ve cevizde yer alan omega – 3 yağları ve bunun tüketimini artırmayı deneyin.

2- Brokoli

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde artık çoğu anne, çocuklarını brokoli alışkanlığını kandırmaya çalışıyor. Mayo Clinic tarafından yürütülen 11 yıllık araştırmaya göre brokoli, karnabahar ve diğer turpgillerin insanları artrit gelişimine karşı koruduğu gösterilmiştir.

Bu çalışma ağrı yönetimi yerine artrit gelişme olasılığı üzerine yapılmış olmasına rağmen beslenme listenize lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve Çin lahanası eklemek sizin için bir şey kaybettirmez.

3- D vitamini

Artrit öyküsü olmayan 29.000 kadın ile yürütülen büyük bir çalışmada, diyetinde fazla D vitamini tüketenlerin romatoid artrit hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Framingham Heart Study’ den gelen bulgulara göre, D vitamini fazla miktarda tüketilen katılımcıların dizlerindeki osteoartrit ilerleme riskinde bir azalma gösterdiği belirlenmiştir.

Yağlı balıkların yanında birkaç gıda D vitamini içermektedir. Doğal süt ürünleri ve ekmek gibi bazı gıdalar D vitamini ile güçlendirilebilir. Ancak, artritteki iltihap ve ağrıyı şiddetlendirebilir. Bunun dışında D vitamini üretiminin uyarılabilmesi için günlük en az 20 dakika güneşte yürüyünüz.

4- Zeytinyağı

Zeytinyağının ağırlıklı olarak tüketildiği Akdeniz diyeti, Örneğin Akdeniz diyetinin romatoid artrit hastalarında ağrı ve sertliği azalttığı gösterilmiştir. Zeytin yağının anti- inflamatuar özellikleri oleik asite (her ikisi de antioksidan olan polifenoller ve omega- 3 yağ asitleri içerir) katkı sağlamaktadır.

Menünüzde ev yapımı daha fazla zeytinyağı dahil ederek sağlıklı bir hayata geçiş yapın. Ayrıca limon, sirke, zeytin yağı üçlüsünü kullanarak salata sosu yapabilirsiniz.

5- Zencefil

Zencefil soğuk algınlığı, bulantı, migren ve hipertansiyonu tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitkidir. Yürütülen klinik çalışmalar zencefilin artrit rolü ile ilgili karışık sonuçlar bildirmesine rağmen, Journal of Medicinal Food dergisinde zencefilin, anti – inflamatuar ve antioksidan rolünü destekleyen kanıtlar bulunmaktadır.

Diyetinize zencefili daha ve daha sık eklemek için zencefil çayını demleyebilir, günün istediğiniz saatinde yudumlayabilirsiniz. Dileğinize göre bir miktar taze limon sıkarak zencefilin keskinliğini yumuşatabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Kan inceltici ilaçlar ile etkileşim olabilir (zencefil de kanı inceltir), bu nedenle böyle ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan zencefil kullanmayın.

6- Vitamin C

En kolay bulunabilen vitaminlerden biri C vitaminişdir. Çoğunlukla biber, portakal, mango, çilek, ananas ve barbunya fasulyesinde yer almaktadır. Bir araştırmaya göre, yüksek C vitamini kullanımı romatoid artrit gelişme olasılığını yüzde 30 oranında azaltmaktadır.

Çok yüksek dozda vitamin C alınması ise artrit semptomlarını alevlendirdiği bilinmektedir. Bu nedenle erkekler için önerilen günde 90 mg ve kadınlar için 75 mg sınırları aşılmamalıdır.

7- Antosiyaninler

Antosiyanidin kiraz, böğürtlen, ahududu, çilek, üzüm ve patlıcan gibi gıdalarda bulunan kırmızımsı pigmenttir ve güçlü antioksidandır. Harvard School of Public Health’ da yapılan araştırmada kalp ve damar sağlığının bir inflamasyon belirteci olarak C-reaktif proteini (CRP) incelenmiş ve yüksek çilek alımı sayesinde CRP düzeylerinin düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Çalışma kalp ve damar sağlığı üzerinde odaklanmış olmasına rağmen çilek ve diğer besinlerde bulunan antosiyanidinler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da artrit hastaları için önemli etkilere sahiptir.

8- Beta – Cryptoxanthin

Beta – cryptoxanthin karotenoid ailesinden güçlü bir antioksidandır. Onun kardeşi olan beta- karoten, havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Beta -cryptoxanthin ise vücutta vitaminine dönüştürülür ve artriti önlemeye yardımcı olabilir.

Beta – kriptozantin en yüksek miktarda bulunduğu yiyecekler arasında tatlı biber, kabak, papaya, mandalina, lahana ve kayısı sayılabilir.

GENEL OLARAK ÖZET

Genel olarak meyve, sebze, balık, fındık, baklagiller ve zeytinyağı bakımından yüksek olan bir diyet hedeflemelidir. Kırmızı et, süt, doymuş yağ ve şekeri sınırlamak ya da kaçınmak artrit önlemek ve artrit ile ilgili iltihap ve ağrı yönetmenize yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şok Diyetler Saç döküyor
Yürüyüş
2 günlük şok diyet
Kolayca Uyuma
Yüz Ağrısı Neden Olur
Ayak Bileğinde Yumru, Kitle, Beze, Şişlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.