ARTROSKOPİ

Artroskopi, eklem sorunlarının teşhis ve tedavisi için uygulanan bir işlemdir. Artroskopi sırasında, cerrah küçük bir kesi yoluyla fiber-optik video kamera içeren dar bir tüpü düğme deliği gibi bir açıklıktan içeri gönderir. İşlem sırasında eklemin içten görünümü bir video monitörüne iletilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Artroskopi Cihazı

Artroskopi işlemi cerrahın büyük bir kesi yapmak zorunda kalmadan eklem içini görmesini sağlar. Bazı eklem sorunları da artroskopi sırasında onarılabilir.

NİÇİN YAPILIR?

Doktorlar birçok yaygın eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde bu işlemi uygularlar. Eklem rahatsızlıklarından etkilenen organlar aşağıdaki gibidir:
• Diz
• Omuz
• Dirsek
• Ayak bileği
• Kalça
• Bilek

Teşhis prosedürleri
Doktorlar genellikle röntgen ve diğer görüntüleme testlerinden istenilen sonuçlar elde edilemeyen ve yanıtsız sorular kalan hastalarda artroskopi önerirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cerrahi prosedürler
Artroskopi ile tedavi edilen durumlar şunları içermektedir:
• Kemik mahmuzları veya gevşek kemik parçaları,
• Hasarlı veya yırtılmış kıkırdak,
• İltihaplı eklem astarları,
• Eklem enfeksiyonları,
• Yırtık bağlar ve kirişler,
• Eklem içinde aşırı doku büyümesi gibi.

RİSKLER
Komplikasyonlar nadir olsa da, şunları içerebilir:
Doku hasarı. Kullanılan cihazların eklem içindeki hareketleri esnasında, kan damarlarında ve sinirlerde hasar meydana gelebilir.

Enfeksiyon. Her türden cerrahi girişim enfeksiyon riski taşır.
Kan pıhtılaşması. Nadiren, bir saatten daha fazla süren işlemler, bacaklarınızda veya akciğerlerde kan pıhtıları gelişme riskini artırabilir.

NASIL HAZIRLANACAKSINIZ?

Tam bir hazırlık, cerrahın hangi ekleminizi inceleyeceğine ve onaracağına bağlıdır. Genel olarak, şunları yapmanız gerekir:
Bazı ilaçlardan kaçının. Doktorunuz işlem sırasında kanama riskini artırabilecek ilaç ve diyet takviyelerini almamanızı önerecektir.
İşlem öncesi açlık. Uygulanacak anestezi türüne bağlı olarak, doktorunuz sizden işlemden sekiz saat öncesinden itibaren katı gıdalar yememenizi isteyebilir.
Ulaşım için birini bulun. İşlem uygulandıktan sonra, doktorunuz araç kullanmanıza izin vermeyecektir. Bu yüzden, sizi hastaneden alacak birini ayarlamanız gerekir.
Rahat, geniş giysiler seçin. Örneğin eğer diz antroskopisi olacaksanız, geniş elbiseler giyiniz. Bu sayede işlemden sonra daha rahat giyinebilirsiniz.

İŞLEMDEN NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

İşlemden beklentiler, antroskopiyi neden gördüğünüz ve hangi eklemi ilgilendirdiğine bağlıdır. İşlemde beklentilerin çoğu aşağıdaki gibi standarttır:

• Normal giysilerinizi çıkaracak ve bir hastane elbisesi giyeceksiniz.

• Hemşire elinize veya önkolunuza damar yoluyla hafif bir sakinleştirici enjekte edecektir.

İşlem sırasında:

Kullanılan anestezi türü işleme göre değişir.
•   Lokal anestezi. Uyuşturma ajanları örneğin diz gibi, işlemin uygulanacağı eklemin etrafındaki sınırlı bir alana enjekte edilir. Lokal anestezi ile artroskopi sırasında uyanık olacaksınız ve eklem içerisinde bir basınç ve hareket hissedersiniz.
• Bölgesel anestezi. Bölgesel anestezinin en sık görüleni bel omurlarının arasına yerleştirilen küçük bir tüp aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu anestezi ile vücudunuzun alt yarısı uyuşturulur, ama hala uyanık kalırsınız.
•   Genel anestezi. Operasyonun uzunluğuna bağlı olarak, işlem sırasında bilinçsiz kalmanız sizin için daha iyi olabilir. Genel anestezi genellikle damar yoluyla uygulanır.

Vücudunuz işlem için uygun olabilecek en iyi pozisyona getirilir. Bu, karın üstü, yan yatarak veya sırt üstü olabilir. Bir turnike ile kan kaybı azaltılarak eklem içinin görünmesi daha kolay hale getirilir. Eklem içindeki görüntüyü iyileştirmek ve alanı şişirerek manevra alanını genişletmek için eklemin içine steril bir sıvı gönderilir. Bir küçük kesi görüntüleme cihazının içeri girmesine yetecektir. Bunun yanında, eklem çevresindeki farklı noktalarda açılan küçük ek kesiler de cerraha, kavrama, kesme, öğütme, emme ve eklemi onarma için gerekli cihazlara çalışma olanağı sağlar. Her kesi 1/4 inç (7 milimetre) den daha az bir alan tutar. İşlemden sonra bir veya iki dikişle kapatılabilir. Steril yapışkan bir bantla da sarılır.

İşlemden sonra:

Artroskopik cerrahi işlemi genellikle uygulanan yönteme bağlı olarak 30 dakika ile iki saat arasında sürer. İşlemden sonra, eve gitmeden önce bir kaç saat boyunca iyileşme için serviste kalırsınız.

İşlem sonrası tedaviler şunları içerebilir:
İlaçlar. Doktorunuz enfeksiyonları önlemek için antibiyotik reçete edebilir. Bunun yanı sıra, ağrı ve iltihabı rahatlatmak için de ilaçlar yazabilir.
R.I.C.E. Evde, dinlenmeniz gerekir. Buzlu kompres ile ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz. Ayrıca birkaç gün boyunca eklemleri yüksekte tutmanız gerekir.

•   Koruma. Geçici olarak konfor sağlamak için, atel, askılar veya koltuk değneği kullanmanız gerekebilir.
• Egzersizler. Doktorunuz kasları güçlendirmek ve eklem fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon önerebilir.

Eğer aşağıda belirtilen durumlar ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz:

  1. Vücut ısınız 38 dereceyi aşarsa,
  2. Ağrı alınan ilaçlarla geçmiyorsa,
  3. İşlem yapılan kesiden sıvı geliyorsa,
  4. Kızarıklık veya şişlik varsa,
  5. Yeni uyuşma veya karıncalanma oluşursa doktorunuza başvurmalısınız.

Genel olarak, masa başı ve hafif işlere işlemden yaklaşık bir hafta sonra, daha ağır ve yorucu işlere de dört hafta içinde dönebilirsiniz.

SONUÇLAR

Doktorunuz işlemden sonra en kısa sürede sizinle artroskopi bulgularını paylaşacaktır. Ayrıca sonuçlarınızı yazılı bir rapor halinde de alabilirsiniz.

Eklemlerinizde bir yaralanma veya hastalık sonrası meydana gelen hasarın tedavisi için yapılan artroskopi işlemi sonrası iyileşme birkaç hafta sürebilir. Doktorunuz düzenli olarak kontrollere gelip durumunuzu gözden geçirtmenizi önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Aritmisi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Beyin Gücünü Artırmak Mı İstiyorsunuz
Kolon Polipleri İçin Hangi Testler Yapılır?
Behçet Hastalığı Nedir? Neden Olur?
Vajinal Enfeksiyon Geçiriyorum
Göğüs sıkışması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.