ARTROSKOPİ:
artroskopiKelime anlamı eklemin içine bakmak’olan artroskopi, eklem içinin büyütülerek bir kamera vasıtası ile izlenmesidir. Bu sayede, eklem içerisine bakılarak hastanın tedavisinde kolaylık sağlayan bir yöntemdir.

Artroskopi sayesinde eklemlerden parça alınabilir, eklemlerdeki serbest kıkırdak parçaları izlenerek alınabilir veya ufak yırtıklar izlenerek tedavi edilebilir. Toplumuzda yaygın olarak bacak eklemlerinde uygulanmakta olup, el, ayak, omuz ve dirsekte de artroskopi yapılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

ARTROSKOPİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

 • Menüsküs yırtıklarında, ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında,
 • Hareket kısıtlanmasının açılması,
 • Eklem kireçlenmeleri ve iltihaplarında,
 • Serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında,
 • Eklem içi iyi huylu tümörlerin ameliyatlarında,
 • Kıkırdak nakilleri,
 • Dizde enfeksiyon veya ödem durumlarında,
 • Tekrarlayan omuz çıkıkları,
 • Diz kapağı kemiğinin sorunlarında,
 • Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde,
 • Eklem içerisi kırıkların tedavisinde,
 • El bileğinde sinir sıkışmalarının gevşetilmesi

gibi durumlarda artroskopiden yardım alınmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

NASIL YAPILIR?

eklem içiİlgili ekleme yarım santimetrelik küçük bir kesi yapılır. Bu kesiden Artroskopi cihazı sokulur. Sonra aynı boyutlarda ikinci bir kesi açılarak bu kesiden cerrahi müdahale yapacak ve eklem içinde rahat çalışılmasını sağlayacak cihazlar yerleştirilir. Bu arada eklem içine serum fizyolojik sıvısı aktarılır. Bu sıvı eklemin içinin daha rahat görülmesini ve eklemlerin içinin yıkanmasını sağlar. Bu sıvı, ameliyattan sonra açılan deliklerden geri boşaltılır. Ameliyat sonunda açılan delikler dikilerek kapatılır.

İYİLEŞME SÜRESİ

Açık ameliyatlara oranla gayet avantajlı bir metottur. İyileşme ve yatış süresi çok kısa sürmektedir. Küçük kesikler söz konusu olduğu için estetik ve enfeksiyon riski çok azdır. Bu metotta hasta aynı gün koltuk değneği gerekmeksizin ayağa kalkabilir, birkaç gün içinde de taburcu edilebilir. Birkaç günün sonunda uzun yürüyüşler yapılabilir. Ameliyatın güçlük derecesi arttıkça süre de uzayabilmektedir.

ŞİFALAR DİLERİM

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hasan

  annemin sol kol kasında yırtılma olduğunu söyledi ortapedi uzmanı mr çekildik ameliyet dediler ama artroskopi de yapılıyor dedi kendisi ben mersin de yaşıyorum acaba nerelerde hangi hastanelerde bu tedavi uygulanıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekküerler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zatürre
ARTRİT HASTALIĞI NEDEN OLUR?
Baş Dönmesi Nedenleri?
Miğren,
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı
DİL ŞİŞMESİ ORTAYA ÇIKABİLEN DİĞER BELİRTİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.