asetaminofenAsetaminofen
Anacin-3, Apo-Asetaminofen, Atasol, Decaphen, Exdol, Panadol, Paraphen, Prevephen, Robigesic, Rounox, Tempra, Tylenol gibi ticari markalar  içeren ilaçlardır.

Asetaminofen Nedir?

AAF etken maddesi aspirin gibi ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri bulunan br etken maddedir. Özellikle baş ağrısını azaltmak ve ateş düşürmek için kullanılan bu madde, ayrıca diş ağrısı, nevraljik(baş ağrısı) ağrılar, yaralanma sonrası ve ameliyat sonrasında kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu madde  iltihabi ağrılar, kas ağrıları, eklem ağrıları ve adet ağrıları gibi durumlarda fazla etken değildir.

Asetaminofen Ne Kadar Kullanılır?

Ateşli veya ağrılı durumlarda her 4-6 saatte bir aşağıdaki dozlarda kullanım tavsiye edilir. Ancak ilacı tavsiye edecek olan da dozu belirleyecek olan da doktorunuzdur.

çocuklar 6 ila 12 yaş: 150-300 mg
Çocuklar 3 ila 6 yaş: 120 mg
çocuklar 1 ile 3 yaş: 60-120 mg (maksimum 1.2 g / gün) bir yaşından küçük çocuklar: 15-60 mg (en fazla 1,2 g / gün)

Asetaminofen Hangi Şekillerde Bulunur?

Ticari olarak bu madde fitil, tablet ilaç, şurup ve damla olarak bulunur. Bu şekillerde bu ilaç;  hastanın hastalık durumuna yaşına veya isteğine göre doktor tarafından uygun görülür.

Asetaminofen Kimler Tarafından Kullanılamaz?

Aşırı allerjik reaksiyon gösterenler, anemik rahatsızlığı olanlar, kalp hastaları, akciğer hastaları, böbrek hastaları veya karaciğer yetmezliğinden şikayetçi hastalar asetaminofen kullanamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Asetaminofen’in Yan etkileri nelerdir?

Tavsiye edilen dozlarda alındığında, etken maddenin yan etkileri azdır. Ancak, bazı durumlarda mide tahrişi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Asetaminofen’in En büyük dezavantajı karaciğerdeki toksik etkidir: büyük dozlarda kullanım (500 mg tablet bir kaç tablet) veya yüksek ve sürekli kullanımı(birkaç hafta) ciddi karaciğer hasarına neden olabilir.

Asetaminofen Zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Zehirlenme durumunda zehirlenen kişide aşırı terleme, iştahsızlık, bulantı, kusma görülür ilerleyen durumlarda bütün bunlara kaslarda ani kramplar, aşırı mide ağrısı ve ishal gibi sağlık sorunları eşlik eder.

Asetaminofen zehirlenmesinin belirtileri görüldükten sonra 2 saat içerisinde zehirlenme tedavisine başlanılmalıdır.  zehirlenmenin tedavi edilmemesi durumunda ciddi kara ciğer harabiyeti ve ileri durumlarda ölüm görülebilir.

Bütün bunlara rağmen genelde zehirlenme belirtileri 24-48 saat içerisinde yok olacak ve kişi normale döner. Ancak ciltte veya gözlerde saramalar, morarmalar, sebepsiz kanamalar, boğaz ağrısı ve aşırı halsizlik durumunda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Asetaminofen Nelerle Etkileşimiçerisine Girer?

Sakinleştiriciler, diğer ağrı kesiciler, uyku hapları, antidepresanlar, antihistaminikler ile etkileşme girer ve bazı istenmedik yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Asetaminofen kullananlar kullandıkları diğer ilaçların etken maddelerini okuyup buna göre yukarıda listelediğimiz maddelereden var ise doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Önlemler

Tıbbi yardım olmadan 3 yaşından küçük bir çocuğa asetaminofen verilmemelidir. Bir doktora danışmadan 5 ve ya 10 günden fazla, küçük çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Bu ilaçlar oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek maddelerdir ve kesinlikle çocuklardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca kendini bilemeyecek durumda olan yaşlılardan ve hastalardan da bu lacı uzak tutmanız gerekmektedir. İlacın kullanımı mutlaka bir doktor tavsiyesine bağlı olmalıdır kesinlikle kendi başınıza bu ilacı kullanmamalısınız.

Genel değerlendirme

Asetaminofenler aspirin yerine kullanılan ilaçlardır örneğin; grip veya aşırı ateşli viral hastalıklarda aspirin kullanmak oldukça tehlikelidir. Reye hastalığı ateşli viral enfeksiyonlarda aspirin kullanılmasından kaynaklanan bir hastalıktır.

Ayrıca hamilelik sırasında da kullanılabilir çünkü hamilelerde aspirinin etkisi büyüktür ancak asetaminofenler hamilelik sırasında güvenli bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir.

ÖNEMLİ UYARI: Makalemiz ilaç hakkında genel bilgileri içermektedir. Bu bilgilere dayanarak ilaç kullanmayınız. Doktor tavsiyesi en doğru yoldur. Eğer ilaç kullanıyorsanız bu makaleye göre kullanım şeklinizi değiştirmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Asetaminofen
AUGMENTİN BID 400 57 100 ML ŞURUP ORAL SÜSPANSİYON
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Reçeteli Zayıflama İlaçları
Atarax Şurup
Metpamid Şurup Hakkında Her Şey
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.