Asetazolamidler:
DİKKAT: Bu ilaç reçete ile satılabilir ve doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır. Bu makalede yazılanlar. Bilgilendirme amaçlıdır. Asla tavsiye değildir.

Genel olarak Asetazolamid,

Asetazolamid, Acetazolam, Apo-asetazolamid, diamox ve novozolamide gibi ticari isimlerle piyasada satılmaktadır.(Ülkemizde bu ürünlerden bazıları bulunmayabilir)

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi İçin Kullanıldığı Hastalıklar:

Asetazolamid monoamin oksidaz inhibitörlerinden bir etken maddedir. Diüretik etkisinden dolayı özellikle glokom tedavisi veya yanetkilerinin hafifletilmesinde kullanılır. Bundan başka asetazolamidler ayrıca kalp yetmezliğine bağlı ödem tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Olağan Doz:

Asetazolamidler eğer doktor tavsiyesi başka şekilde değilse günde 250-100 mg olarak  alınır. Bu doz ikiye bölünerek her 12 saatte bir alınmalıdır(sabah akşam gibi). Asetazolamidler hasta ilacı aldıktan 2 saat sonra etkisini gösterir ve genelde 8-12 saat civarında etkinliği devam eder. Göz tansiyonu tedavisinde bu ilaçlar ortalama 4 saat içerisinde etknliğini göstermektidirler.

Asetazolamidler hakkında uyarılar:

Asetazolamidlerin hayvanlar üzerinde denenmesi sonucunda hamile hayvanlarda yavru gelişimini engellediği durumlar gözlenmiştir. Bu verilere bağlı olarak hamile bayanlarda ve emziren annelerde asetazolamidler ancak doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılabilir. Sülfonamidler ve tiazidlere karşı alerjisi olanlar bu ürünleri kullanmadan önce doktoruyla ayrıntılı bir şekilde konuşmalıdırlar. Herhangi bir adrenal bezin hastalığı, diyabet, gut, karaciğer yetmezliği ya da böbrek fonksiyon bozukluğu, elektrolit dengesizliği veya pulmoner amfizem gibi durumları olan hastalar asetazolamidleri kullanırken mutlaka yakın doktor kontrolünde olmalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Yan Etkileri:

En sık gözlenen yan etkiler.

  • Alerjik reksiyonlar(kaşıntı kızarıklık vb)
  • İrardan kan gelmesi
  • Zor yada ağrılı idrar yapma
  • Ateş
  • Konfüzyon(bilinç bulanıklığı), kafa karışıklığı
  • Deride koyulaşma yada sararma
  • Görme bozuklukları
  • Baş dönmesi, bulantı
  • Vücudun geneline yayılan kırgınlık hissi

Ayrıca uzun süreli tedavilerde asetazolamidler böbrek taşı oluşumunu tetiklemektedir. Diğer yandan asetazolamidler, ciddi potasyum eksikliklerine neden olmaktadırlar. Asetazolamid kullanımına bağlı potasyum eksiklikleri kendisini ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı, yoğun susuzluk hssi, kas ağrıları gibi belirtlerle göstermektedir.

İlacın Etkileşimleri:

Bu ilaçlar özellikle amfetamin, kinidin gibi maddelerle etkileşime girmektedirler. Asetazolamidlerle beraber verilen kortikosteroidler, karbamazepin,fenobarbital,fenitoin ve primidon osteoporoz etkilerini kötüleştirebilir. İnsülin ve kanşekeri düşüren diğer ilaçların etkinliğini ise azaltırlar. Asetazolamidlerle birlikte alınan aspirin n toksitesinin arttığı da bir gerçektir.

Alınacak Önlemler:

Potasyum eksikliğinin önlenmesi çok önemli bir durumdur bunun için potasyum içeren besinler bolca tüketilmelidir. Düzenli aralıklarla kan testi yapılması ve asla alkol gibi zararlı içecekler içilmemesi önemli önlemlerden bir kaçıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arveles 25 Mg 20 Film Tablet
Atarax Şurup
Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?
Asetazolamid
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Kas Gevşetici İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.