ASETİL-L KARNİTİN BESİN TAKVİYESİ
Asetil-L-karnitin, vücutta doğal olarak üretilen bir amino asittir (protein bileşeni). Vücudun enerji üretmesine yardımcı olur.

DİĞER BİLİNEN İSİMLERİ
Acetil-L-Carnitina, Asetil Karnitin, asetil-L-Carnitine, Asetil-L-Carnitine Arginate dihidroklorür, Asetil-L-Carnitine Arginate HCl, Asetil-L-Carnitine Arginate HCl Asetil-L -karnitin, Asetil L-Carnitine hidroklorür, ALC, ALCAR, Karnitin Asetil Ester, L- Acetylcarnitine, Levacecarnine, N-Asetil-Carnitine, N-Asetil-L-Carnitine, ST-200, Vitamin B (t) Asetat

Sponsorlu Bağlantılar

ETKİNLİKLERİ

 • Yaşlı insanlarda bellek sorunları.
 • İnme geçirdiyseniz insanların düşünme becerilerinin geliştirilmesi.
 • Diyabet nedeniyle nöropati (sinir ağrısı).
 • Peyroni hastalığı.
 • Bazı üreme organları ve dokularının (prostat, seminal veziküller ve epididim) iltihaplanması neden erkekte infertilite tedavisi.
 • Yaşa bağlı testosteron eksikliği (“erkek menopozu”) semptomlarının tedavisinde.
 • Beyne kan akışının iyileştirilmesi
 • Alzheimer hastalığı.

Ayrıca Asetil-L-karnitin, spor esnasında yağların temel bileşenlerinden biri olan yağ asitlerinin kullanılmasını sağlar. Yağ asitlerini hücre içinde yer alan enerji üretmekten sorumlu mitokondri organeline taşır. Bu da şu anlama gelir. Bu sayede yağların yakılmasını sağlayarak sağlıklı kilo vermede önemli rol oynar. Kilo verme esnasında vücudun kuvvetten düşmemesini sağlar.  

Sponsorlu Bağlantılar

KANITLANMAYAN ETKİLERİ

 • HIV hastalığı,
 • Down sendromu,
 • Lyme hastalığı,
 • Katarakt,
 • Diyabetik nöropati,
 • Depresyon ve diğer koşullar da dhil olmak üzere sinir problemleri ile ilgili bilişsel sorunlar için alınan ilaçlar nedeniyle kas güçsüzlüğü.

ASETİL-L-KARNİTİN NASIL İŞLEV GÖRÜR?
Asetil-L-karnitin, vücutta enerji üretmeye yardımcı olur. Bu, kalp ve beyin fonksiyonu, kas hareketleri ve pek çok diğer vücuttaki fonksiyonlar için önemlidir.
GÜVENLİK DURUMU
Asetil-L-karnitin, çoğu yetişkinler için güvenli olarak görünmektedir. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma ve huzursuzluk gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Bu bir “balıksı” idrar kokusu, nefes ve ter kokusuna neden olabilir. Eğer;

 • Hamile veya emzirenseniz
 • Nöbetleriniz varsa
 • Tiroid sorunları ile mücadele ediyorsanız Asetil-L-karnitin almamalısınız.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Asenokumarol (Sintrom) Etkileşimi: Büyük derecede etkileşime yol açabilir, birlikte almayın. Asenokumarol (Sintrom) kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Asetil-L-karnitin asenokumarol (Sintrom) etkinliğini artırabilir. Asenokumarol (Sintrom) etkinliğinin artması ise çok fazla kan pıhtılaşmasına neden olur. Asenokumarol ilacının dozunun (Sintrom) değiştirilmesi gerekebilir.
Warfarin (Coumadin) Etkileşimi: Orta ölçekli etkileşimi olabileceğinden dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Asetil-L-karnitin, warfarin (Coumadin) ilacının etkilerini artırabilir ve morarma ve kanama ihtimali artabilir. Kanınızı düzenli olarak kontrol ettirin. Warfarin (Coumadin) dozunun değiştirilmesi gerekebilir.

GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKEN DOZ MİKTARI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir: Ağızdan alınarak şu şekilde kullanılır;
Alzheimer hastalığı için: 1500-4000 mg olarak genellikle gün içinde iki ya da üç doz alınır. Yaşa bağlı bellek kaybı için günlük 1500-2000 mg. Yaşlılarda depresyon için bölünmüş dozlar halinde günde 1500-3000 mg.
Erkek kısırlığı için: 2 gram L-karnitin ilavesi ile 1 gram asetil-L-karnitin günlük olarak kullanılır. 4000 mg sperm fonksiyonu ve hareketliliğinde anlamlı artışlar sağlamak için kullanılır.
Abacterial prostatovesiculoepididymitis ikincil erkek infertilitesi için: Her 12 saatte 1 gram karnitine ilave olarak 500 mg asetil-L-karnitin, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ile tedaviden 2 ay sonra kullanılmaya başlanmıştır.
Peyroni hastalığı için: 3 ay boyunca günde iki kez 1 gram.
Yaşa bağlı testosteron eksikliği belirtileri: Günlük 2 gram asetil-L-karnitin artı 2 gram Propionyl-L-karnitin kullanılır.
Diyabetik nöropati: Bölünmüş dozlarda günde 1500 ila 3000 mg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KLORELLA (CHLORELLA) TABLET
KARA YILAN OTU (SİYAH COHOSH)
RİBOZ
HYALURONİK ASİT
Beta Karoten
İNOSİTOL
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.