Sponsorlu Bağlantılar

tendonBaldırımızdaki kasları topuğumuza bağlayan sert ve sağlam dokuya aşil tendonu adı verilir. Bu doku ayağımızın hareketini sağlayan en önemli dokudur. Çok güçlü kaslara bağ yapmış olan aşil tendon bazi durumlarda zadelenerek ciddi ağrılara neden olur. Genellikle 25–40 yaşındaki erkeklerde daha fazla görülen aşil tendon ağrısı ayak hareketlerimizi de sınırlandırabilir, hatta düşmemize bile neden olabilir.

Makalemizde bu önemli vücut parçasının ağrımasına neden olan faktörleri irdeleyeceğiz.

Aşil Tendonu ağrısının Belirtileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Sıçrama ve koşma esnasında duyulan ağrı,
  • O bölgedeki hafif şişlik ve sancı,
  • Duyarlılık,
  • Ayakta hareket kısıtlılığı,
  • Parmak ucunda yükseldiğinizde ağrı,
  • Eğer tam yırtılma olursa topuk yerden kalkmaz ve parmaklar hareket ettirilemez.

Aşil tendonu Ağrısı neden olur?

Bu ağrıya aşil tendonunda meydana yırtıklar sonucu ortaya çıkan iltihaplanmalar ağrıya neden olabilir. Bu yırtıkların oluşma sebebi ise o bölgedeki ani ve ağır egzersizler, ani olarak zıplamak veya ani bir şekilde depara kalkmak, yetersiz ısınma, düzensiz hareketler sayılabilir. Az topuklu ayakkabılar giymek, yokuş yukarı uzun süre koşmak, çok yoğun spor egzersizleri, yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek de aşil tendonuna zarar veren diğer etkenlerdendir.

İlk yardım

  • Dinlenme,
  • Buz uygulaması,

Aşil tendon Tedavisi

aşil tendonuTedaviden önce bu tür durumlardan korunmanın en iyi yolu bir egzersiz programından önce aşil tondonunuzu esnetme ve gerdirme hareketlerinin yapılmasıdır. Koruyucu olarak egzersiz programının değiştirilmesi de uygun olacaktır. Aynı egzersizlere devam edilirse hastalınız tekrarlar ve iyileşme süreci daha fazla zaman alır.

İyileşme sürecinde aşil tendonuna 20 dakikalık süreçlerde 2–3 kez buz koymanız gerekebilir. Bunun yanı sıra ayakkabının içine konulabilecek bir topuk yükseltici aparat da yararlı olacaktır.

Ağrı esnasında o bölgeye sürülebilecek antienflamatuar kremler, ağrı kesici ilaçlar ve doktorunuzun size önereceği iltihap kurutucular size yardımcı olacaktır. İyileşme süreci birkaç hafta alabilir. Ameliyat gerekli midir? sorusunun cevabı ise sadece en korkulan olduğu zaman, yani aşil tendonu tamamen yırtılırsa veya koparsa yapılabilir. Ameliyat olan hastaların sigarayı bırakmaları şiddetle önerilir. Çünkü sigara yaranın iyileşmesini zorlaştırır.
SAĞLICAKLA KALIN Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
23 Ekim 2011

benım 2 gün once maçta aşil tendomuma bıse oldu ve yere yıgıldım 2 sene once de vardı fakat bı anlık cok buyuk acıyla basamıodum sora duzelıodu bu sefer ki cok agrı ya ve ayagımı oynatamıorum hemen acı buyuk bi acı verıo tam anlamıyla ayaqıma yüklendıqımde yürürken yıne fena acı ve sanki atıcak gibi bi bıse oluo sızce nedır henüz doktora cıkmadım ?

Sağlık
21 Mart 2012

mrb hocam;24 yaşındayım, nerdeyse 1 sene önce halı sahada futbol oynarken destek ayagım burkulur gibi oldu ve ben bunu ayagım burkuldu sanıp üstüne basmaya devam ettim anlıycagınız kadarıyla hocam.bi süre sonra bunun ayak burkulması olmadıgını anlayıp doktora çıktım ve aşil tendomumda zorlama oldugu kanısına vardı ve bana THERMO DOLİNE kremini kullnaıp ayagımı sarmam gerektigini söyledi tedaviyi baya bi süre(en az 45 gün)uyguladım ama nedense ayagım hala düzelmedi.MR filmi çektirdim ödem oluştugunu ögrendim ama bahsettigim uygulamalara devam ettim ama ne yazik ki iyileştiremedim.hocam varsa tavsiyeleriniz ve ayagımı nasıl kuvvetlendirmek için bi programınız lütfen sizden yardım istiyorum…

sevde
27 Ağustos 2013

acil yardım…. hocam eşimin maçta aniden yere yığıldı bir ses duymuş aşiil tendomu kopmuş ultrasyon çekildi teşhis koydular. ameliyat öneriyorlar ne dersiniz kendisi iyileşirmi ameliyatı asistanlar yapıyormuş çok endişeliyim.

eğer aşil tendonu yırtılmış ise mutlaka ameliyat olması gerekmektedir. geçmiş olsun zor bir süreç sizleri bekliyor.

Ramo
4 Eylül 2013

Merhaba.. 4 – 5 gündür sağ topuğumda ayağım gergilendiği zaman tam topuğun ortasında ğne batar gibi bi acı hissediyorum acaba sebebi nedir ne yapmamı tavsiye edersiniz… teşekkür ederim.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kordon Kanı
Böbrek İltihaplanması
DİZ KİREÇLENMESİ
KULAK AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?
Magnezyum içeren yiyecekler
SİNÜZİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.