AŞIRI KILLANMAAşırı Kıllanma

Bayanlarda, erkeklerde kıl çıkması norma olan üst dudak, çene, göğüs, karın ya da benzeri bölgelerde kıl çıkması durumu “hirsutizm” yani aşırı kıllanma olarak adlandırılır.

Bu şekilde çıkan kıllanma genellikle sarı ve seyrek olmak yerine daha kalın ve koyu renklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri

Genellikle genler, hormonlar ya da ilaçlardan kaynaklanır.

Genler: Hirsutizm bazen ailede geçişlilik yapar. Eğer anne ya da kız kardeşinizde varsa sizde de ortaya çıkma ihtimali olmaktadır. Aynı zamanda Orta Doğu, Güney Asya ve Akdeniz bölgelerindeki insanlarda da daha yaygın görülmektedir.

Hormonlar: Aşırı kıllanma çoğu zaman androjenler olarak adlandırılan erkeklik hormonlarının normalden daha yüksek seviyede olması ile de ilişkilidir. Bu hormonların normal seviyelerde olması aşırı kıllanmaya neden olmaz. Ancak androjen hormonların yüksek olması durumunda hem aşırı kıllanma hem de akne, kalın ses ve küçük göğüsler gibi diğer belirtiler de ortaya çıkmaya başlar.

Erkeklik hormonları ve hirsutizm aşağıdaki kadınlarda daha yüksek seviyelerde görülür:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yumurtalıklarda küçük kistler ya da sıvı dolu keseler oluşmasına neden olan Polikistik over sendromu olan kadınlar,
 • Uzun süreli şekilde stres hormonu olan kortizolun yüksek düzeylerde kalmasına neden olan Cushing sendromu olan kadınlar,
 • Yumurtalıklar (kortizol gibi hormonlar üretilmesine neden olabilir) veya böbreküstü bezlerinde tümörleri olan kadınlar,

İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkileri vücut sisteminin hormon seviyelerinde değişikliklere neden olduğu için yüz bölgesi ve vücudun diğer bölgelerinde istenmeyen tüylenmelere yol açabilir. Bu tür kıllanma belirtilerine yol açan yaygın ilaçlar şunlardır:

 • Anabolik steroidler gibi hormonal ilaçlar
 • Rogaine gibi saç büyümesini teşvik eden ilaçlar (minoksidil)
 • Dokuların rahim dışında gelişmesine neden olan “endometriozis” için kullanılan Danocrine (danazol) isimli ilaç

Tedaviler

Eğer yüzünüz veya vücudunuzun herhangi bir yerindeki aşırı kıllanmadan rahatsız bundan kurtulmak için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır:

Kilo verme: Aşırı kilolu iseniz kilo vermenize bağlı olarak vücudunuzda erkeklik hormonları daha az salınacak böylece aşırı kıllanmanın da önüne geçilmiş olacaktır.

Tıraş: Bir jilet veya elektrikli tıraş makinesi ile istenmeyen tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz. İnatçı kıllanmalar için günlük tıraş olmanız gerekebilir. Eğer jilet kullandıktan sonra yanma şikayetiniz oluşursa yatıştırıcı kremler kullanabilirsiniz.

Cımbız veya iplikle alma: Kılları kökünden almanın farklı yolları vardır. Cımbız kullanabileceğiniz gibi iplikle de kılları aldırabilirsiniz. Ancak bu yöntemler kökleri aldığı için ağrı ve kızarıklığa neden olabilir.

Ağda: İstenmeyen tüylerden kökü ile birlikte kurtulmanın diğer yollarından birisi de ağda yaptırmaktır. Güzellik ve bakım salonlarında yapılabildiği gibi evde de yapılabilmektedir. Ağda bandı ilgili bölgeye yapıştırıldıktan sonra hızlıca çekilir. Ağrı ve kızarıklığa yol açabilir.

Kremler: Tüy dökücü kremler içindeki güçlü kimyasallar sayesinde etkili bir çözüm sağlar. İlgili bölgeye uyguladıktan sonra belli bir müddet beklenir daha sonra temizlenir. Krem tüylerle birlikte temizlenir gider. Tüy dökücü kremler özellikle hassas ciltlerde tahrişe yol açabildiği için kullanmadan önce küçük bir bölgede test edilmesinde yarar var.

Elektroliz: Elektroliz tekniği ile de kıl kökleri elektrik akımı ile kökünden alınabilir. Bu yöntemi ilgili bölgeye birkaç kez tekrarladığınızda kılların çıkması ve uzaması duracaktır.

Lazer Epilasyon: Lazer teknolojisinde ışınların yaydığı ısı, tüylerden kurtulmayı sağlar. Ancak birkaç seans tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca zamanla yeniden kıllanma durumu da tekrar gelişebilir. Lazer ışınları kıl köklerine odaklanır. Bu yüzden rahatsızlık verebilir ve ciltte yara izlerine yol açabilir.

İlaçlar: Doktorlar vücutta kılların büyüme şeklini değiştirmek için ilaç reçete edebilir. İlaç kullanmayı bıraktığınızda kıllanma tekrar başlayacaktır. Kısacası ilaçlar sadece kullanıldığı sürece baskılama yapar.

 • Doğum kontrol hapları vücudun daha az erkeklik hormonları üretmesini sağlar. Düzenli kullanım ile yüzünüzde veya vücut üzerinde kıllanmayı azaltabilirsiniz.
 • Benzer şekilde anti-androjen blokerleri de vücudun erkeklik hormonlarını üretmesini baskılayarak aynı zamanda aşırı kıllanmayı da önler.
 • VANIQA (eflornitin) yüz bölgesine uygulanan ve burada oluşan tüylenmeyi yavaşlatan etkili bir kremdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yüzümde kıllar var ama ne büyüyo nede dökülüyo nişanlıyım ve hep aklıma takılıyo yüzdeki kllınma olura kısır olma olanağım varmı bu yüzde çok korkuyorum ve türülerin gitmesi için ne ypmalıyım bana bi şekilde cevar yazaesaniz çok sevinirim

  Sağlık

  benim vücudumda çok asırı kıllanma var ve dahada çok olmayadevam ediyor ne yapabilirim

  Sağlık

  ben kortizon ilacı kullanıyorum 4 senedir hastalığpımdan dolayı ve bu sene acayip derecede yüzümde kollarımda sırtımda kıllanma olmaya başladı ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  Benimde yüz bölgemde aşırı derecede kıllanma vardı.Anack Bioder Yüz Kremi uygulamasını düzenli olarak gerçekleştirmem ile kısa sürede sonuçlarını aldım.Tüylerimde bazı yerlerde azalmalar meydana gelmeye başladı.Tüylenme sorunu olan herkes için kullanım yapılmasını öneririm.

  Sağlık

  bende üç aydan beri östrojen iğnesi vuruldum çünkü yumurtalık kanseriydim amelyatla yumurtalıklarla rahimim alındı çok kilo aldım yüzümde tüylenme oldu bu sorunumdan nasıl kurtulurum cvp yazarsanız memnun olurum

  Sağlık

  arkadaşlar çok sık seks yapın kılların dökülmesine ve yok olmasına bire bir çözüm…..

  Sağlık

  İlaç kullanımı sonrasında tüylerimdeki artış nedeni ile Bioder kullanımına başşladım ce sonuçlarından çok memnun kaldım.Düzenli olarak krem uygulamasını yaptım ve tüylerim zamanla daha geç çıkmaya,incelmeye ve seyrelmeye başladı.Hem bitkisel bir hemde kullanım sonrasında cildimde bıraktığı nemlendirici özelliği çok güzel.

  Sağlık

  vucudumda her tarafımda asırı kıl var nasıl azaltırım.birazına razıyım.

  Sağlık

  lazer epilasyon bazen işe yaramıyor.. bende oldugu gibi.. androjen fazlalıgı yani erkeklık hoormonları kandımda bayağı fazla. bu nedenle lazer epilasyon olayı işe yaramıyor. önce hormon tedavisi olmak gerekıyormuş.. ugrasmak ıstemıyorum artık. gercekten gına geldi

  Sağlık

  benim sırt bölgemde iki ylı içinde öok aşırı kıllanma var kalın ve siyah bundan kurtulmak iştiyuorum boğaz burun üstünde çok kıllanma var epilasyon yaptırmak istiyorum ama nbasıl bir sonuç alırım bilmiyorum lütfen bir çözümünü biliyosanız yardım edin

  emine

  ya benim boğazımm çok kıllandı. ağda ve benzeri şeylere alerjim war. ilaç yöntemiyle dökülür mü bu kıllar?? ve neden çıkıyo bu kıllar? tedavisi var mı ????

  sibel

  yüzümde kıllar var ama ne büyüyor nede dökülüyor nişanlıyım ve hep aklıma takılıyor yüzümdeki kıllanma kısır olmama yol açar mı ve bu tüylerin gitmesi için ne yapmalıyım bana bir şekilde cevap yazarsanız çok sevinirim.

  Yüzünüzdeki tüylerin stabil bir şekilde kalması bir rahatsızlıktan dolayı çıkmadığını gösteriyor. Bir cilt hekimine yada bir endokrinoloji hekimine başvurmanız doğru bir davranış olacaktır.

  Emily

  1 yıldır kortizon kullanıyorum ve yüzümde, boynumda ve omuzlarımda tüylenmeler oldu ancak hepsi döküldü sadece yüzümde kaldı epilasyon düşünüyorum ama ilaçtan sonrada dökülebilir dedi doktorum. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

  hacker

  yaşım daha 17 olmasına rağmen bacaklarımda aşırı kıllanma var kimse normal olmadığını söylüyor ırsi bir şey değil. kesersem daha sert çıkacağını söylüyorlar ne yapmam lazım acil yardım(alerjik astım olduğum için 4 senedir kortizonlu ilaç kullanıyorum)

  Dusunceli

  Merhaba ben omuz bölgesindeki tüylerden kurtulmak için lazer yaptırdım ama bu sırt bölgesindeki tüyleri ve omuzlardaki tüyleri daha sik ve yoğun hale getirdi lazer yan etkimi yaptı diye düşünüyorum sizce durum nedir?

  Bazı durumlarda lazer kıl köklerini tam olarak yakamaz. Bu durumda tüyler güçlenerek tekrardan çıkmaya başlar. İyi bir dermatoloğun kıl yapısını inceleyerek size tavsiyelerde bulunması gereklidir. Ayrıca lazer sistemler farklı yapı ve güçlerde olabilir. Epilasyon yaptırdığınız lazerin gücü düşükse kıl köklerini yeterince yakamayabilir. Sonuç olarak yüyler güçlenmiş olarak size geri döner.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Meme Ağrısı
Amenore / Adet görmemek
ferc bitişikliği
İlişki Sonrası Vajinal Akıntı
Vajina Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Rahim ve Rahimağzı Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.