AŞIRI TERLEME İÇİN BOTOKS TEDAVİSİAşırı Terleme İçin Botoks Tedavisi

Vücudumuzda terleme mekanizması kendisini sıcak veya soğuk havaya karşı korumaya alan ve duruma göre uygun vücut ısısını ayarlamaya çalışan bir mekanizmadır. Tamamen kendiliğinden istem dışı çalışan bir sistemdir. Vücuttan ter bırakılırken, bu terin içerisinde vücudumuza karşı zararlı olan bir takım maddelerle birlikte tuz da dışarıya atılır. Bu işi yapan ter bezleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla yaz aylarında havaların nemli ve sıcak olmasından dolayı karşılaşılan terleme, fazla miktarda olduğunda kişiyi ve etrafındaki kişileri kötü kokudan veya görüntüden dolayı rahatsız etmektedir. Normal kişilerin vücudunda ortalama olarak bir metrekare alana 60 saniyede bir mililitre ter salgılanmaktadır. Bu oran hiperhidroz yani aşırı terleme problemi olan kişilerde otuz hatta kırk katına kadar çıkabilmektedir. Kişinin bu probleminin olduğunun farkına varması ve gerekli bakım ihtiyaçlarını gerçekleştirmesi bile aşırı terlemenin önüne geçmesine imkan vermez. Çoğunlukla avuç içi, ayak, alın ve koltuk altında karşılaşılan aşırı terleme kişinin günlük yaşantısını negatif yönde etkilemektedir. Bu yüzden kesinlikle alanında uzman bir hekim tarafından uygun bir şekilde tedavi edilmelidir.

AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR?

Aşırı terleme kişinin vücudunda olan fakat farkına varmadığı herhangi bir rahatsızlık neticesinde görülebilir. Hastalıkların büyük bir bölümünün belirtileri arasında aşırı terleme bulunmaktadır. Tiroid bezinin olması gerekenden fazla çalışması, aşırı kilo problemi, böbrek üstü bezlerde oluşan hastalıklar, diyabet, kanserler, stres ve çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklar aşırı terlemenin sık görüldüğü hastalıklar olarak sıralanmaktadır. Bunun dışında çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılan bir takım ilaçlar ve hormonlar vücudun dengesini aniden bozduğu için aşırı terleme oluşmasına neden olabilmektedir. Toplumumuzda çok fazla karşılaşılan bir durum olmasa da sempatik sistemin normalden daha hızlı ve aktif olarak çalışmasından ötürü aşırı terleme görülebilir. Doğuştan gelen bu problemin nedeni ne yazık ki henüz tam olarak bilinmemektedir. Kişinin aşırı heyecan, stres, korku veya sıkıntı durumlarında arttığı bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşırı terleme probleminin tedavisine başlanmadan önce durumun neden ortaya çıktığı kesin olarak teşhis edilmelidir. Bunun nedeni eğer kişinin farkında olmadığı herhangi bir rahatsızlığı varsa terleme durumunun ortadan kaldırılması için o hastalığın tedavi edilmesi gerektiğidir. Uzman hekimin yaptığı kontrollerin ardından herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmıyorsa o zaman doğuştan meydana gelen bir durum olduğu kabul edilerek bu duruma uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Tedaviye başlandığı andan itibaren kişinin yaşantısını kolaylaştıracak bir takım önemli yapması gereken şeyler vardır. En basitinden hastanın mümkün olduğu kadar üzerine yapışık olmayan, bol, rahat ve ince giysiler tercih etmesi önemlidir. Doktor tarafından uygulanacak olan ilaç tedavisi ve psikoterapi seansları aşırı terleme probleminde günümüzde aktif olarak kullanılan en yaygın tedavi seçenekleridir. Bunun dışında rahatsızlığın şiddetine göre iyontoforez isimli başarı şansı oldukça fazla bir tedavi yöntemi daha bulunmaktadır. Bu yöntemde, küçük bir su banyosunun içerisinde kişinin ellerine ve ayaklarına çok düşük şiddette elektrik akımı verilir. Bu şekilde uygulanacak bir kaç seans neticesinde hastanın terlemesinde önemli derecede azalma meydana geldiği görülmektedir.

Yüz ve alın bölgesinde meydana gelen aşırı terleme durumunda ise en çok tercih edilen tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Bu ameliyatta, kişinin koltuk altı bölgesinden vücuduna girilerek yüze ve ellere giden sinirlerin baş bölgesi kesilir. Ellerde oluşan terleme içinde oldukça pratik ve faydalı bir yöntemdir. Koltuk altı terlemesi fazla olan hastalarda ise koltuk altı bezlerinin alınması yine tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cerrahi operasyon yapılmadan önce kişide mutlaka önce bir ilaç tedavisi uygulanmış fakat net bir sonuç alınamamış olması gerektiğidir. Kesinlikle cerrahi operasyonlar aşırı terleme tedavisi için ilk yöntem olmamalıdır.

fazla terleme için botoks tedavisiAŞIRI TERLEME İÇİN BOTOKS TEDAVİSİ

Botoks tedavisi bir çok rahatsızlık veya estetik problemlerin düzeltilmesi için günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşırı terleme probleminin tedavisinde de botoks yönteminden faydalanılabilinir. Çoğunlukla koltuk altı bölgesinde oluşan terlemeler için uygulanan bu yöntem, avuç içi ve ayaklarda çok fazla tercih edilmemektedir.

Ortalama olarak 20 ile 30 dakika arasında değişen bu uygulama deriye injeksiyon şeklinde gerçekleşir. Tedavi uygulanırken hasta lokal olarak hafif şiddette ağrı ve acı hissedebilir. İlk olarak ter bezlerinin aşırı miktarda olduğu yerler belirlenerek bu bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir süre geçtikten sonra bu sefer yine aynı bölgelere nişasta sürülerek bölgenin aldığı renk kayıt edilir. Eğer renk morsa o bölgede aşırı miktarda çalışan ter bezlerinin bulunduğunun bir göstergesidir. Bu bölgelere daha fazla botoks yapılır. Herhangi bir başka hastalığa veya sağlık problemine neden olacak bir yöntem değildir. Fakat bebeğin sağlıklı gelişimini etkilememesi için hamile olan bayanlarda uygulanması çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boşaltım Sistemi Hastalıkları
Koma Nedir?
Kist nedir
Akar Alerjisi
Bakteriyel Hastalıklar Neden Olur?
Makat Çıkması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.