AŞIRI TÜKÜRÜK SALGISI

Aşırı tükürük salgısı tıp dilinde “hipersalivasyon” olarak bilinir ve tükürük bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Hastalık değildir. Genellikle parasempatik sistemin aşırı aktif olması (hiperaktivite) ile ilgili oluşan bir durumdur. Parasempatik sistemin aşırı aktif olması sonucu vücuttaki salgı bezleri aşırı şekilde çalışmaya başlar.

Hastalarda hipersalivasyon belirtilerine ek olarak aşırı terleme, gözyaşı akması, burun akıntısı, mide asidinde artma ve mide şikâyetleri gibi ek şikâyetler de meydana gelebilir. Parasempatik sistemin aşırı çalışması kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri olabildiği gibi idiopatik (sebebi belli olmayan) veya yaşlanmaya bağlı nedenlerle de gelişebilir. Nedenler araştırıldıktan sonra parasempatik sistemin fazla çalışmasına engel olan parasempatolitik ilaçlar kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı tükürük rahatsızlığı ile ilgilenen polikliniklerin başında KBB ve Dâhiliye gelmektedir.

Ağızda fazla miktarda tükürük oluşması genellikle geçici bir sorun olmakta ve tedavi gerektirmemektedir. Normalde, ağız içindeki tükürük bezleri günde yaklaşık (0,5-1,5 litre) arasında tükürük üretimi yapar. Eğer ağzınızdaki tükürük miktarında ani şekilde artış olursa, bunun nedeni tükürük bezlerinin anormal şekilde fazla çalışması (siyalore) ya da yutma güçlüğü yaşanması olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ

Temel olarak, ağızda aşırı tükürük miktarına vücuttaki tükürük bezlerinin aşırı salgı yapması ya da yutma yeteneğinin azalması neden olabilir.

Artan tükürük üretiminin yaygın nedenleri arasında aşağıdaki faktörler gösterilebilir:

• Yeni yapılmış olan veya ağza iyi oturmayan protez takımları,
• GÖRH (Gastroözofageal reflü hastalığı)
• Ağız veya boğazda enfeksiyon gelişmesi,
• Klonazepam, klozapin, Fazaclo, pilokarpin ve karbidopa-levodopa etken maddeli ilaçların kullanımı,
• Gebelik
• Ağız mukozasında iltihap oluşması (Stomatit)

Artan tükürük üretiminin nadir görülen nedenleri ise şunlardır:

• Arsenik zehirlenmesi
• Bell paralizisi (yüz kaslarında güçsüzlük veya paralize neden olan bir durumdur)
• Özofagus atrezisi (doğuştan gelen ve yemek borusunun düzgün gelişmediği bir hastalıktır)
• Cıva zehirlenmesi
• Kuduz (enfekte olan hayvanların tükürük salgısı ile insanlara yayılan ölümcül bir virüstür)
• Frengi (genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyondur)
• Tüberküloz (ciğerleri etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır)

Ağızda tükürük yutulmasını engelleyen ya da ağızda tükürük tutulmasına neden olan faktörler şunlardır:

• Akut sinüzit
• Alerjiler
• Kronik sinüzit
• Genişletilmiş lenf bezleri
• Dil veya dudak hareketlerini olumsuz etkileyen tümörler

Kas koordinasyonunu ya da ağız boşluğu fonksiyonlarını etkileyen durumlar da tükürük yutmayı engelleyebilir ya da ağızda tükürük tutulmasına yol açabilir. Bu durumlara sebep olan faktörler şunlardır:

• Amyotrofik lateral skleroz (kas güçsüzlüğüne neden olan nörolojik bir hastalık)
• Otizm
• Serebral palsi (vücut hareketlerini koordine etme yeteneğini etkileyen bir hastalıktır)
• Demans (mantık yürütme, düşünme, konuşma, hafıza, yer ve zaman tayini, okuduğunu anlama gibi günlük basit işlevlerde bozukluklar şeklinde görülen bir durumdur)
• Down sendromu
• Frajil X sendromu (bir tür kalıtsal zekâ geriliği)
• Multipl skleroz (vücut bağışıklık sisteminin sinirleri kaplayan kılıflara saldırdığı bir hastalık)
• Myastenia gravis (kaslarda güçsüzlüğe neden olan bir rahatsızlık)
• Parkinson hastalığı
• İnme 

Gebelikte Aşırı Tükürük Oluşumu

Gebelik sırasında aşırı tükürük salgılanması sonucu ağızda mineral yoğunluğu artar ve acımsı bir tat ortaya çıkar. Bu duruma “Pityalizm” adı verilir. Bu sorun genellikle gebeliğin ikinci veya üçüncü haftalarında aniden başlar. Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde kendiliğinden azalarak kaybolabildiği gibi bazı anne adaylarında hamileliğin sonuna kadar da devam edebilir. Tükürük salgısının artması yutmayı güçleştirebilir, sık tükürmeye ve bulantı ya da kusmaya da neden olabilir. Ağız ve dilde kuruluk oluşabilir tükürük bezlerinde şişlik meydana gelebilir ve konuşmada zorluk yaşanabilir. Hamilelik sırasında tükürük salgısının artmasının kesin nedenleri bilinmemekle beraber, hamilelik hormonlarının artması ve hamilelikte oluşan bulantılar nedeniyle yutmada isteksizlik oluşması neden olarak gösterilebilir.

Hamilelik sırasında “Pityalizm” durumunun oluşmasını engellemek için belirtilere göre tedaviler uygulanabilir. Bu amaçla ağız temizliğine önem verilmeli ve tükürük salgısını azaltıcı ağız sıvıları kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca nişasta içeren hamur işi yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı ve dengeli beslenmeye çalışılmalıdır.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer aşırı tükürük salgısı kalıcı bir hal almışsa, bir doktora görünmeniz önerilir. Doktor tarafından yapılan muayene ve yapılan test sonuçlarına göre aşırı miktardaki tükürüğün artan salgılamadan mı yoksa yutma güçlüğünden mi kaynaklandığı belirlenir. Aşırı tükürüğe yönelik tedavi eğer varsa altta yatan neden yönelik olarak yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  nursen

  Merhaba benim dilimin ucunda uyuşma ve agızda tükürük çoğalması var ve özellikle konuşurken daha da çoğalıyor tüm kaslarımda sıkıntı yok nedeni ne olabilir ne yapmalıyım.teşekkürler

  Doğan Sever

  Aynı durum bendede var yani ağızda tükürük çoğalması (KBB) doktoruna gittim.Bu rahatsızlığımızın bir ilacı olmadığını söyledi.Nasıl bir tedavi şekli uygulamamız gerekir.Saygılar.

  kenan

  Merhabalar bugun disarida yedigim bir yemekten sonra once hazimsizlik yasadim yemegi yedikten birkac saat sonrada agzimda sanki asiri tukuruk salgilaniyor gibi oluyor ve agzimin kenarlarinda da karincalanmaya benzer hisler var ayrica dudaklarimda da seyrelme olustu. Bilgilendirirseniz cok makbule gecer simdiden tesekkur ederim

  Emine

  İyi günler 3 gündür geceleri tükürük bezlerim çok hızlı çalışıyor su içmezsem eğer midem bulanıyor ne yapabilirim bir KBB ye mi gitmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

  ERDEM AKSOY

  Babam son 15-20 yıldır özellikle geceleri devamlı camı açar dışarı tükürür yada peçeteye ağzını silerdi bizde normal karşılardık.Ama aslında öyle de değilmiş düşman çok sinsiymiş babamı 23.05.2014 Tarihinde kaybettik tam 9 ay içersinde eriyip bitti ve …gitti arkasına bakmadan sessizce.Adına ALS denen bir hastalığa yakalandı babam nedenini kimse bilmiyor ne sigara ne alkol vardı adamda kader taktir-i ilahi böyle karar verdi ne yapalım..

  Mert

  Pazardan aldığım salatayı yedikten snra kabuğunda idrarımsı bir madde tadı geldi ve ağzımda su içsem ,sirke kullansam, gargara yapsam bile sol dişlerimin olduğu yerde tuzlanma tadı geçmiyor dilim dişlerimie değince hafif sızlama oluyor geçiyor her an olmuyor bir de yutkunmada szorlanıyorum yedikten sonra oldu zaten bell falyc vardı acaba nasıl bir tedavsii olabilir tükürük biyopsisi sebebi belirlermi ?

  Arif

  Ayni sorun bende de var sabahları midem bulanıyor 1 sene reflu hapları gastrit ve acaip şeyler söyledi doktorlar sabahları çok su içesim geliyor aç karnına ve leblebi gibi şeyler yeyince iyi geliyor ama reflu değil reflu de aci olur yanma olur bende bulantı oluyor çaresini bilen varsa büyük sevaba girer

  Zafer

  Kimseye cevap verilmemiş bende yazım yinede
  Burda sorunlar anlatılmış konuda ama cozüm soylenmemis

  Emin

  Sabah uyandigimda agzimda tukuruk fazla oluyor. Normel tukuruk degil uzaniyor. Nedenini bilmirem 10 yildan fazla var

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı
Flor ve diş çürümesi
Diş Eti Ağrısı
DİŞ TAŞLARI-NEDENLERİ-SONUÇLARI
Sağlıksız Dişler
Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.