AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR?

Aşk hormonu lakabı yada tabiri sizi şaşırtabilir. Aşk hormonu aslında “oksitosin” adı verilen ve memelilerde bulunan bir hormondur. Yunanca “hızlı doğum” anlamına gelen oksitosin, kadınların doğum esnasında uterus kaslarının kasılmasını sağlar ve doğumun rahat gerçekleşmesini sağlar. Doğum sonrası ise süt bezlerinden süt salınımını sağlar.

Bu asli görevlerinin dışında aşk hormonu denmesinin nedeni sosyal ilişkileri ve partnerler arasındaki ilişkiyi de artırmasıdır. Bunun yanında sevgi, güven ve cömertlik duygularının ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Evlilik ve dostlukların sürdürülmesinde ve sakinleştirici bir rol üstlenen oksitosin, omuz üzerinin sıvazlanması yada okşanması yada sevgiliniz ile sarılma gibi jestler sonucunda yeterli düzeyde sizin sisteminize salınmaktadır. Oksitosin stres hormonu seviyesini düşürür, kan basıncını aşağılara çeker ve yakınlık duygularını pekiştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hatta, Bonn Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre 40 erkeğe oksitosin verilerek “eşlerini nasıl buldukları” sorusu yöneltilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre oksitosin verilen erkeklerin eşlerini diğer bayanlara göre daha çekici buldukları sonucuna ulaşılmıştır.

Peki, Yukarıda bir çok yönünü saydığımız adınlardaki oksitosin hormonu düzeyi nasıl artırılabilir;

Kol kola girmek, el ele tutuşmak yada sevdiğiniz bir çocuk yada kişi ile yürüyüşe çıkmak yada birlikte olmak oksitosin düzeyini artırabilir. Yani kısaca sevginizi gösterebileceğiniz biri. Sevginizi göstermekten korkmayın. Sarılmak istiyorsanız sarılmaktan korkmayın. Bu kadar basit.

Sponsorlu Bağlantılar

Eşiniz ile kaliteli bir şekilde ilişkide bulunmak bir diğer oksitosin artırıcı yöntemdir. Ön sevişme adı verilen bölümün uzun tutulması, dokunma ve sarılma aşk kimyasalının patlamasına yol açar ve aniden normal miktarından 2 katına çıkmasını sağlar. Bu durum sizinle eşiniz arasında mutlu bir bağ kurmasına olanak tanır.

Kocalar ve eşler arasında var olan karamsarlık yerine “seni seviyorum” gibi diğer sevgi sözcüklerinin kullanılması oksİtosin düzeyini artırır.  Bunun yanında rahatlatıcı kokular, müzik yada sesler, memnun edici tutumlarda oksitosin düzeylerine olumlu yönde etki etmektedir.

Varsa evinizde beslediğiniz evcil hayvanlarla oynamak, kucaklamak, egzersiz yapmak da oksitosin hormonunu artırır.

Fiziksel olan bu durumların dışında eşiniz ile birlikte olduğunuz durumların düşünülmesi gibi hayal kurmak da oksitosin seviyensin artmasına etki eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    isimsiz

    merhabalar 20 yaşındayım ve her gördüğüm demiyeyimde her yakışıklı bulduğum erkeğe karşı hoşlantım oluyor bu durum beni çok rahatsız ediyor tam bir ayran gönüllüyüm bu durumdan kurtulmak istiyoru m sürekli bu erkeklere karşı hayal kuruyorum çok hayalperest oldum lütfen yardımcı olun bundan nasıl kurtulurum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akne İzlerini Kötüleştiren Etkenler
Güzelliğinizi Artırmak İçin 12 Yöntem
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
Tinea Versicolor
Ev Yapımı Anti-Aging Yüz Maskesi
Ellerinize Genç Görünüm Kazandırma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.