ASPİRİN KALP KRİZİNİ NASIL ÖNLER?

Sizin ecza dolabınızdaki sıradan bir şişe aspirin, sadece ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak davranır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aspirin ayrıca bir kalp krizini önlemeye yardımcı olabilir. Hatta aspirin, sizin hayatınız için kurtarıcı olabilir, ama herkes için güvenli olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ASPİRİN KALP KRİZİNİ NASIL ÖNLER?

Kalp krizlerinin çoğu, kalbe kan taşıyan bir damar olan koroner arterlerdeki bir kan pıhtısının damarı tıkaması ile oluşur. Bu kan pıhtısı ateroskleroz veya damar sertliği adı verilen durumda oluşması daha olasıdır. Kan pıhtısı nedeni ile oluşan bu tıkanıklıktan ötürü kalbe yeterince besin ve oksijen iletilemez.

Oksijenin iletimindeki bu yetersizlik, kalp kasının (miyokard) yeterince kasılamamasına yol açar. Kişide hissedilen bu durum acil tedavi yada müdahale olmaz ise, kalp kası ölmeye başlar ve “kalp krizi = miyokard enfarktüsü” olarak isimlendirilir.

Trombositler kan pıhtı oluşmasına yardımcı kan hücrelerine benzeri maddelerdir. Aspirin bir nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçtır. Ayrıca antiplatelet bir ilaçtır. Yani, aspirin trombositlerin birbirine yapışmasını ve topaklanmasını önler. Bu nedenle aspirinin alınması trombositlerin birbirine yapışmasını engellediğinden kan pıhtısının oluşumunu zorlaştırarak kalp krizini önleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aspirin devam eden bir kalp krizi tedavisinde yardımcı olabilir ve belirtiler başlar başlamaz en kısa sürede alınırsa, büyük ölçüde bir kalp krizi yaşadığınızda hayatta kalma şansınızı artırabilirsiniz.

KALP KRİZİNİ ÖNLEMEK İÇİN KİMLER ASPİRİN ALABİLİR?
Aspirin tedavisi, antiplatelet ilaçlar üzerinde yapılan bir incelemeye göre, yüksek risk altındaki kişilerde ölümcül kalp krizlerinin % 15 ve ölümcül olmayan kalp krizlerinin ise % 30 oranında azalttığı belirlenmiştir (Kaynak: ACCP: American College of Chest Physicians). Bu nedenle, doktorunuz size eğer koroner kalp hastalığı, anjina (koroner kalp hastalığı nedeniyle oluşan göğüs ağrısının bir türü), inme veya geçici iskemik atakları yaşıyorsanız aspirin tedavisi önerebilir.

Eğer sigara içiyor yada koroner kalp hastalığı gibi risk faktörlerine sahipseniz aspirin tedavisi düşünebilirsiniz. Aspirin tedavisi aşağıdaki durumlarda da doktorunuz tarafından önerilebilir;

  • Yüksek kolesterol
  • Diyabet
  • Yüksek kan basıncı
  • Kalp krizi veya inme aile öyküsü

ASPİRİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aspirin hapı, ağrı ya da ateş için zaman zaman almak genellikle güvenlidir. Ancak, her gün aspirin alınması risk oluşturabilir. Aspirin vücudun her yerinde kan pıhtılaşmasının engelleyen bir genel inhibitörü olduğu için her gün düşük dozlarda bile ciddi yan etkileri olabilir. Günlük aspirin kullanımının aşağıdaki gibi yan etkilere neden olduğu bilinmektedir:

  • İşitme problemleri: Kulaklarda çınlama, işitme kaybı. Aspirinin işitme mekaniğini etkileme gibi bir özelliği vardır.
  • Durdurulması zor olabilen ve ağır kanamalı mide ülseri
  • Beyin kanaması nedeni ile inme: İnmenin bu türü daha farklı olup hemorajik felç olarak isimlendirilir. Bir kan pıhtısının tıkanıklığa engel olması ile meydana gelen durumdan farklıdır.

Bunlara ek olarak, eğer aspirin alerjisi varsa, aspirinin küçük dozlarından sonra meydana gelen alerjik reaksiyon hayatı tehdit eden ciddi biçimde olabilir. Eğer alerjiye meyilli iseniz, özellikle ilaç alerjisi veya hassasiyeti varsa dikkatli olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR       Hangi Durumlarda Kalp Hastaları Aspirin Almamalı? Aspirin Nasıl Alınmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Titreme ve Ateş Nedenleri
Eklem Çıtlaması
Cildimizi Nasıl Nemlendirmeliyiz
Gece Bacak Krampları
Parmaklarda Karıncalanma
Normal Tansiyon Değerleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.