ASTAKSANTİN NEDİR? NEYE İYİ GELİR?Astaksantin Nedir Neye İyi Gelir

Astaksantin somon, karides, kabuklular ve mikroalg dahil olmak üzere kırmızı veya pembemsi renkli hayvan yada çoğu deniz bitkisinde yer alan bir fitobesindir. Vücut tarafından üretilemez fakat vücuttaki oranının optimum düzeyde olması sağlık için önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

ASTAKSANTİN NE İŞE YARAR?

1- Göz Sağlığı

Astaksantin güçlü antioksidan özelliği sayesinde katarakt ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, UV hasarına karşı gözleri korumaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

2- Kanseri Önleme

Astaksantin güçlü bir antioksidan olduğu için bir çok farklı kanser çeşidinin riskinin azaltılmasında esastır. Yanı sıra anti-inflamatuar özellikleri vardır. Hatırlama ve kanser gibi bulaşıcı ve kronik hastalıklarından korumak için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.  Bir çalışmada, astaksantin, göğüs kanseri tümör hücre proliferasyonunu % 40 azalttığını gösterilmiştir. Aynı zamanda cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan foto-koruyucu özelliklere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Kalp Sağlığı

Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri kalp sağlığını korumada önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Aynı zamanda C-reaktif proteinini azaltarak kardiyovasküler sistemi korur.

4- Beyin Sağlığı

Çeşitli çalışmalar sayesinde astaksantin tüketimi ile beyin sağlığı arasında güçlü bir bağ bulunmuştur. Demans ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir ve genel nöroprotektif faktörleri vardır.

5- Antioksidanlar

A staksantin karotenoid sınıfından bir antioksidandır. Karotenoid antioksidanlar vücut sistemlerindeki oksidatif stresi önlemek, kanser ve diğer hastalıklara neden olan DNA hasarını önlemek ve serbest radikallerin etkisini azaltmakla görevlidirler.

6- Anti-İnflamatuar

Hokkaido Üniversitesi‘nde 2006 yılında yapılan çalışmaya göre gözdeki oküler inflamasyona uygulandığında olumlu etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

7- AntibakteriyelAstaksantin Ne İşe Yarar

Laboratuar çalışmaları astaksantinin H. pilori gibi bakterilere karşı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Litvanya’ daki bir çalışmaya göre  günlük 40 mg kadar az dahi bu bileşiğin alınması H. pilori bakterisini önemli ölçüde engellemektedir.

8- Diyabet

Bir çalışmada, astaksantin kullanımının diyabetik nefropatinin tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir. 2004 yılında yayınlanan çalışmada, astaksantin ile tedavi edilen farelerde azaltılmış böbrek stres ve böbrek hücre hasarının yanı sıra kan şekerini de düşük seviyelere çektiği tespit edilmiştir.

9- Astım

2004 yılında “Journal of Pharmacological Sciences” dergisinde yayınlanan makaleye göre astaksantin astım tedavisinde yardımcı olduğuna inanılan histamin seviyelerinin normale dönmesine yardımcı olabilir.

10- Ülser

Astaksantin mide ülserine yol açan H. pylori ve diğer bakteriler ile mücadele eder. Sıçanlar ile yapılan deneylerde astaksantin esterlerinin mide ülserleri vakalarını % 40 – % 67 aralıklarında koruduğunu göstermiştir.

Astaksantin- erkekte doğurganlık11- Atletik İyileşme

Astaksantin takviyeleri sporcularda dayanıklılığı geliştirebilir ve atletik performansa katkıda bulunabilir. Bu takviyelerin alınması yaralanma ve yoğun egzersizden toparlanma süresini artırmaktadır.

12- Erkekte Doğurganlık

Astaksantin takviyeleri genellikle doğurganlığa yardımcı olmak için erkeklere reçete edilir. 30 erkekle yapılan çalışmada günde 16 mg verilen grup ile plasebo verilen grup kıyaslanmış ve astaksatin verilen grupta sperm hızında artış görülmüştür. Gebelik oranları da astaksantin grubunda önemli ölçüde artmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
PİRÜVAT
DALLI ZİNCİRLİ AMİNO ASİTLER
GUGGUL TABLET KAPSÜL
Bıldırcın Yumurtası
PİCRORHİZA
Üzüm Çekirdeği Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.