ASTİGMAT İÇİN YAPILACAK OLAN TESTLER VE TEŞHİS

Astigmat tanısı için aşağıdaki metotlar uygulanabilir;

Yansıyan ışık ölçümü: Keratometri olarak bilinen bir cihaz yardımı ile kornea yüzeyinden yansıyan ışık ölçülerek, korneadaki astigmatizma miktarı ve yönü rakamlarla belirlenir.

Korneanın eğriliğinin ölçülmesi: Keratoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak kornea üzerindeki eğrilik miktarı ölçülür ve astigmatlığın var olup olmadığı ölçülebilir. Korneadan yansıyan ışığın keratoskop ile gözlenmesi ve şeklinin kontrol edilmesi astigmatın derecesi hakkında bilgi verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kornea yüzey eğriliğindeki değişimi ölçmek için korneal topografi adı verilen bir işlem kullanılır. Korneal topografi işleminde bir video kamera ile donatılmış bir keratoskop yani videokeratoskop kullanır.
TEDAVİ VE İLAÇLAR

Astigmatizma tedavisinin amacı, bulanık görmeye neden olan düzensiz eğriliğe yöneliktir. Tedavi seçenekleri arasında düzeltici lens ve refraktif cerrahi bulunmaktadır.

DÜZELTİCİ LENSLER

Düzeltici lens kullanılması, korneanın düzensiz eğriliği olan astigmat ile mücadelede sıklıkla kullanılmaktadır. Düzeltici lens türleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Gözlükler. Gözlük, gözünüzün düzensiz şeklini telafi etmeye yardımcı özel lensler yapılabilir. Astigmatın düzeltilmesine ek olarak, gözlükler yakın veya uzak gibi diğer kırılma hatalarını düzeltmeye yardımcı olabilir.

Kontakt lensler. Gözlükler gibi, kontakt lensler sayesinde de astigmatizma düzeltilebilir. Kontakt lenslerin çok çeşitli türleri mevcuttur – sert, yumuşak, tek, sert gaz geçirgen ve bifokal gibi. Artılarını ve eksilerini göz doktorunuza danışın ve sizin için uygun olan kontakt lensinizi seçin.

Astigmat Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kontakt lensler ayrıca orthokeratology veya orto-K adı verilen bir işlem ile de kullanılabilmektedir. Ortokeratoloji işleminde gözünüzün eğriliği düzelene kadar bir günde birkaç saat kadar sert kontakt lens kullanılır. Daha sonra, sıklıkla yeni şeklini korumak için daha az lens kullanılır. Eğer bu tedavi kesilirse, gözleriniz eski şekline geri döner. Uzun bir süre için kontakt lens kullanılması, göz enfeksiyonu riskini artırır.

Refraktif cerrahi. Bu işlem, göz yüzeyinin yeniden şekillendirilmesi esasına dayandırılarak sorun giderilir. Refraktif cerrahi yöntemler şunlardır:

LASIK Cerrahi. Lazer destekli in-situ keratomileusis yani LASIK, bir doktor tarafından yapılan bir işlemdir. İşlemde, keratom adı verilen ince, yuvarlak menteşeli bir araç korneayı azaltmak için kullanılır. Alternatif olarak, bu aynı kesim işlemi özel bir lazer kesim ile de yapılabilir. Cerrah kapağı kaldırır ve sonra kapak altındaki korneanın şeklini oymak için bir Excimer lazer kullanır. Excimer lazerin diğer lazerlerden farklı olarak ısı üretmemektedir.

Fotorefraktif keratektomi (PRK). PRK, doktorunuz kornea eğriliği değiştirmek için, excimer laser kullanmadan önce korneanın dış koruyucu tabakası kaldırılır.

Lazer destekli subepitelyal keratomileusis (LASEK). Bu yöntemde, korneanın çok ince tabakası geri katlanır. LASEK, ince bir korneaya sahipseniz ya da iş yerinde veya spor yaparken bir göz yaralanması riski açısından yüksek olanlar için iyi bir seçenek olabilir.
Radyal keratotomi astigmatizma rahatsızlığını düzeltmek için geçmişte kullanılan bir işlemdir. Ancak, bu yöntem genel olarak artık gerçekleştirilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karın Ağrısı
Titreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri
Troid Bezinin Fazla Çalışması
sağlıklı besinler
Kalıcı Dövme
Dizde Sıvı Birikmesi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.