Astım bronşit belirtileri nelerdir?

Astım , bronş tüplerinin iltihaplanmasıyla ve tüplerin içinde yapışkan salgıların artan üretimi ile karakterize bir rahatsızlıktır. Astım hastaları, bronşlar mukus ile dolduğunda ve solunum yolları sıkıştığında semptomlar yaşar.

Genel astım semptomları şunları içerir:

  • Öksürme, özellikle geceleri
  • Hırıltı, Nefes darlığı
  • Göğüs sıkışması, ağrı veya basınç

Astımlı her şahıs aynı belirtilere sahip değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu belirtilerin hepsi görülebilir veya farklı zamanlarda farklı belirtilere sahip olabilirsiniz. Astım semptomları her astım atağında farklı gelişebilir, birinde hafif, diğerinde şiddetli olabilir.

Astım hastalığı olan bazı insanlar, uzun süre herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bazı insanlar sadece egzersiz sırasında astıma veya soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarla astıma sahip olabilir.

Hafif astım atakları genellikle daha yaygındır. Genellikle solunum yolları birkaç dakika ila birkaç saat içinde normale döner. Şiddetli ataklar daha az yaygındır ancak daha uzun sürer ve hemen tıbbi yardıma ihtiyaç duyulmaktadır. Şiddetli atakları önlemek ve astımı daha iyi kontrol altında tutmak için hafif astım semptomlarını bile tanımak ve tedavi etmek önemlidir.

Astımın Erken Belirtileri Nelerdir?

Erken uyarı işaretleri, astım atağının başlamasından hemen önce veya başında gerçekleşen değişikliklerdir. Bu işaretler, en belirgin astım semptomlarından önce başlayabilir ve astımınızın kötüleşmekte olduğunu gösteren en erken belirtilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel olarak, bu erken uyarı semptomları günlük faaliyetlerinizi engelleyecek kadar ağır değildir. Ancak bu işaretleri tanıyarak, astım atağını durdurabilir veya bir astım atağının kötüye gitmesini önleyebilirsiniz.

Astımın erken uyarı işaretleri şunlardır:

  • Özellikle geceleri sık sık öksürük, uyku problemleri
  • Solunum zorluğu veya nefes darlığı
  • Egzersiz yaparken çabuk yorulma veya zayıf hissetme.
  • Egzersiz sonrası hırıltı ve öksürük
  • Çabuk yorulmak, mızmız veya huysuz hissetmek
  • Soğuk algınlığı veya alerjik belirtiler ( hapşırma , burun akması , öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı , baş ağrısı )

Erken uyarı işaretleri veya astım belirtileri varsa, astım eylem planında açıklandığı gibi daha fazla astım ilacı almalısınız.

Astım tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. İk farklı ialç tedavisi vardır.

Bunlar; bronş genişleticiler ve nefes yoluyla alınan spreylerdir. Bronş genişleticiler hızlı etki eden atakları kontrol altına alan ilaçlardır.  Spreyler ise uzun dönemde kontrol edici etki sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sürekli Başım Ağrıyor
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
Ele Kramp Girmesi
Parmak Boğumlarım Ağrıyor
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
Yanak Şişmesi ve Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.