ASTIM
Astım akciğerlerdeki hava yollarının şişmesi ve akut alevlenmeli iltihabı ile karakterize kronik bir akciğer hastalığıdır. Astım çocukluk çağının en yaygın hastalıklarından biridir, ama aynı zamanda yetişkinleri de etkiler.

Günümüzde birçok kişi astım hastalığı ile birlikte yaşamaktadır. Astım akciğerlerdeki küçük içi boş geçitleri olan bronşiolleri etkiler. Bronşiyollerin ucunda ise içi hava dolu ve etrafı kılcal damar ağı ile zenginleştirilmiş alveoller yer alır. Alveollerden, akciğerlere oksijen ve karbondioksit trafiği olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Astım krizi sırasında, bronşioller ve alveoller bazı tetikleyiciler tarafından oluşturulan nedenlerden ötürü aşırı tepki verir, iltihaplanır ve tahriş olur ve şişer. Bu şişkinlik kişide akciğerlerden gelen hırıltı sesi, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, öksürük ve içe hava akışının engellenmesi gibi çeşitli şikayetler olarak ortaya çıkar.

Hava yollarını çevreleyen kaslar da kendilerini sıkarak havayı engeller. Mukus üretimi artar, durum ağırlaşarak daha da nefes almada sıkıntılar başgösterir. Ufak çaptaki nefes darlıkları doktorun önerdiği yönergeler ve tedavi planı izlenerek evde tedavi edilebilir.

Sizde veya çevrenizdeki birinde nefes almada zorlanma, göğüste sıkışma hissi ya da hırıltı var veya yoksa da bir doktora görünün. Daha ağır astım atakları hızlı bir şikilde ilerleyerek yaşamı tehdit eden bir durum haline gelebilir. Astım hastalarında özellikle terleme, soluk veya mavi dudaklar, hızlı kalp hızı ve anksiyete ile kombine olmuş şiddetli nefes darlığı gibi belirtiler varsa acil yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İritis
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
pankreas kistleri
PARASTEZİ YADA PARESTEZİ NEDİR?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Şifa Ayetleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.