ATAKSİ NEDİR?

Ataksi kelimesi Rumca’ dan gelmektedir. Kararsızlık yada koordinasyon olmaması anlamına gelir. Ataksi deneyimi olan bir kişi yürüyüş esnasında huzursuzluk, rahatsızlık, koordinasyon ve denge eksikliği ile sonuçlanan kol ve ayaklarda kas kontrolündeki başarısızlık yaşarlar. Ataksi durumu parmaklar, eller, kollar, bacaklar, gövde, konuşma ve hatta göz hareketlerini etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ataksi kelimesi genellikle enfeksiyonlar, yaralanmalar, başka hastalıklar ve / ya da merkezi sinir sistemindeki dejeneratif değişikliklerinde dahil olduğu koordinasyon bozukluğu belirtileri tarif etmek için kullanılır. Ataksi belirtileri inme, multipl skleroz, tümörler, alkolizm, periferik nöropati, metabolik bozukluklar ve vitamin eksikliklerine neden olabilir.

Ataksi terimi ayrıca kalıtsal ve sporadik ataksi denen merkezi sinir sisteminin belirli dejeneratif hastalıklar grubunu tanımlar.

ATAKSİ NEDENLERİ NELERDİR?

Ataksiye neden olan çoğu düzensizlikte beyincik olarak isimlendirilen beyin kısmındaki hücrelerin dejenerasyonu veya atrofisi (dumura uğraması) bulgularına rastlanmıştır. Beyincik kafanın arkasında yer almaktadır. Onun işlevi, istemli kas hareketlerini koordine etmek ve bu sayede duruş ve dengeyi sağlamaktır.

Omurga da etkilenebilir. Serebellar dejenerasyon ve spinoserebellar dejenerasyon terimleri sinir sistemine verilen zararın bu tipini tarif etmek için kullanılır.

Ataksiye neden olan çeşitli anormal genlerin ortak bir özelliği vardır. Öncelikle bu genler beyincik ve omurilikteki sinir hücrelerini etkileyen anormal proteinleri oluşturur. Ayrıca ataksi beynin diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etkilenen sinir hücrelerinin fonksiyonu kötüleşmeye ve sonuçta ise dejenere başlar. Hastalık ilerledikçe, kaslar beynin komutlarına daha az duyarlı hale gelir. Bu daha büyük bir sorun haline geldiğinde ise denge ve koordinasyon sıkıntılarına neden olur.

ATAKSİ TÜRLERİ NELERDİR?

Yukarıda ele alındığı gibi, ataksi iki türü vardır:

Sporadik Ataksiler

Bu tür ataksiler genellikle çocukluk çağında başlar ve bilinmeyen bir aile geçmişi vardır.

Kalıtsal Ataksiler

Bu ataksiler bir kişinin yaşamının başından itibaren mevcut olan dominant geçişli veya resesif geçişli olabilen kusurlu bir gen tarafından kaynaklanır. Resesif hastalıklar genellikle yetişkinlikten ziyade çocukluk çağında başlayan belirtilere neden olur.

Genetik testler günümüzde kullanılmaktadır. Friedreich ataksisi, resesif kaltılan ve çocukluk çağında görülen, ancak hastaların üçte biri kadar bir bölümde ise yetişkin başlangıçlı olabilmektedir. Baskın ataksi çoğu zaman yirmili veya otuzlu ya da bazen daha ileri yaşlarda başlar.

Kalıtsal ataksiler birkaç yıl içinde ilerleyebilen dejeneratif hastalıklardır.
ATAKSİNİN EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler ve başlangıç zamanı ataksi türüne göre değişebilir. Her bireyde farklı belirtilerle karşılaşılabilir.
Tipik olarak, en yaygın belirtiler aşağıda listelenmiştir:

  • İlk olarak denge ve koordinasyon etkilenir
  • El, kol ve bacaklarda koordinasyon bozukluğu
  • Konuşma bozukluğu
  • Geniş tabanlı yürüme
  • Yazma ve yemede zorlanma
  • Göz hareketlerinin yavaşlaması

Unutmayın ki ataksi belirtileri diğer hastalıklar ya da tıbbi sorunlar ile benzerlik gösterebilir. Her zaman doğru tanı için doktorunuza danışın.

ATAKSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalıklar ile ilgili geçmişiniz, aile öykünüz ve tam bir nörolojik ve fizik muayene yapılacaktır. Buna ek olarak, aşağıdaki tanı yöntemleri yapılabilir:

  • Laboratuvar testleri (Kan ve idrar tahlilleri de dahil olmak üzere)
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) – bünyesinde organ ve yapıların ayrıntılı görüntülerini üreten büyük mıknatıslar, frekanslar ve bir bilgisayarı bir arada kullanan bir tanı yöntemidir.
  • Genetik test – bir kişinin bazı kalıtsal koşul riskini artıran kromozom değişiklikleri veya belirli gen değişimine (mutasyona) sahip olup olmadığını anlamak için yapılır.

Bu tanı yöntemleri, ataksi görünümüne neden olabilen diğer koşulları da ekarte etmek için kullanılabilir. Kafa travması, inme, beyin kanaması, beyin tümörü, konjenital anomaliler, enfeksiyonlar, bazı ilaçlara maruz kalma, kalp ve solunum durmaları gibi belirli koşullar da ani bir şekilde ataksi gibi belirtilere yol açabilir.

Hipotiroidizm, B-12 veya E vitamini gibi bazı vitamin eksiklikleri, bazı ilaçların kullanımı, çok merkezli skleroz, frengi ve diğer bozukluklar gibi belirli sorunlar yavaş yavaş ataksi gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

ATAKSİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Şu anda, kalıtsal ataksi için tedavi yoktur. Ataksi belirli semptomlarını tedavi etmek için kullanılan herhangi bir ilaç da yoktur.

Eğer ataksi felç, düşük vitamin seviyesi ya da toksik bir ilaç veya kimyasal maruz kalma nedeniyle oluşuyorsa tedavide özel koşullar kullanılmaktadır.

Koordinasyon bozukluğu veya dengesizlik için tedavi, çoğunlukla, kişiye uyumlu araçların kullanımını içermektedir. Bu tür cihazlar baston, koltuk değneği, yürüteç veya tekerlekli sandalye kullanımını içerebilir. Fizik tedavi, konuşma terapisi ve titreme, sertlik, depresyon, spastisite ve uyku bozuklukları gibi belirtilere yardımcı olmak için ilaçların kullanımı da tedavinin bir parçası olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yorgunluk ve Gece Terlemesi Nedenleri
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
Böğür Ağrısı Nedenleri
İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Kalp Aritmisi İçin Hangi Testler Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.