Atarax Şurup
Etken madde olarak Hidroksizin Dihidroklorür kullanılan şurup etanol, sukroz, sodyum benzoat, levomentol, bitkisel aromalar ve saf suyla tatlandırılmaktadır.

Atarax şurup ne için kullanılır?

Ruhsal sıkıntının, kaygının ve huzursuzluğun giderilmesinde de kullanılan şurup daha çok kaşıntının giderilmesi tedavisi için vardır.

Diğer yönden atarax şurup cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi durumlarda atarax kullanmak sakıncalıdır?

Atarax şurubu özellikle, atarax şurup içerisinde kullanılan maddelereden birine yada setirizin, piperazin ve türevleri, aminofilin veya etilendiamin gibi maddelere karşı aşırı duyarlılıkları olanların kullanmaması gerekir. Porfiri hastaları(bir tür metabolik bozukluktur), hamileler ve emziren anneler, bazı şekerlere karşı alerji geliştirenler atarax şurubu kullanmamalıdırlar.

Aşağıdaki durumlarda atarax’ı çok dikkatli kullanmalısınız.

 • İstemsiz kas spazmı nöbetleri geçiriyorsanız(konvülsiyon)
 • Dar açılı glokom hastasıysanız.
 • İyi huylu prostat bezi büyümesi varsa.
 • Astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa.
 • Mesane tıkanıklığı varsa,
 • Mide bağırsak hareketlerinde yavaşlama varsa,
 • Bunama belirtileri gösteriyorsanız,
 • Kalp ritim bozukluğunuz varsa,
 • Aşırı yaşlılarda,
 • Karaciğer işlev bozuklukları yaşıyorsanız,
 • Böbrek yetmezliğiniz varsa,
 • Özellikle diabetus mellitus hastasıysanız-şeker hastalığı-(atarax sukroz içerir),

Atarax az düzeyde alkol içerir bu durumda alkol bağımlıları, çocuklar, karaciğer hastaları, hamileler ve emziren anneler, özellikle de epilepsi(sara) hastaları dikkatli olmalılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıdaki durumlar atarax almanıza engel teşkil etmez ancak dikkatli olmanızda fayda vardır. Özellikle karaciğer hastalarında, şeker hastalarında, epilepsi hastalarında ve aşırı yaşlılarda atarax’ın dozajı (alınan miktar) iyi ayarlanmalıdır.

Atarax hangi besinlerle alınmaz(alınması sakıncalıdır)?

Atarax’ı hemen hemen her türlü besinle birlikte alabilirsiniz bunda bir sakınca yoktur. Ancak Atarax alkolle alınmamalıdır çünkü alkol atarax’ın etkisini artırmaktadır.

Hamileler atarax kullanabilir mi?

Hamilelikte atarax kullanımı hakkında mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız atarax almayınız. Doktorunuzun izin vermesi durumunda ise Atarax ı kontrollü kullanmanız gerekmektedir. Her ne şekilde olursa olsun atarax ı uzun süreler kullanmanız durumunda hamileliğiniz ve dahası karnınızdaki çocuk etkilenecektir. Bütün bu durumlar emziren anneler için de geçerlidir. Atarax ın içerisindeki etken maddeler kana ve oradan da sütünüze karışmaktadır.

Atarax kullananların araç kullanması sakıncalımıdır?

Atarax kullandıktan sonra tepki verme süreniz ve reflexleriniz zayıflayabilir bu durumda sizlere tavsiyemiz atarax kullandıktan sonra herhangi bir araç kullanmayınız. Kullanmak zorundaysanız çok dikkatli davranınız.

Atarax Nasıl Kullanılır? Ataraxın Kullanım Miktarı Ne Kadardır?

Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır makalemizde kullanılan ölçek 5ml dir. Burada bahsedilen ölçüler genel kullanım içindir doktorunuz size daha farklı bir dozaj uygulayabilir. Doktorunuzun söylediği daha doğru bir dozajdır. Bu verilenler sadece bilgi amaçlıdır.

Erişkinlerde:

Ankisiyete(Kaygı) bozukluğu durumunda günde 2 kere sabah akşam 1 tam ve 1 çeyrek ölçek yada tek seferde  2 tam ve 1 yarım ölçek olrak alabilirsiniz.

Kaşıntı tedavisinde yatmadan hemen önce 2 tam ve 1 yarım ölçek Atarax alınabilir.

Cerrahi ameliyattan önce:  Ameliyattan önceki gece 5 tam ölçek arax alınabilir. Ayrıca ameliyat anestezisinden hemen önce de 5 tam doz atarax kullanılır.

Çocuklarda:

Kaşıntı Tedavisinde  1 yaştan 6 yaşa kadar çocuğun her kilogramına karşı 1 mg atarax kullanılır. (eğer çocuğunuz 10 kg ise 10×1=10/2 =5 ml yani 1 ölçek atarax kullanılır) 6 yaşın üstündeki çocuklarda ise vücudun her kilogramına karşın 1,5 mg atarax kullanılır( 20 kg bir çocuk için günde 20×1.5=30/2 =15 3 ölçek edecektir.)

Cerrahi Ameliyatlarda anesteziden önceki gece çocuğun her kilogramına karşı 1 mg Atarax kullanılır. Ayrıca anesteziden hemen önce de vücudun her kilogramına karşı 1 mg Atarax kullanılır.

Atarax’ın yan etkileri nelerdir?

Öncelikle atarax da bulunan etken maddelere karşı aşırı hassasiyetleri olanlarda ön görülemeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu duruma karşı doktorunuzla beraber hareket ederek önlem almalısınız. Diğer yandan atarax kullananlarda,

 • Aşırı duyarlılık,
 • Anaflaktik(ağır alerjik reaksiyon) şok,
 • Karaciğer fonksiyonlarında anormallik,
 • Titreme,
 • İstem dışı kas kasılmaları,
 • İstemli hareket etmede zorluk,
 • Halüsinasyon(gerçekte var olmayanı görme durumu),
 • İşeyememe(idrar birikmesi)
 • Bronş daralması ve zor nefez alma,
 • Ellerde ayaklarda yüz ve dudaklarda şişlik,
 • Yutkunma zorluğu
  Gibi durumlar ortaya çıktığında ilaç hemen kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Bunlar atarax ın önemli yan etkileridir ve ihmalae gelmez.

Diğer yandan;

Kalp atımının normalin üzerine çıkması, Gözde uyum bozukluğu, bulanık görme, ağız kuruluğu,bulantı,kusma, halsizlik, kırıklık, ateş, uyuklama, baş ağrısı, sedasyon,sersemlik, ciltte kızarıklık, terleme, ürtiker, aşırı huzursuzluk hali gibi atarax ın hafif yan etkileri de mevcuttur. Yinede doktorunuza başvurmak zorunda olduğunuzu unutmada şurubu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba bende atarax ı kullanıyorum . yan etkilerinde halisünasyon yazmıyor ama böyle bir etkisi olabilirmi ?

  atarax insanlarda halüsilasyonlara neden olabilmektedir.

  yasemin aksoylu

  ben hastaneye gittim çocuğum uyumuyor dedim bana atarax şurubu nu verdiler çocuğum 10 aylık bu ilaci werdim çocuğum kustu bana bir bilgi werirmisiniz lütfen yan etkisi warmı ?

  snm

  ben uyku düzensizliğinden atarax ilacı kullanmaya başlayacağım doktorum önerdi fakat aç karnına mı kullanmalıyım tok karnına mı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?
Crestor Kolesterol İlacı
A VİTAMİNİ
Asetaminofen
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.